Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł

Chociaż współcześnie przesądy nie mają już tak ogromnego znaczenia jak kiedyś, to jednak wciąż wiele osób zwraca na nie uwagę tak “na wszelki wypadek”. Dawne wierzenia i zabobony dotyczą niemal każdego aspektu codzienności, a w szczególności ważnych i przełomowych momentów w życiu – np. ślubów czy urodzin. Podobnie jest także w przypadku chrztów. Jakie zabobony związane są z tą ceremonią? Czy matka chrzestna może być w ciąży?

Czy chrzestna może być w ciąży?

Wybór matki chrzestnej dla dziecka to nieraz dosyć trudne zadanie. Rodzice poszukują odpowiedniej kandydatki zazwyczaj wśród najbliższych przyjaciół członków rodziny. Chcą, aby chrzestna miała później w miarę regularny kontakt z dzieckiem i stworzyła z nim dość bliską więź. O podawanie dziecka do chrztu często prosi się więc osoby młode, zbliżone wiekiem do rodziców. Może się więc zdarzyć, że kandydatka na chrzestną sama wkrótce powita na świecie własne dziecko. Tu jednak pojawia się wątpliwość, czy kobieta w ciąży może być chrzestną.

Jeśli chodzi o zasady obowiązujące w Kościele, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ciężarna podawała dziecko do chrztu. Problem może pojawić się wyłącznie w sytuacji, gdy kobieta nie jest po ślubie kościelnym. Wówczas ksiądz może nie wyrazić zgody, aby została chrzestną.

Zobacz: Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje na uroczystość?

Czy w ciąży można być chrzestną?

Kościół nie ma nic przeciwko, aby kobieta w ciąży została matką chrzestną, a zatem jeśli ona również się zgadza, to właściwie sprawa jest oczywista. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Istnieje bowiem przesąd mówiący o tym, że ciężarna podająca dziecko do chrztu może sprowadzić nieszczęście na swoje nienarodzone dziecko lub na swojego chrześniaka.

Według dawnych tradycji i wierzeń w takiej sytuacji jedno z dzieci ma ponoć “odbierać zdrowie” temu drugiemu. Chociaż dla większości rodziców to stare, absurdalne zabobony, to jednak wciąż wiele osób w to wierzy. Na forach dla świeżo upieczonych matek kobiety często dzielą się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami w tej kwestii. Niektóre wspominają, że w ich rodzinnych stronach większość ludzi stosuje się do tych reguł “na wszelki wypadek” w obawie, że jednak coś złego się wydarzy. Nie brak również krytycznych komentarzy rodziców, którzy zwracają uwagę, że wiara w Boga sama w sobie powinna wykluczać wiarę w zabobony.

Sprawdź: Zaświadczenie do bycia chrzestnym – jak powinno wyglądać i kto je wydaje?

Czytelnicy pytają, czy ciężarna może być matką chrzestną

Czy ciężarna może być chrzestną?

Tak, według kościelnych zasad nie ma żadnych przeciwwskazań.

Czy chrzestna nie może być w ciąży?

Jeśli wyrazi na to zgodę ksiądz (może odmówić ewentualnie tylko wtedy, gdy kobieta nie jest mężatką) oraz ciężarna kobieta, to nie ma żadnych przeciwwskazań.

Chrzestna w ciąży kościół – co na to religia?

Według Kościoła nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta w ciąży została chrzestną.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general