Koniec 500 plus? Spóźnialscy mogą stracić część środków. Radzimy pilnować ważnego terminu

Program Rodzina 500 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, nie są wymagane żadne dodatkowe warunki. Dlatego też niektórzy rodzice mogą nie pamiętać, że konieczne jest złożenie wniosku na kolejny okres świadczeniowy. Koniec 500 plus w danym roku następuje wraz z końcem maja. Osoby, które nie dopełnią formalności i nie przypilnują ważnego terminu, muszą liczyć się z opóźnieniami w wypłatach, a nawet z utratą części środków. 500 plus kiedy wniosek na 2023?

Koniec 500 plus? Kluczowe terminy dla rodziców

W pierwszej połowie roku kończy się bieżący okres świadczeniowy programu 500 plus. Aby zachować ciągłość świadczenia, rodzice muszą ponownie złożyć wniosek. Ze względu na to, że ten dokument jest właściwie jedynym warunkiem otrzymania środków, to wielu rodziców zwyczajnie o nim zapomina, zakładając, że ZUS przyzna pieniądze automatycznie. Niestety niedopełnienie tej formalności oznacza przerwy w wypłatach (i to nawet dwumiesięczne), a w skrajnych przypadkach nawet stratę środków. Jak tego uniknąć?

Aktualnie trwający okres świadczeniowy dobiegnie końca 31 maja, a więc wszyscy, którym ZUS przyznał środki, otrzymają ostatni przelew w maju. Aby wypłaty przychodziły w dalszym ciągu po 1 czerwca, niezbędny jest wniosek, który można składać od 1 lutego. Dostarczenie go najpóźniej do 30 kwietnia będzie skutkowało tym, że w nowym okresie świadczeniowym świadczenie wpłynie na konto bez żadnych opóźnień.

Złożenie wniosku między 1 a 31 maja oznacza, że ZUS wypłaci świadczenie z przerwą – najpóźniej do 31 lipca, z wyrównaniem do czerwca. Najbardziej spóźnialscy rodzice, którzy dostarczą wniosek już w nowym okresie świadczeniowym, tj. po 1 czerwca, będą musieli się liczyć ze sporą przerwą lub utratą części środków. Świadczenie zostanie bowiem przyznane dopiero od dnia dostarczenia dokumentów.

Jeśli wniosek dotrze do urzędu w terminie:

  • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r.

Zobacz: Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?

Jak złożyć nowy wniosek o 500+?

Wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą internetową, za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Jak już wyżej wspomniano można to robić już od 1 lutego 2023 roku.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo