Baby shower – jak zorganizować idealne przyjęcie ciążowe?

Organizacja baby shower, staje się coraz bardziej popularna w Polsce. W skrócie można powiedzieć, że jest to przyjęcie na cześć dziecka, które jeszcze się nie urodziło. Jednym może wydawać się to dziwne, dla innych to rewelacyjny pomysł na spotkanie, w gronie najbliższych osób. Kto zatem powinien zorganizować baby shower, kogo zaprosić i jak powinno wyglądać przyjęcie?

Baby shower – jak zorganizować idealne przyjęcie ciążowe?
Zajrzyj po więcej prezentów na baby shower>>>> [Zdjęcie: depositphotos.com]

Co to jest baby shower i po co się go organizuje?

Moda na organizację baby shower przybyła do nas z Ameryki, gdzie jest to nieodzowny element radosnego oczekiwania na dziecko. Tłumacząc nazwę na język polski, dosłownie jest to „dziecięcy deszcz”, co biorąc pod uwagę formułę oraz zamysł przyjęcia, oznacza deszcz prezentów, którymi ma zostać obsypana przyszła mama. Baby shower jest po to aby się bawić i wspólnie cieszyć z powiększenia rodziny.

Kto i kiedy organizuje baby shower?

Najczęściej organizacją tej imprezy zajmuje się najbliższa przyjaciółka lub siostra ciężarnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby organizacją zajęła się sama przyszła mama. Ostatecznie chodzi o dzielenie radości związanej z ciążą, z najbliższymi osobami, a dokładnie z najbliższymi kobietami. To bardzo istotne, ponieważ baby shower to impreza organizowana przez kobiety dla kobiet. Można urządzić ją w mieszkaniu przyszłej mamy lub jeżeli ma to być przyjęcie niespodzianka w wynajętym do tego kameralnym lokalu lub mieszkaniu/domu organizatorki. W Ameryce tradycyjnie jest to impreza wielopokoleniowa. Oznacza to, że zaprasza się na nią nie tylko najbliższe przyjaciółki, ale również mamę, teściową, babcie, a nawet ciocie przyszłej mamy. To taka wyjątkowa okazja, podczas której bliskie sobie kobiety mogą porozmawiać, powymieniać się doświadczeniami ze swojego macierzyństwa, ale przede wszystkim dobrze się bawić.

Zdążyć przed porodem – idealna chwila na baby shower

Najczęściej baby shower organizowany jest na kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem, około 7-8 miesiąca ciąży. Ostatnie tygodnie mogą być dla przyszłej mamy stresujące, dlatego spędzenie czasu z życzliwymi osobami, na pewno pozwoli oderwać się od nerwowych myśli. Nie warto jednak zostawiać przyjęcia na ostatnią chwilę, gdyż w ciąży nigdy nic nie wiadomo i dziecko może pokrzyżować plany pojawiając się na świecie trochę wcześniej. Zabawa, śmiech i radość to najważniejsze zasady przyświecające baby shower. W związku z tym bardzo ważnym elementem organizacji przyjęcia jest zaplanowanie ciekawych i śmiesznych zabaw, konkursów a także dekoracji podkreślających temat imprezy.

Niezapomniane przyjęcie ciążowe – pomysły na udany baby shower

Aby baby shower był udany, organizatorka powinna zadbać o odpowiedni wystrój, przekąski, a także zaplanować ciekawe zabawy, konkursy, oraz gry, urozmaicające spotkanie. Internetowe sklepy z akcesoriami imprezowymi, są pełne kolorowych ozdób, idealnie wpisujących się w klimat baby shower. Jeżeli przyszła mama zna płeć dziecka i podzieliła się tą informacją z najbliższymi, wówczas można pokusić się o wystrój, który kolorystycznie będzie podkreślał płeć dziecka.

