Czy możliwa jest adopcja dziecka z Ukrainy? Jak pomóc ewakuowanym podopiecznym domów dziecka?

Każdego dnia naszą granicę przekraczają kolejne tysiące uchodźców z Ukrainy, którzy szukają bezpiecznego schronienia przed wojną. Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji do Polski przybyło już ponad milion osób, głównie kobiet i dzieci. Uciekają do nas jednak nie tylko rodziny, ale także dzieci, które nie mają nikogo – wychowankowie domów dziecka. Regularnie do naszego kraju ewakuowane są kolejne placówki tzw. pieczy zastępczej i naszym obowiązkiem jest zapewnienie im odpowiedniej opieki. Pomoc oferują różne stowarzyszenia, fundacje czy organizacje pozarządowe, ale z inicjatywą wsparcia wychodzą też osoby prywatne i coraz częściej pojawia się pytanie, czy możliwa jest adopcja dziecka z Ukrainy.

Adopcja dziecka z Ukrainy – czy jest możliwa?

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę organizacja SOS Wioski Dziecięce alarmuje, że wychowankowie tamtejszych domów dziecka znaleźli się w naprawdę dramatycznej sytuacji. Większość z nich nie ma żadnej dalszej ani bliższej rodziny, a teraz dodatkowo w wielu przypadkach pozostali również bez opiekunów. Jak się okazuje, spora część wychowawców tych placówek musiała opuścić miejsce pracy, ponieważ wyruszyli na ratunek własnym rodzinom lub otrzymali powołanie do armii.

Teraz tysiące podopiecznych domów dziecka potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej, a część z nich prawdopodobnie czeka wkrótce konieczność ewakuacji w bezpieczniejsze rejony kraju lub za granicę. Na ten moment stowarzyszenie potrzebuje przede wszystkim wolontariuszy i środków do zorganizowania opieki na miejscu. Dlatego powstała w tym celu specjalna dedykowana zbiórka, którą każdy może wesprzeć pod tym linkiem.

Pierwsze ewakuowane grupy dzieci z domów dziecka, a także rodziny zastępcze, już przybyły do Polski. Na miejscu wolontariusze, fundacje, samorządy, a także osoby prywatne starają się zapewnić im chociaż tymczasowe, ale wygodne zakwaterowanie i niezbędną pomoc. Niektórzy Polacy chcą pomóc tak bardzo, że kontaktują się z organizacją SOS Wioski Dziecięce i wciąż pytają o możliwość adopcji lub stworzenia rodziny zastępczej dla sierot z Ukrainy. Sprawa nie jest jednak taka prosta, dlatego stowarzyszenie apeluje, aby nie telefonować do nich z tą kwestią.

Żeby wziąć pod opiekę dziecko będące obywatelem Ukrainy, Polski czy każdego innego kraju, trzeba być rodzicem adopcyjnym lub rodzicem zastępczym. W Ukrainie mnóstwo dzieci przebywa w pieczy instytucjonalnej, to są duże domy dziecka. Jeśli dochodzi do ich ewakuacji, nie można ich rozdzielaćAnna Choszcz-Sendrowska, przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych.

Zobacz: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

“Przyjmę dziecko z Ukrainy”. Jak można wesprzeć potrzebujące dzieci?

Okazuje się, że adopcja dziecka z Ukrainy może nie być taka prosta, jak to się mogłoby się wydawać. Przysposobienie dziecka z zagranicy lub stworzenie dla niego rodziny zastępczej jest bowiem możliwe pod pewnymi warunkami. Pierwszy z nich dotyczy adopcji wewnątrzrodzinnych. W drugim przypadku do adopcji może dojść, jeśli chodzi o dziecko ze specyficznymi potrzebami medycznymi – w takiej sytuacji odpowiednie instytucje i specjaliści mogą uznać, że taka forma opieki będzie dla dziecka najlepsza i najbezpieczniejsza. Ostatnia okoliczność zakłada, że adopcja odbywa się w celu połączenia rodzeństw. Dodatkowo zgodnie z prawem Polacy mogą adoptować dziecko, jeśli jest ono obywatelem kraju, który należy Konwencji Haskiej.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo