Cisza nocna w sylwestra. Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna?

Ostatnia noc w roku to wyjątkowa data. Większość z nas zamierza hucznie świętować powitanie nadchodzących 12 miesięcy. W wielu domach organizowane są w tym czasie imprezy, popularnie zwane domówkami. Zazwyczaj towarzyszą im głośna muzyka, tańce, krzyki i śpiewanie. Podniesione głosy i hałaśliwe dźwięki wydobywające się przez kilka godzin z głośników może zakłócać spokój sąsiadom, zwłaszcza starszym czy z małymi dziećmi. Czy mogą wezwać policję? Cisza nocna w sylwestra – czy obowiązuje?

Czy w sylwestra jest cisza nocna?

Sylwester to data o wyjątkowym znaczeniu. Zakończenie roku jest dla wielu osób momentem podsumowań, refleksji i snucia planów na nadchodzące 12 miesięcy. Tradycyjnie już spora część ludzi hucznie wita Nowy Rok, najczęściej biorąc udział w prywatnych imprezach w gronie najbliższych znajomych, popularnych domówkach. W czasie tych domowych przyjęć nie może zabraknąć głośnej muzyki, tańców i donośnych rozmów. Hałasy pochodzące z naszego domu czy mieszkania mogą jednak przeszkadzać sąsiadom, szczególnie jeśli są to osoby starsze lub rodzice małych dzieci. Z tego względu organizatorzy sylwestrowych domówek zastanawiają się, czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna.

Jak się jednak okazuje, polskie prawo nie zawiera jednoznacznych regulacji dotyczących pojęcia “ciszy nocnej”. Brak konkretnego przepisu, który nakazywałby nam zachowanie ciszy i spokoju tylko w godzinach od 22:00 do 6:00, a w pozostałych częściach doby pozwalałby na hałasowanie do woli. Przyjęte zasady są zatem raczej kwestią zwyczajową i umowną, w tym czasie przeważnie chodzimy kładziemy się spać i nie powinny tego zakłócać żadne hałasy.

W polskim prawie pojęcie ciszy nocnej nie zostało uregulowane. Orzecznictwo sądów wskazuje jednak, że w społecznym odczuciu, przez ciszę nocną należy rozumieć godziny od 22 do 6 rano. Niestety, brak jest przepisu, który przewidywałby tego rodzaju ograniczenie. […] Ciszę nocną przyjmuje się jedynie zwyczajowo w godzinach pomiędzy 22 a 6 rano.

Przepis ten nie określa konkretnych dni ani godzin w ciągu doby, kiedy zakłócający spokój podlega karze, a kiedy może hałasować. Oznacza to, że może się odnosić do dowolnej pory – policja za uciążliwe przeszkadzanie i zaburzanie porządku sąsiadom ma prawo nas ukarać zarówno w środku dnia, jak i w porze nocnej.

Zobacz: Najlepsze filmy na sylwestra. Sprawdź, co warto obejrzeć w sylwestra!

Zakłócanie ciszy nocnej w sylwestra

Nie ma żadnych przepisów określających ściśle ciszę nocną od 22:00 do 6:00, nie istnieje również zapis mówiący o specjalnej dyspensie na nocne hałasowanie w sylwestrową noc. Wspomniane wyżej wykroczenie z artykułu 51. nie jest ograniczane żadną porą dnia czy konkretną datą, w związku z tym możemy zostać z tego tytułu ukarani przez policję teoretycznie także w sylwestra.

Ocena, czy faktycznie dopuściliśmy się zakłócenia porządku, organizując głośną imprezę, będzie jednak indywidualna i uzależniona od okoliczności, tzn. w jakim terminie odbywa się zabawa i na jak dużą skalę jest organizowana (tj. jak bardzo może być uciążliwa dla sąsiadów). Ogólnie uznaje się, że w dni wolne od pracy (szczególnie święta) mamy trochę większą swobodę i dopuszczalne są nieco większe normy hałasu. Wszyscy naturalnie zdają sobie sprawę z wyjątkowości okazji i przyjmują, że obywatele w dni świąteczne bawią się i spędzają czas w inny sposób niż na co dzień. W związku z tym sylwestrowa domówka nie powinna budzić zastrzeżeń i powodować interwencji policji, ponieważ z założenia ma nieco inny charakter niż zwykła impreza czy hałasowanie w tygodniu lub nawet w weekend. Pamietajmy jednak, że jeśli nasza domówka będzie wyraźnie i mocno zakłócać porządek i spokój otoczenia, policja będzie mogła wyciągnąć konsekwencje.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Newsy, Zakupy, Sylwester i Nowy Rok

Czy 2 stycznia są otwarte sklepy?

W okresie świąteczno-noworocznym wiele sklepów, instytucji i urzędów funkcjonuje w nieco zmienionym trybie, nie tylko z powodu ustawowo wolnych dni, ale także dlatego, że część pracowników wykorzystuje urlop. Większość największych...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general