Pixabay

Idealne dekoracje na baby shower

Przyjęcie nie może objeść się, bez charakterystycznych dla baby shower girland, balonów i transparentów. Dekoracje, które doskonale wpiszą się w klimat imprezy to:

 • Balony wypełnione helem, kolorystycznie dopasowane do płci, lub neutralne, pastelowe;
 • Transparent w stylu „It’s a girl”, „It’s a boy”;
 • Kolorowe girlandy;
 • Ozdoby na stół z przekąskami – kolorowe chorągiewki, kartonowe ozdoby, parasolki/rurki do napojów, tematyczne osłonki na babeczki/muffinki;
 • Akcesoria dziecięce: misie, lalki, balony;
 • Tort z pieluszek – dekoracja i prezent w jednym.

Dobra zabawa to podstawa!

Kiedy już mamy przygotowane ozdoby, czas zaplanować rozrywki, jakie zafundujemy przyszłej mamie, na jej imprezie. Baby shower ma być radosny, pełen śmiechu i dobrej zabawy, dlatego doskonale sprawdzą się infantylne, ale skutecznie rozbawiające zabawy oraz konkursy rodem z wesela. Poniżej kilka pomysłów na sprawdzone i dostarczające mnóstwo śmiechu gry towarzyskie:

 • wymyślanie imienia dla dziecka,
 • test wiedzy o pielęgnacji noworodka,
 • test wiedzy o bajkach,
 • nauka przewijania dziecka – na lalce,
 • co jedzą dzieci – sprawdzian wiedzy o żywieniu dzieci,
 • zmiana pieluszki na czas,
 • „mamo a dlaczego?” – na ile dziecięcych pytań mama jest w stanie odpowiedzieć w ustalonym czasie,
 • lista obowiązków taty – wspólne spisanie listy obowiązków przyszłego tatusia, żeby mama mogła wyjść do fryzjera,
 • test na podzielność uwagi,
 • wróżby na temat tego jakie będzie dziecko, po kim odziedziczy charakter, po kim wygląd.

Te i wiele innych atrakcji, które przyjdą Wam na myśl, na pewno uprzyjemnią spotkanie i zapewnią dużą dawkę śmiechu, ale również przydatnej wiedzy.

Deszcz prezentów, czyli czym obdarować przyszłą mamę?

Baby shower, w dosłownym tłumaczeniu to „dziecięcy prysznic/deszcz”, bynajmniej, nie chodzi tutaj o pierwszą kąpiel maluszka. Baby shower możemy przetłumaczyć jako deszcz prezentów, którymi przyszła mama zostaje obdarowana. Nie ma baby shower bez prezentów. Przede wszystkim to prezenty dla maluszka, jednak warto również pomyśleć o przyszłej mamie. Poniżej przedstawiamy pomysły na prezenty dla dziecka i dla mamy, z okazji baby shower.

Najlepsze prezenty z okazji baby shower

Zajrzyj po więcej sprawdzonych prezentów na baby shower>>>>
[Zdjęcie: depositphotos.com]

Dla dziecka:

 • pieluszki jednorazowe – na przykład w formie fantazyjnego tortu,
 • pieluszki wielorazowe,
 • pieluchy tetrowe/bambusowe/muślinowe,
 • kocyk bambusowy,
 • otulacz,
 • whooombie,
 • szumiący miś,
 • lampka z projektorem i pozytywką,
 • zabawki sensoryczne dla niemowląt,
 • ciuszki,
 • maskotka,
 • zestaw do pielęgnacji (szczoteczka, obcinacz do paznokci, grzebień),
 • zestaw kosmetyków dla niemowląt,
 • termofor,
 • pierwsza kaczuszka do kąpieli.

Dla mamy:

 • designerska koszulka do karmienia,
 • pamiątkowa bransoletka,
 • książka o wychowaniu dziecka,
 • ciekawa powieść do czytania podczas karmienia,
 • poduszka do karmienia,
 • seksowna bielizna – bo mama to również kobieta.

