Bon turystyczny – lista sklepów i restauracji. Gdzie można wykorzystać środki? To już ostatni moment!

Bon turystyczny to dodatek w wysokości 500 zł na każde dziecko. Celem świadczenia jest wsparcie rodzin w opłaceniu wakacji, wycieczek czy pobytu pociech na koloniach lub obozie. Z każdym dniem przybywa podmiotów, które akceptują płatność bonem – są to np. rozmaite parki rozrywki czy aquaparki. Dlatego też coraz częściej rodzice zastanawiają się, gdzie jeszcze można wykorzystać środki i poszukują w internecie takich haseł jak: “bon turystyczny – lista sklepów 2023”, “lista restauracji”. Czy bon turystyczny można wykorzystać w restauracji i sklepach? Jak można wykorzystać bon turystyczny? Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny – lista sklepów i restauracji 2023

Bon turystyczny to świadczenie rodzinne, które zostało wprowadzone w 2020 roku jako forma wsparcia w trudnych czasach pandemii i lockdownów. Środki miały wspomóc nie tylko rodziny z dziećmi, ale także branżę turystyczną, szczególnie dotkniętą skutkami Covid-19. Bonem można bowiem opłacić przede wszystkim usługi hotelarskie, czyli noclegi w rozmaitych pensjonatach czy domach wypoczynkowych. Za pomocą bonu można pokryć także koszt pobytu dziecka na obozie czy koloniach oraz opłacić organizację wycieczek (np. poprzez biura podróży). Obowiązuje jednak jeden podstawowy warunek – pieniądze muszą zostać wydane na terenie Polski.

Początkowo bon turystyczny można było wykorzystać do końca marca 2022 roku. Ponieważ jednak wielu rodziców nie zdążyło tego zrobić, rządzący postanowili przedłużyć jego ważność do końca marca 2023. Ze względu na to, że okres jest dosyć długi, stale powiększała (i powiększa) się lista podmiotów oraz obiektów, które akceptują płatności bonem. Są wśród nich już parki rozrywki (np. Energylandia) czy aquaparki (m.in. Suntago).

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej przedsiębiorstw i obiektów turystycznych przyjmuje bon, część rodziców zaczęła się zastanawiać, czy bonem turystycznym można płacić w restauracji i sklepach. Odpowiedź na to pytanie brzmi jednak “nie”. Bonem zapłacimy przede wszystkim za pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Opłacimy za jego pomocą również imprezy turystyczne (np. wycieczki) realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. W przepisach nie ma mowy o tym, aby można było skorzystać ze środków w celu dokonania zapłaty w restauracji, barze czy sklepie.

Zobacz: Podwarszawski Julinek Park – rodzinna zabawa i relaks blisko natury

Gdzie można zjeść za bon turystyczny?

Zgodnie z zapisami ustawy nie można skorzystać z bonu, aby zapłacić rachunek w restauracji czy kawiarni, nawet jeśli jesteśmy tam z dziećmi. Jedyna sytuacja, która pozwala na opłacenie bonem kosztów jedzenia, to taka, w której są one wliczone w koszty noclegu (np. hotele ze śniadaniem itp.). Natomiast płatność bonem w sklepach jest w ogóle wykluczona.

Sprawdź: Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja krok po kroku

Bon turystyczny – lista podmiotów. Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia (podwójny bon przysługuje na dziecko, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności) można wykorzystać do końca marca 2023. Po upływie terminu pieniądze po prostu przepadną. Można skorzystać z bonu, organizując rodzinny wyjazd na weekend, np. do Energylandii czy do parku wodnego Suntago lub opłacić nim wyjazd dziecka na ferie zimowe. Może to być również dowolne miejsce w Polsce pod warunkiem, że wybrany przez nas pensjonat czy hotel akceptują bon. Aby to sprawdzić, wystarczy wyszukać konkretny obiekt na specjalnej liście, która znajduje się pod tym linkiem.

Zobacz: Bon turystyczny na dziecko urodzone w 2022. Rodzice mogą być rozczarowani

Bon turystyczny – sklep odzieżowy? Czy można płacić za ubrania bonem?

W żadnym wypadku nie ma takiej opcji. Środki z bonu mają ściśle określony cel i nie ma możliwości wykorzystać ich w nieuprawnionym miejscu.

Rodzice pytają, na co można wykorzystać bon turystyczny

Bon turystyczny restauracje Warszawa?

Nie można płacić bonem w restauracjach, chyba że jest to koszt wliczony w cenę noclegu w hotelu czy pensjonacie itp.

Bon turystyczny podkarpackie restauracje – można wykorzystać?

Bonem nie opłacimy rachunku za posiłek w restauracji.

Bon turystyczny Toruń restauracje – gdzie skorzystać?

Bonem turystycznym zapłacimy za posiłki tylko w sytuacji, gdy będą one doliczone do rachunku za pobyt w hotelu czy pensjonacie.

Bon turystyczny Płock restauracje – gdzie można płacić?

Nie można płacić bonem turystycznym za jedzenie w restauracji.

Bon turystyczny – lista sklepów Warszawa?

Przepisy nie przewidują możliwości dokonywania płatności bonem w sklepach. Środki można wykorzystać wyłącznie na opłacenie usług hotelarskich czy imprez turystycznych.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo