Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans

Rodzinny seans filmowy pod kocykiem, z herbatką i przy choince? Czy można wyobrazić sobie lepiej i sympatyczniej spędzony świąteczny wieczór? Wspólne oglądanie świątecznych produkcji to nie tylko znakomity sposób na zacieśnianie więzi i spędzanie razem miło czasu, ale także świetny pomysł, aby wczuć się w klimat Świąt. Synonim filmu świątecznego to dla Ciebie Kevin lub Szklana Pułapka? Nie wszyscy za nimi przepadają, ale telewizja sprawiła, że stały się one nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli jednak chcesz w tym roku nieco zmienić repertuar, to sprawdź naszą listę. Znajdziesz tu filmy świąteczne dla całej rodziny!

Najlepsze filmy świąteczne

Święta to naprawdę magiczny okres. Nie tylko dlatego, że jemy pyszne potrawy i rozpakowujemy wymarzone prezenty, ale przede wszystkim ze względu na ich rodzinny charakter. Dla większości rodzin jest to czas, kiedy w końcu mogą usiąść razem, odpocząć, spokojnie porozmawiać i zacieśnić więzi. Czas spędzony wspólnie przy choince, w serdecznej atmosferze to gwarancja niezapomnianych wspomnień, a także niezwykłe poczucie bliskości i ciepła. Jednym z lepszych i sprawdzonych pomysłów na rodzinne celebrowanie są świąteczne filmy dla całej rodziny. Czy można milej spędzić świąteczny wieczór niż podczas seansu z choinką w tle? Poniżej przygotowaliśmy kilkanaście propozycji – zajrzyj i znajdź najlepsze filmy do obejrzenia w Święta!

Najlepsze filmy na Święta: filmy o Bożym Narodzeniu

Najlepiej, aby przygotowane filmy na Święta były dobrane tematycznie do okazji, a zatem powinny być to produkcje, których fabuła w jakiś sposób dotyczy okresu świątecznego. Pozwala to oglądającym lepiej wczuć się w gwiazdkową atmosferę i naprawdę docenić ten niezwykły okres. Takie filmy na Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj dostarczają sporo śmiechu i rozrywki, ale jednocześnie wzruszają i starają się coś przekazać. Sprawdź poniższe propozycje.

Czekając na cud – Film opowiada historię pięciorga bohaterów, którzy czekają na jakąś odmianę w swoim niezbyt udanym życiu, na tytułowy cud. Kobieta, która nie radzi sobie z samotnością po rozwodzie, tajemniczy mężczyzna, młoda dziewczyna świeżo po zakończeniu toksycznego związku i młody Francuz pogrążony we wspomnieniach o szczęśliwym dzieciństwie. Spotkają się w wigilijny wieczór w Nowym Yorku, ale czy odnajdą szczęście i spokój?

Święta Last Minute – Małżeństwo Kranków, by uniknąć bożonarodzeniowego szaleństwa, całą energię wkłada w przygotowania do urlopu na Karaibach. Nie wszystkim ich bliskim to się jednak spodoba. Seans, który gwarantuje naprawdę mnóstwo śmiechu i rozrywki.

Filmy świąteczne dla dzieci

Filmy na święta dla dzieci to także świetny pomysł, aby zachęcić maluchy do wspólnego celebrowania i wzbudzić w nich większe zainteresowanie bożonarodzeniową tradycją. Najlepiej wybrać oczywiście produkcje o pozytywnym wydźwięku, radosne i kończące się szczęśliwie, ale takie, w których nie zabraknie morału! Jaki film świąteczny dla dzieci wybrać?

Filmy animowane: Boże Narodzenie

Największą popularnością wśród najmłodszych będą się z pewnością cieszyć filmy animowane świąteczne, w których bohaterami będą dzieci zbliżone do nich wiekiem i sposobem patrzenia na świat. Na pewno dzieciaki ucieszą się także z widoku ulubionych bajkowych postaci na ekranie. Sprawdź nasze propozycje na dziecięce świąteczne filmy.

Pada Shrek (Shrek the Halls) – 2007

Nasz ulubiony zrzędliwy ogr o złotym sercu powraca, tym razem w świątecznym wydaniu. Shrek, który kocha spokój, marzy o Świętach w samotności. (Nie)stety się to nie udaje. Ogromna dawka humoru, ale także ciepła, wzruszenia i rodzinnego ciepła bijąca wprost z ekranu. Idealny film świąteczny do obejrzenia z dziećmi.

Kraina Lodu (Frozen) – 2013

Tutaj chyba wystarczy napisać tylko “Mam tę mooooooc”. W tym roku ponownie będziemy się zastanawiać, czy śnieg zaszczyci nas swoją obecnością podczas bożonarodzeniowego świętowania. Gdyby jednak coś poszło nie tak to oglądając Krainę Lodu śniegu Wam nie zabraknie.

