1200 zł zamiast 800 plus. Dodatkowe pieniądze co miesiąc bez względu na dochód. Ale jest inny warunek

Opieka nad dziećmi wiąże się z wieloma wydatkami, dlatego każde wsparcie finansowe dla rodziców jest na wagę złota. Poza 800 plus część z nich może liczyć także na dodatkowe 400 zł miesięcznie na dziecko. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełniać kilka warunków, konieczne będzie także złożenie wniosku. Komu przysługuje 1200 zł zamiast 800 plus?

1200 zamiast 800 plus na dziecko. Jakie są warunki?

W Polsce od lat funkcjonuje już kilka rządowych programów, których celem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia rodzinom z dziećmi. Wydatki związane z wychowaniem pociech stale rosną, dlatego dodatków w różnej formie stale przybywa. Już wkrótce do świadczenia wychowawczego 800 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ma dołączyć także Program Aktywny Rodzic, czyli tzw. babciowe.

Oprócz 800 plus rodzice mogą liczyć co miesiąc również na dodatkowe 400 zł dofinansowania na opiekę nad dzieckiem, np. w żłobku czy w klubie dziecięcym. Pieniądze mogą być przeznaczone także na opłacenie usług opiekuna dziennego. Aby zostało przyznane, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Dodatkowe środki można otrzymać na dziecko:

  • pierwsze i jedyne w rodzinie;
  • pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko pobierany jest RKO;
  • drugie i kolejne w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i zostało ono pobrane w łącznej przysługującej wysokości.

Co ważne, pieniądze nie trafiają bezpośrednio do rodziców. Środki przelewane są od razu na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego, ale pod warunkiem, że placówka bądź opiekun znajdują się w specjalnym rejestrze.

Zobacz: 800 plus dla dzieci niepełnosprawnych. Rodzice mogą liczyć na dodatkowe środki, ale jest haczyk

Dodatkowe 400 złotych co miesiąc. Jak je otrzymać?

Świadczenie jest przyznawane na wniosek. Dokument należy złożyć do ZUS-u, co można zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:

  • platformę PUE ZUS,
  • aplikację mZUS,
  • platformę Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Sprawdź też:

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general