Oprócz typowych kupnych prezentów, warto pomyśleć o stworzeniu czegoś na pamiątkę. Może to być album zdjęć, które zrobicie polaroidem w czasie imprezy, albo pamiątkowa księga, w której każda z uczestniczek wpisze jakąś radę dla młodej mamy, przepis na potrawę dla dziecka, sprawdzony trik jak uśpić malucha itp. Taka księga będzie przypominać przyszłej mamie o tym, że w jej życiu jest mnóstwo przyjaznych kobiet, które zawsze będą ją wspierać i na które zawsze może liczyć. Prezenty są ważne, ale nie najważniejsze. Baby shower ma być przede wszystkim pozytywnym spotkaniem, które przyszła mama zapamięta na długo. Końcówka ciąży bywa na prawdę męcząca i stresująca. Przyjęcie w gronie najbliższych kobiet, doskonale zrelaksuje ciężarną, oraz utwierdzi w przekonaniu że nie jest sama, że może liczyć na pomoc przyjaciół i rodziny. To bardzo ważne, szczególnie na początku rodzicielskiej drogi.

Zobacz też sennik:

Dodaj komentarz

Wychowanie
Jak sobie radzić z trudnym dzieckiem?
Uparte dziecko? Zobacz jak sobie z nim radzić Wielu rodziców nie wie, jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem, co sprawia, że zachowanie ich malucha zaczyna być po prostu frustrujące. Tymczasem, według
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt Zdrowie dziecka
Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?
„Jeśli chcesz być silny, duży i zdrowy, to powinieneś zjeść” – tego argumentu używa wielu rodziców, próbując zachęcić swoje dziecko do zjedzenia posiłku. Prawidłowe żywienie dziecka ma kluczowe znaczenie dla
Czytaj dalej
Ciąża Imiona dla dzieci
Najpopularniejsze imiona 2020: Imiona dla dziewczynek 2020
To, jakie imiona są najpopularniejsze w danym roku kalendarzowym, ogłaszane jest z reguły na początku kolejnego. Takie statystyki publikują zarówno Urzędy Stanu Cywilnego w poszczególnych miastach, jak i Ministerstwo Cyfryzacji.
Czytaj dalej
Poród
Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Naukowcy potwierdzają wpływ płci dziecka na przebieg porodu
Obawy przed bólem porodowym towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie. Szczególnie, jeśli ma rodzić po raz pierwszy. Istnieje wiele przeświadczeń i mitów dotyczących tego, co wpływa na ból porodowy. Naukowcy sprawdzili,
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Czy kobiety w ciąży muszą nosić maseczki? W jakich przypadkach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe podczas porodu?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony w Polsce już 16 kwietnia. Oznacza to, że w miejscach publicznych każdy, obowiązkowo musi nosić maseczkę lub w inny sposób zasłonić usta i
Czytaj dalej
Niepłodność
Koronawirus a niepłodność: Czy COVID-19 ma wpływ na płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie niepłodności w czasie koronawirusa?
Cały świat nerwowo zerka na skutki szybko rozprzestrzeniającego się wirusa SARS C0VID-2. Naukowcy robią co mogą i w ekstremalnie trudnych warunkach prowadzą badania, które mają nam, zwykłym obywatelom jak i
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
1,5 miliona par ma problem z zajściem w ciąże, a u ok. 25% z nich nie udaje się stwierdzić przyczyn niepłodności- rozmowa z doktorem Arturem Polakiem
Niepłodność to problem nie tylko medyczny, ale także społeczny. Department of Health and Human Services podaje, że 6,1 miliona kobiet w USA boryka się z trudnościami związanymi z zajściem w
Czytaj dalej
Ciąża
Koronawirus w ciąży [rzetelne informacje dla przyszłych mam]
Aktualna sytuacja z pewnością wśród wielu przyszłych mam powoduje dodatkowy stres: o zdrowie nie tylko swoje i najbliższych, ale również oczekiwanego malucha. Chociaż COVID-19 jest nową chorobą i wciąż brakuje
Czytaj dalej