Ekspres Polarny (The Polar Express) – 2004

Opowiada o losach ośmioletniego chłopca, który nie wierzy w istnienie świętego Mikołaja. W dniu Wigilii Bożego Narodzenia chłopca wyrywa ze snu najeżdżający pociąg, który nieoczekiwanie zatrzymuje się pod jego domem. Konduktor zabiera go w niezwykłą podróż aż na sam Biegun Północny! W trakcie podróży kilkulatek poznaje grupę nowych przyjaciół, z którymi połączy go wiele wspólnych przygód. A co najważniejsze, finalnie spotyka Świętego Mikołaja.

Opowieść Wigilijna Myszki Miki (Mickey’s Christmas Carol) – 1983

Świąteczna bajka, która robi na widzu ogromne wrażenie. Większość rodziców może ją pamiętać z okresu dzieciństwa lub nastoletniego. Ekipa Walta Disneya zrobiła świetną robotę. Zabrzmi to pewnie zgorzkniale, ale stare bajki Disneya “miały to coś”.

Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku (Winnie The Pooh: A Very Merry Pooh Year) – 2002

Które dziecko nie kocha Kubusia Puchatka? Szczególnie uwielbiają go najmłodsze maluchy, ale ogromną sympatią cieszy się przecież także wśród dorosłych. Postać, która potrafi jednocześnie rozbawić do łez i wzruszyć. Tym razem Stumilowy Las stanie się scenerią do świątecznych przygód Kubusia Puchatka i jego najlepszych przyjaciół. Świetna propozycja również na film familijny na Święta!

Artur ratuje gwiazdkę (Arthur Christmas) – 2011

Główny bohater Artur musi uratować zbliżające się Święta i dostarczyć małej dziewczynce zapomniany prezent! Św. Mikołaj już od dawna przebywa na emeryturze, a pieczę nad jego obowiązkami sprawują synowie – Steve i Artur. Czy bohaterowi uda się naprawić błędy i ocalić rodzinne święta w domu dziewczynki? Na dostarczenie świątecznego podarunku ma tylko dwie godziny! Znakomity film na Święta z dziećmi!

Inne świąteczne filmy dla dzieci

 • Epoka lodowcowa: Mamucia gwiazdka (Ice Age: A Mammoth Christmas) – 2011
 • Madagwiazdka (Merry Madagascar) – 2009
 • Casper straszy w Boże Narodzenie (Casper’s Haunted Christmas) – 2000
 • Rudolf czerwononosy Renifer (Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie) – 1998
 • Renifer Niko ratuje Święta (Niko – Lentäjän poika) – 2008.

Świąteczne filmy familijne

Filmy familijne świąteczne to jeden z lepszych wyborów na bożonarodzeniowy seans, ponieważ przypadną do gusty wszystkim oglądającym niezależnie od wieku. Pozwolą wspólnie spędzić czas, pośmiać się, powzruszać i przede wszystkim razem przeżyć te Święta. Poniżej znajdziesz najlepsze świąteczne filmy rodzinne.

Opowieść wigilijna (2009) – animowana adaptacja chyba najsłynniejszej świątecznej historii świata, czyli opowiadania Karola Dickensa. Seans gwarantuje mnóstwo wzruszeń i emocji, ale także stanowi wspaniałą lekcję dotyczącą tego, co jest naprawdę istotne w okresie Świąt i ogólnie w życiu. Świetny pomysł na świąteczny film familijny.

Święty Mikołaj (1994) – znakomita komedia familijna o tematyce świątecznej. W wyniku niespodziewanego zbiegu okoliczności główny bohater Scott Calvin musi przejąć obowiązki Świętego Mikołaja, który chwilowo nie może ich wykonywać. Czy uda mu się wypełnić misję i spełnić marzenia tysięcy dzieci na świecie? Świetna komedia, pełna zwrotów akcji, zabawnych gagów i niezapomnianych wzruszeń. Z pewnością sprawdzi się jako rodzinny film na Święta!

Filmy świąteczne – filmy rodzinne na Święta

 • W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju (Christmas Vacation) – 1989: Klasyka prawie tak znana jak Kevin. Nie było chyba Świąt bez tego filmu w ramówce którejś ze stacji.
 • Zły Mikołaj (Bad Santa) – 2003: Mikołaj wcale nie musi być Święty. Klasyczny wpływ dobra na zło osadzony w tematyce świątecznej. Idealny dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za komediami romantycznymi.
 • Harold i Kumar: Spalone święta (A Very Harold & Kumar 3D Christmas) – 2011.
 • Śnięty Mikołaj (The Santa Clause) – 1994: Film dla pracoholików. Życiowe priorytety pokazane w sposób humorystyczny.

Świąteczne filmy dla starszych: komedie romantyczne

Boże Narodzenie to nie tylko filmy świąteczne familijne. To także dobra okazja, aby spędzić miło wieczór z naszą drugą połówką podczas seansu komedii romantycznej, jeśli oczywiście lubicie takie produkcje. Świątecznych propozycji wśród tego gatunku nie brakuje!

 • Cztery Gwiazdki (Four Christmases) – 2008
 • To właśnie miłość (Love Actually) – 2003
 • Ja cię kocham, a ty śpisz (While You Were Sleeping) – 1995
 • Holiday (The Holiday) – 2006

Pozostałe filmy na Boże Narodzenie

 • Family Man (The Family Man) – 2000: Zdecydowanie mój faworyt wśród filmów świątecznych. Motyw zamiany rolami został już mocny wyeksploatowany nie tylko w kinematografii. W Family Man mamy mężczyznę, któremu wydaje się, że jest szczęśliwy. Wypadek, który z pozoru rujnuje mu życie pokazuje czym tak naprawdę jest szczęście. Polecamy, zwłaszcza tym którzy szukają szczęścia.
 • Cud na 34 ulicy (Miracle on 34th Street) – 1947 lub remake z 1994.: Kolejny film dla niedowiarków. Jeśli lubisz stare klasyczne kino, to koniecznie wybierz oryginał z 1947 roku. Seans pełen wzruszeń i pozytwnych emocji gwarantowany!
 • Grinch: świąt nie będzie (How the Grinch Stole Christmas) – 2000: Nie lubisz Świąt? Grinch też. O ile Family Man jest moim ulubionym filmem świątecznym, o tyle Grich nigdy mnie nie wciągnął.

Filmy świąteczne: Netflix

Od kilku lat najczęściej wyszukujemy świąteczne filmy na Netflix. Platforma ta co roku oferuje kolejną dawkę nowych bożonarodzeniowych produkcji, od komedii romantycznych po thrillery i dramaty. Łatwo, szybko i sprawnie znajdziemy film odpowiedni dla nas na świąteczne popołudnie. Co zatem oferuje nam Netflix na Święta? Sprawdź poniżej.

Kronika świąteczna – Brat i siostra przypadkowo niszczą sanie Świętego Mikołaja. Teraz muszą rzucić wszystko i pomóc poszkodowanemu, który celne riposty rozdaje równie sprawnie jak prezenty.

Chłopiec zwany Gwiazdką – Zdeterminowany młody Nikolas odkrywa swoje przeznaczenie w zamieszkanym przez elfy magicznym świecie, gdzie przyszło mu szukać ojca i nadziei.

Uwolnić Mikołaja – Gdy Święty Mikołaj rozbija sanie i zostaje aresztowany, ojciec z synem próbują wyciągnąć staruszka z więzienia, żeby uratować Boże Narodzenie. Niezwykła opowieść o współpracy ojca z synem, którzy zrobią wszystko, aby podtrzymać ducha Świąt i sprawić innym radość w tym magicznym czasie.

Bajki świąteczne Netflix

Święta Angeli – Wigilijna wizyta w kościele podsuwa młodej Angeli niezwykły pomysł. To podnosząca na duchu opowieść oparta na opowiadaniu autorstwa Franka McCourta. Pełna wzruszeń, ciepła i skłaniająca do refleksji historia, która zapewni mile spędzony wieczór i sprawi, że docenimy wszystko, co w Świętach najważniejsze – rodzinę, miłość, bliskość.

Na Netflixie znajdziemy nie tylko filmowe nowości, ale także klasyki kina świątecznego. Można tam zatem obejrzeć, np. Express polarny, Grincha, Renifer Niko ratuje brata. Netflix przygotował również osobną zakładkę na świąteczne filmy. Warto ją przejrzeć i samodzielnie zdecydować, na jaki seans mamy ochotę.

Rodzice pytają o filmy świąteczne

Co obejrzeć w Święta?

Wszystko zależy od tego, w jakim gronie oglądacie i na jaki gatunek macie ochotę. Oczywiście najlepiej, aby były to filmy tematyczne dotycząca Świąt. Na wspólny seans z dziećmi najlepiej wybrać jakieś lekkie, wciągające historie w atmosferze baśni (np. Express polarny) lub komedie świąteczne. Jeśli oglądacie z partnerem, to być może skusicie się na komedię romantyczną. Propozycji nie brakuje, szczególnie na Netflixie.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans

 1. Na liście brakuje Paddingtona 2! 🙂

  Wieczór kawalerski i panieński

  Wieczór kawalerski

  Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

  Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo