Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko 2023/2024? Miesięczne wsparcie może sięgać nawet kilku tysięcy

Opieka nad dziećmi i wychowanie to nie tylko ogromna odpowiedzialność i wysiłek, ale także ogrom wydatków. Dlatego też osoby, które decydują się stworzyć zawodową rodzinę zastępczą, mogą liczyć na państwowe wsparcie. Mimo że kwoty mogą sięgać nawet kilku tysięcy, to wciąż wielu uważa, że niewspółmierne do potrzeb. Ile pieniędzy dostaje rodzina zastępcza na dziecko 2023/2024? Ile państwo płaci na dziecko w rodzinie zastępczej?

Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko 2023/2024?

Do rodzin zastępczych co miesiąc trafia nie tylko świadczenie 500 plus czy zasiłki rodzinne, ale także dodatkowe środki związane z tą specyficzną i trudną funkcją. Kwota dofinansowania może być przez niektórych uznana za znaczną, ale biorąc pod uwagę ogrom wydatków i problemów, z którymi muszą mierzyć się rodziny zastępcze, nie zawsze środki te są wystarczające, a na pewno niewspółmierne do ogromnej odpowiedzialności i poświęcenia.

Zgodnie z artykułem 85. ustawy o Wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, wynagrodzenie dla rodziny zastępczej zawodowej i prowadzącego rodzinny dom dziecka powinno wynosić miesięcznie nie mniej niż 4100 zł. Ten sam artykuł informuje również, że “ustalając wysokość wynagrodzenia, bierze się pod uwagę w szczególności kwalifikacje, szkolenia i oceny rodziny zastępczej zawodowej oraz prowadzącego rodzinny dom dziecka”.

Co ważne, wynagrodzenie przysługuje wyłącznie rodzinom zastępczym zawodowym. Rodzina zastępcza niezawodowa otrzymuje wyłącznie świadczenie.

Zobacz: Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus? Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze od stycznia. Potrzebny będzie nowy wniosek?

Świadczenia dla rodzin zastępczych 2023. Ile wynosi zasiłek na dziecko w rodzinie zastępczej?

Ostateczna wysokość świadczeń dla rodzin zastępczych zależy od danej gminy. Władze samorządowe mogą zaoferować dodatkowe dofinansowanie, np. w zakresie wyposażenia mieszkania czy dostosowania lokalu do potrzeb przyjmowanego dziecka. Niektóre gminy przyznają opiekunom zastępczym także środki finansowe na utrzymanie mieszkania lub pokrycie części wydatków na opłaty (np. za energię elektryczną, opał, wodę czy gaz).

Świadczenie przyznawane rodzinom zastępczym z budżetu państwa po tegorocznych podwyżkach wynosi:

  • 889 zł miesięcznie na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej spokrewnionej;
  • nie mniej niż 1361 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinie zastępczej zawodowej lub rodzinnym domu dziecka.

Sprawdź: Jak sprawdzić termin wypłaty 500 plus? Rodzic może to łatwo zrobić sam w kilka chwil

Czytelnicy pytają, ile otrzymuje rodzina zastępcza na dziecko

Rodzina zastępcza ile na dziecko 2023?

889 zł miesięcznie na dziecko, które jest w rodzinie zastępczej spokrewnionej i co najmniej 1361 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinie zastępczej zawodowej lub rodzinnym domu dziecka.

Babcia jako rodzina zastępcza ile się dostaje 2023?

889 zł miesięcznie, a poza tym także 500 plus oraz ewentualne zasiłki rodzinne.

Ile na dziecko w rodzinie zastępczej?

Jeśli dziecko jest w rodzinie zastępczej, z którą nie jest spokrewniony, to opiekunowie mogą otrzymać co najmniej 1361 zł miesięcznie.

Ile wynosi wynagrodzenie rodziny zastępczej zawodowej 2023?

Wynagrodzenie dla rodziny zastępczej zawodowej i prowadzącego rodzinny dom dziecka wynosi nie mniej niż 4100 zł miesięcznie.

Ile dostaje się za bycie rodziną zastępczą?

Zawodowa rodzina zastępcza zgodnie z ustawą może liczyć na wynagrodzenie sięgające 4100 zł miesięcznie.

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo