Uparte dziecko? Zobacz jak sobie z nim radzić
Wielu rodziców nie wie, jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem, co sprawia, że zachowanie ich malucha zaczyna być po prostu frustrujące. Tymczasem, według psychologów, problem nie leży w dzieciach, a w dorosłych, którzy nie potrafią albo nie chcą się z nimi w prawidłowy sposób porozumiewać. Rodzice często zapominają, że ich dziecko jest osobnym, bardzo autonomicznym bytem.
Według niektórych trudne dziecko jest wynikiem złego wychowania i wpływu środowiska. Inni uważają, że trudne dzieci już takie się rodzą, co wynika z ich genetyki. Tymczasem warto przyjąć i w tym przypadku przydatną zasadę złotego środka i zrozumieć, że dziecko, zwłaszcza małe, obserwuje rodziców oraz wzoruje swoje zachowanie na ich reakcjach oraz cechach charakteru.
Jak sobie radzić z upartym dzieckiem w ataku złości?
Na pewnym etapie życia dzieci podejmują tzw. „bunt” – zwykle dotyczy to dwulatków oraz trzylatków. Chcą wówczas nosić zupełnie coś innego, niż przygotowali rodzice, a także robić to, czego oni nie chcą. Z jednej strony jest to sposób na zwrócenie na siebie uwagi, z drugiej zaś – nieumiejętność radzenia sobie z nagromadzonymi emocjami. Właśnie w takich chwilach dobrze jest reagować spokojnie, zabezpieczając dziecko tak, aby w ataku złości nie robiło krzywdy sobie ani innym – a potem z nim spokojnie rozmawiając, przedstawiając racjonalne argumenty, ale i wysłuchując, co spowodowało taką reakcję. Nakazywanie czy krzyk nie tylko spowodują przeciwne zachowanie, ale i sprawią, że dziecko straci zaufanie do rodzica.
Dziecko, które płacze i wymusza
Niekiedy dziecko zaczyna nagle płaczem wymuszać nie tylko pewne decyzje, ale i zachowania. Często dzieje się tak w miejscach publicznych, co sprawia, że rodzice nagle bardzo się wstydzą albo wpadają w złość. Tymczasem nie warto ulegać zachciankom dziecka, ale dobrze jest ustalić z nim np. przed wyjściem do sklepu czy na plac zabaw, czy będzie mogło coś dostać podczas zakupów, a jeśli nie, to dlaczego, a także, ile czasu spędzicie na zabawie. W ten sposób będziemy mogli nie tylko pokazać, że dotrzymujemy słowa, ale i w razie buntu – powołać się na wspólne ustalenia. Jeśli płacz mimo to się zdarzy, nie reaguj nerwowo – poczekaj, aż przejdzie, a potem porozmawiaj z dzieckiem o tej sytuacji. jednocześnie doceniaj to, co dziecko robi samo z siebie albo to, jak szanuje Wasze ustalenia – ważne jest podkreślanie pozytywnych zachowań.
Strach i zaabsorbowanie
Niektóre dzieci wykazują strach przed nowymi rzeczami – dla rodziców jest on często irytujący, bo nie pozwala im pokazać się w dobrym świetle czy „pochwalić się” dzieckiem. Zamiast tak postępować – dziecko to w końcu nie nowy telefon komórkowy – warto porozmawiać z dzieckiem i znaleźć przyczynę strachu. Zdecydowanie nie wolno go zmuszać do pewnych zachowań, ale przez niektóre warto przejść razem z nim, co powinno wzmocnić jego pewność siebie. Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy pewnych strachów nie wywołujemy sami, stale zabraniając dziecku niektórych czynności czy przestrzegając je przed przykrymi ich konsekwencjami.
Z kolei inne dzieci łatwo się nudzą, a w związku z tym stale absorbują swoich rodziców, nie dając im chwili wytchnienia. W takiej sytuacji dobrze jest porozmawiać z dzieckiem i wyznaczyć czas, który spędzamy razem na zabawie. Pozostały czas dobrze jest dziecku zaplanować, np. oferując rysowanie z drugiej strony stołu, przy którym pracujemy, czy absorbując je do pomocy przy codziennych czynnościach.
Jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem?
Nie ma jednej recepty na radzenie sobie z niesfornym dzieckiem. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że często zachowanie dziecka jest lustrzanym odbiciem zachowania rodziców. Co więcej, warto okazać dziecku zrozumienie i pamiętać, że wielu rzeczy musi się nauczyć – do tych rzeczy należy np. wyrażanie emocji. Jeśli zmienimy swoje podejście, często zyskamy odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem.