Opieka na dziecko 2023. Nadchodzące zmiany ucieszą rodziców. Kto zyska dodatkowe wolne?
Każdy rodzic doskonale wie, że dodatkowe dni wolne na opiekę zawsze się przydadzą, szczególnie w tych okresach w roku, kiedy dzieci częściej chorują. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w Kodeksie pracy pojawią się nowe urlopy, umożliwiające rodzicom większą elastyczność w kwestii godzenia obowiązków domowych z pracą. Kto zyska dodatkowe wolne? Jak będzie wyglądała opieka na dziecko 2023?

Opieka na dziecko 2023
Sprawowanie opieki nad dziećmi i jednoczesna praca na pełen etat to zadania niełatwe do pogodzenia, zwłaszcza jeśli nasze pociechy są jeszcze małe, a my nie możemy liczyć na wparcie ze strony dziadków czy innej rodziny. W takiej sytuacji rodzice muszą korzystać z rozwiązań przysługujących im w ramach przepisów. Osoby objęte ubezpieczenim chorobowym mogą skorzystać ze specjalnego zwolnienia, za okres którego ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy. Aby został przyznany należy do pracodawcy dostarczyć zaświadczenie od lekarza i/lub odpowiedni wniosek (formularz Z-15A).
Zasiłek jest jednak limitowany, nie można korzystać z niego w nieograniczonym wymiarze. Liczba dni przysługujących w ciągu roku kalendarzowego jest ściśle określona.
Opieka nad dzieckiem w 2023 roku – ile dni?
- 60 dni – w przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
- 14 dni – w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat,
- 30 dni – w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem z niepełnosprawnością, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.
Zobacz: 1000 zł na drugie dziecko. Komu przysługuje dodatek w wysokości 12 tysięcy? Oto warunki
Opieka nad zdrowym dzieckiem 2023
Zasiłek opiekuńczy może zostać przyznany również na dziecko zdrowe pod warunkiem, że ma ono nie więcej niż 8 lat. Musi także wystąpić jedna z wymienionych sytuacji:
- nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
- konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
- choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
- poród lub choroba małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
- pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.
Co ważne, wspomniane nieprzewidziane zamknięcie żłobka itd. następuje w momencie, gdy rodzic został o tym powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.
Urlop na dziecko 2023
Jak wynika z przepisów Kodeksu pracy, rodzicom (zatrudnionym na umowę o pracę) przysługuje w ciągu roku kalendarzowego 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy w przypadku konieczności opieki nad dzieckiem do 14. roku życia. Z urlopu można skorzystać niezależnie od stażu pracy. Nie ma jednak możliwości przeniesienia tych dwóch dni na kolejny rok kalendarzowy.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.Art. 188. § 1. [Dni wolne na opiekę nad dzieckiem] – opieka nad dzieckiem do lat 14 2023
Dwa dni opieki na dziecko 2023 wkrótce mogą zamienić się na pięć. Projekt nowelizacji w tej sprawie został już przyjęty przez Radę Ministrów.
Zobacz: Od kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Spóźnienie może kosztować rodziców utratę środków
Zmiany w opiece nad dzieckiem 2023
Wiele wskazuje na to, że opieka na dziecko w 2023 roku może się znacznie zmienić. Rada Ministrów przyjęła niedawno nowelizację Kodeksu pracy, aby dostosować nasz prawo do dyrektyw unijnych. Nowe rozwiązania mają na celu ułatwienie rodzicom godzenia pracy z życiem domowym. Pracownicy mają otrzymać dodatkowe dni opieki 2023 – a dokładnie dwa dni z powodu działania tzw. siły wyższej (np. nagłego wypadku czy pogorszenia stanu zdrowia członka rodziny).
Urlop opiekuńczy ma zostać wydłużony do 5 dni i rozszerzony na innych członków rodziny (małżonków, rodziców oraz osoby, z którymi zamieszkujemy jedno gospodarstwo domowe). Niestety zgodnie z projektem ma to być urlop bezpłatny.
Rodzice pytają, jak wygląda opieka nad dzieckiem zdrowym 2023
Urlop na zdrowe dziecko 2023 przysługuje w przypadku dzieci do 8. roku życia, jeśli np. nagle zamknięto przedszkole lub żłobek.
60 dni – w przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, 14 dni – w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat, 30 dni – w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem z niepełnosprawnością, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.
Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy wychowują dziecko do 14. roku życia.