Alimenty na dziecko 2023. Ile wynoszą minimalne stawki? Nie starczają nawet na podstawowe wydatki

Alimenty to obowiązkowe świadczenie na rzecz najbliższych członków rodziny, najczęściej na dzieci. Pieniądze powinny trafiać na konto regularnie, w stałej kwocie. Wysokość wypłacanych środków ustalana jest przez sąd, który bierze pod uwagę potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe osoby, która będzie objęta tym obowiązkiem. Ile wynoszą najniższe alimenty na dziecko 2023? Na jakiej podstawie sąd ustala stawki? Alimenty 2023 ile wynosi średnia suma?

Alimenty na dziecko 2023

O przyznanie alimentów na drodze sądowej mogą ubiegać się osoby, które z różnych powodów znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej. Świadczenie to należy się również osoby, których utrzymanie powinien wspierać inny członek rodziny (np. rodzic dziecko). O alimenty mogą się ubiegać:

  • dziecko od rodzica
  • małżonek od drugiego małżonka 
  • rodzic od dziecka
  • młodsze rodzeństwo od starszego rodzeństwa
  • dziecko od współmałżonka ojca lub matki, niebędącego jego rodzicem .

To sąd nakłada na rodzica (lub innego członka rodziny) obowiązek alimentacyjny i tylko sąd może ten obowiązek uchylić. Nie należy samodzielnie rezygnować z wypłat, ponieważ może to grozić poważnymi konsekwencjami.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Wysokość alimentów 2023

Celem alimentów jest zapewnienie środków utrzymania i wychowania. Dlatego wysokość comiesięcznych alimentów ustala sąd, biorąc pod uwagę tak zwane usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (dziecka czy innego członka rodziny). Analizuje się także sytuację materialną rodzica, który ma zostać obciążony obowiązkiem, sąd uwzględnia jednak nie tylko aktualne zarobki, ale także na przykład przeciętne płace występujące na danym stanowisku. 

Zgodnie z przepisami dziecka ma prawo żyć na takim samym poziomie, co rodzice. W związku z tym przy ustalaniu stawki comiesięcznych wypłat sąd na równi stawia rzeczywiste potrzeby dzieci oraz możliwości finansowe rodzice oraz jego status. Co to oznacza w praktyce? Jeśli ojciec co roku wyjeżdża na zagraniczne wakacje i żyje na dość wysokim pułapie, to dziecko nie może do niego otrzymywać środków wyłącznie na pokrycie podstawowych potrzeb (jedzenie czy ubrania).

Co się kryje pod sformułowaniem “usprawiedliwione potrzeby dziecka”? Przede wszystkim zakup wyżywienia, odzieży, obuwia. Alimenty powinny także zapewniać środki na utrzymanie mieszkania, kupno pomocy naukowych, podręczników szkolnych. Wśród podstawowych potrzeb wymienia się również wydatki na dojazdy do szkoły, koszty leczenia, leków oraz np. wycieczek szkolnych. W pewnym stopniu zaliczają się do nich także potrzeby kulturowe – np. wakacje, zajęcia dodatkowe, korepetycje z języków obcych, wyjścia do kina czy teatru itp.

Sprawdź: Terminy wypłat 500 plus 2023. Kiedy ZUS przelewa pieniądze? Rodzice muszą pilnować dat, inaczej stracą pieniądze

Minimalne alimenty na dziecko 2023

Według aktualnych przepisów nie istnieją tzw. minimalne alimenty na dziecko. Sąd bierze pod uwagę wszystkie czynniki i na ich podstawie ustala ostateczną kwotę. Zdarza się, że przyznana kwota jest naprawdę niewielka i starcza na naprawdę niewiele, nie zabezpieczając nawet podstawowych miesięcznych potrzeb. Tak dzieje się w przypadku, gdy rodzic ma dość małe dochody.

W przypadku niemożności wyegzekwowania alimentów uprawnionym przysługuje fundusz alimentacyjny. Kto ma do niego prawo?

  • dzieci do ukończenia 18 roku życia;
  • dzieci do ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia;
  • bezterminowo, jeżeli osoba uprawniona legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Środki z funduszu wynoszą maksymalnie 500 zł miesięcznie na jedno dziecko, ale obowiązuje kryterium dochodowe. Minimalny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać kwoty 900 zł. Nie oznacza to jednak, że osoby, które przekroczą ten dochód nie mogą liczyć na wsparcie. Jeśli kwota przekroczenia nie wyniesie więcej niż 100 zł, świadczenie będzie przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium. 

Zobacz: Opieka na dziecko 2023. Nadchodzące zmiany ucieszą rodziców. Kto zyska dodatkowe wolne?

Alimenty na dwoje dzieci 2023

Nie ma najniższych alimentów na dwójkę dzieci. Mówi się czasem, że w sądach obowiązuje niepisana zasada, że w takich przypadkach nie przyznaje się mniej niż 900 zł, ale nie jest to reguła i nie można przyjmować za pewnik.

Sprawdź: Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?

Czytelnicy pytają o obowiązek alimentacyjny

Ile alimentów na dziecko 2023?

Nie ma danych, ile wynoszą średnie alimenty 2023, ale wiadomo, że np. w 2019 roku średnia wysokość alimentów wyniosła: 674,5 zł bez rozwodu oraz 966,9 zł w przypadku rozwodu.

Ile alimentów na dwoje dzieci?

Nie ma określonej sumy, którą są musi przyznać w takiej sytuacji.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo