Ołena Zełenska wspiera walczących: “Słońce już widać przez dym z ostrzału”. Kim jest pierwsza dama Ukrainy?

W obliczu bezmiaru okrucieństwa rosyjskiej armii wobec mieszkańców Ukrainy jednym z niewielu pozytywnych i podtrzymujących na duchu aspektów pozostaje konsekwentna, nieugięta i godna najwyższego szacunku postawa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego nieustępliwość, wiara i słowa wsparcia dla narodu ukraińskiego wlewają ogrom otuchy i nadziei nie tylko w serca rodaków, ale także całego świata. Pokrzepienie i optymizm stara się nieść również pierwsza dama, która wspiera zarówno męża, jak i wszystkich bohatersko walczących o wolność kraju. Ołena Zełenska – kim jest pierwsza dama Ukrainy?

Ołena Zełenska – kim jest żona prezydenta Ukrainy?

Zbrojna inwazja Rosji na wolną Ukrainę sprawiła, że oczy całego świata zwróciły się w stronę Kijowa i prezydenta Zełenskiego. Jego godna podziwu i niezłomna postawa imponuje wszystkim, którzy śledzą jego poczynania. W obliczu tragedii swoich rodaków wspiera jednak nie tylko prezydent, ale także jego ukochana żona. Mimo niebezpiecznych działań wojennych pierwsza dama zdecydowała się trwać przy boku męża i pozostała w Kijowie. W swoich mediach społecznościowych publikuje słowa otuchy dla wszystkich Ukraińców dotkniętych wojną.

W dniu rosyjskiej napaści na instagramowym koncie Oleny Załenskiej pojawił się naprawdę wzruszający i poruszający wpis.

Dzisiaj nie ma u mnie paniki ani łez. Będę spokojna i pewna siebie. Moje dzieci patrzą na mnie. Będę obok nich. A także obok mojego męża. I z wami wszystkimi. Kocham Was! Kocham Ukrainę!

W kolejnych postach pierwsza dama chwali męstwo walczących, a także solidarność i bohaterstwo całego społeczeństwa, które mimo tragicznych okoliczności nie poddaje się i dalej wykonuje swoje obowiązki, pomaga innym, stara się wesprzeć jeszcze bardziej potrzebujących – “W ciągu tych dni wszyscy staliście się armią”. Wpis opatrzyła bardzo wzruszającym zdjęciem noworodka, który przyszedł na świat w metrze służącym jako schron.

Jesteśmy armią, armia to my. A dzieci urodzone w schronach bombowych będą żyć w spokojnym kraju, który się obronił.

We wtorek na profilu pojawił się wyjątkowy film, którego celem jest pokazanie nie tylko trudów wojny, ale przede wszystkim odwagi i determinacji ukraińskiego narodu w dążeniu do pokonaniu wroga.

Instagram: @olenazelenska_official

Tak wygląda obecnie Ukraina. Oto wideo dla całego świata – jesteśmy w stanie wojny. Z powodu ataku Putina Ukraińcy muszą co noc zabierać swoje dzieci do piwnic i walczyć z wrogiem pod murami swoich domów. Ukraina to kraj pokojowy. Jesteśmy przeciwko wojnie i nie zaatakowaliśmy pierwsi. Ale nie zamierzamy się poddawać. Cały świat, spójrz: walczymy o pokój również w waszych krajach.

Zobacz: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Ołena Zełenska – wykształcenie

Zarówno prezydent, jak i jego małżonka pochodzą z tego samego miast. W Krzywym Rogu chodzili nawet do jednej szkoły i byli w równoległych klasach, ale w tym okresie nie zawiązali bliższej znajomości, nigdy nawet ze sobą nie rozmawiali. Poznali się dopiero podczas studiów. Olena studiowała na wydziale architektury na Krzyworoskim Uniwersytecie Technicznym, a jej przyszły mąż – prawo w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym. Ich kariery po zakończeniu edukacji potoczyły się jednak w dość zaskakujących kierunkach, zupełnie odległych od wykształcenia. Wołodymyr został komikiem i aktorem, a jego żona zajęła się pisaniem tekstów do kabaretu “Studio Kwartał 95”. W grupie ten działał przyszły prezydent i w ten sposób para zbliżyła się do siebie.

Pobrali się w 2003 roku. Przez lata małżeństwo stawało się coraz bardziej rozpoznawalne w całej Ukrainie za sprawą popularności męża, który często występował nie tylko w kabarecie, ale także w telewizji. W 2018 Zelenski oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich i chociaż Olena nie była zachwycona planami męża, mocno wspierała go w tej decyzji.

Nie chciałam, by kandydował. Początkowo byłam przeciwna, bo wiedziałam, jak bardzo taka decyzja zmieni nasze życie. […] Nie mam wystarczająco czasu na bycie sama ze sobą. Mam dwoje dzieci, jestem więc przyzwyczajona do tego, że rzadko bywam sama. W przeszłości moją jedyną ucieczką do prywatności i samotności był samochód. Teraz jestem pozbawiona i tego – zawsze towarzyszy mi ochrona. Moją jedyną samotnią jest teraz łazienka.Ołena Zełenska

Sprawdź: Dzieci z domu dziecka na Ukrainie w dramatycznej sytuacji! Jak można im pomóc?

Pierwsza dama Ukrainy – dzieci

Olena i Wołodymyr Zelenscy doczekali się dwójki dzieci. Starsza córka Oleksandra urodziła się w 2004 roku, czyli kończy już wkrótce 18 lat. Między rodzeństwem jest spora różnica wieku, ponieważ młodszy syn pary przyszedł na świat w 2013 roku.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo