Sławni ludzie, którzy osiągnęli sukces bez matury. Kariera tych gwiazd dowodzi, że dyplom to nie wszystko!

Matura to jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu niektórych osób. Przez wielu bywa nazywany egzaminem dojrzałości, ponieważ otwiera drogę do dalszych osiągnięć. Doświadczenie pokazuje jednak, że matura nie zawsze jest gwarancją sukcesu, a nie brak przykładów na to, że bez niej również można go osiągnąć. Są gwiazdy i politycy, którzy nie mogą pochwalić się zdaną maturą, ale za to na ich koncie dużo bardziej spektakularne dokonania, nagrody czy wyróżnienia. Ich niezwykłe dokonania potwierdzają, że często dyplom to nie wszystko, a liczy się także talent, praca i determinacja. Sławni ludzie bez matury – kim są? Kto nie ma matury wśród gwiazd i znanych osobistości?

Znani ludzie bez matury

Już niebawem, za niecałe 4 miesiące, kolejny rocznik przystąpi do egzaminu maturalnego. To dla wielu bardzo ważny i przełomowy moment w życiu. Niektórzy nie mogą doczekać się pójścia na wymarzone studia, inni planują wyjazdy i snują pierwsze plany zawodowe. Chociaż matura jest ważna i warto ją zdać, szczególnie, że otwiera drogę do dalszej edukacji i rozwoju, to jednak nie jest jedyną gwarancją na sukces. Nikt też nie powinien być oceniany przez pryzmat tego, jakie ma wykształcenie, ale raczej przez to, jakim jest człowiekiem i do czego udało mu się dojść. Życie pokazuje, że da się zrobić karierę i mieć na koncie wiele dokonań bez zdanego egzaminu dojrzałości.

Wśród największych gwiazd świata show-biznesu, polityki czy sportu jest mnóstwo osób, które mogą pochwalić się wspaniałym talentem i równie spektakularnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie, mimo że do matury w ogóle nie przystąpili. Przekonaj się, o które gwiazdy chodzi?

Sprawdź: Pytania jawne matura 2023. Te zagadnienia pojawią się na egzaminie ustnym z polskiego! Będzie trudniej

Sławni ludzie bez matury – aktorzy i dziennikarze

Niektórych z pewnością może zaskoczyć fakt, że wśród ludzi cieszących się ogromną popularnością i mających na swoim koncie naprawdę dużo osiągnięć w swojej dziedzinie, jest tak wiele osób, które nigdy – z różnych powodów – nie podeszły do matury. Są wśród nich dziennikarze, prezenterzy, a także aktorzy i sportowcy. Część z nich tak wcześnie zaczęła karierę, że na maturę zabrakło czasu, a wszystko zawdzięczają wrodzonemu talentowi, pasji i ciężkiej pracy. Te znane gwiazdy bez matury dowodzą, że to tylko dyplom!

sławni ludzie bez matury
Szymon Majewski podczas XXV Pol’and’Rock Festival, autor: Ralf Lotys, CC BY 4.0

Szymon Majewski

Znany i ceniony dziennikarz, satyryk, a także wieloletni prezenter telewizyjny i radiowy, cieszący się sympatią tysięcy widzów i słuchaczy. Chociaż nie udało mu się zdać matury z matematyki, szybko rozpoczął pracę w radiu i błyskawicznie piął się po szczeblach kariery. Sukces zawdzięcza, poza wysiłkiem, oczywiście talentowi. Znany z ciętego języka i błyskotliwych ripost.


sławni ludzie bez matury
Grażyna Szapołowska (2018), Autor: Wikimedia Commons account: Fryta73, CC BY-SA 2.0

Grażyna Szapołowska

Jedna z najbardziej cenionych i utalentowanych polskich aktorek filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Wcielała się w niezliczone role, była m.in. Telimeną w słynnej, wybitnej ekranizacji Pana Tadeusza, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jak sama kiedyś wyznała, “dużo wagarowałam i nie dopuścili mnie do matury”. Nie stanowiło to jednak dla niej żadnej przeszkody w osiągnięciu sukcesu – obronił się talent.


sławni ludzie bez matury
Paulina Młynarska w 2015 r., Autor: Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40305880

Paulina Młynarska

Bardzo znana polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna i radiowa. Słynie także z bystrej obserwacji rzeczywistości i ciekawych felietonów. Bardzo wcześnie zaczęła myśleć o karierze, początkowo wiązała swoje plany z aktorstwem i już w wieku 16 lat wyjechała do Francji, gdzie zadebiutowała w serialu.
“Wtedy musiało być: szkoła, matura, studia, a jak nie, to jest się wykolejeńcem. No to jestem trochę wykolejeńcem: nie zrobiłam matury, nie ukończyłam studiów, ale to nie znaczy, że się nie uczyłam, że nie pracowałam nad sobą” – mówi dziennikarka.

Zobacz: Harmonogram matur 2023. Do egzaminów pozostało już niewiele czasu

Celebryci bez matury – piosenkarze

Do egzaminu dojrzałości nie przystąpili również z różnych powodów niektórzy przedstawiciele świata muzyki. Znani, uwielbiani i obdarzeni niesamowitym talentem najczęściej porzucali edukację, aby móc w pełni poświęcić się rozwojowi kariery muzycznej – niekiedy ich talenty były odkrywane w naprawdę młodym wieku, a obowiązki trudno było połączyć.

sławni ludzie bez matury
Edyta Górniak (2009), Autor: Daniel Kruczynski, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8470840

Edyta Górniak

Prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych polskich piosenkarek, obdarzona naprawdę przepięknym głosem, który uwielbiają miliony. Autorka wielu ponadczasowych hitów. Jak sama przyznaje, jej talent został dostrzeżony tak wcześnie, że nie mogła przystąpić do matury, bardzo szybko poświęciła się pracy i karierze. “Ja nie przystąpiłam do matury. W roku, w którym miałam to zrobić, pracowałam już w Nowym Jorku na Broadwayu i ominął mnie ten czas”.


sławni ludzie bez matury

Kamil Bednarek

Kolejny utalentowany i mające rzesze fanów muzyk i wokalista, który zdecydował się poświęcić karierze. I rzeczywiście podjął dobrą decyzję, brak matury nie przeszkodził mu w odniesieniu naprawdę spektakularnych sukcesów. “Muzyka jest całym moim życiem, a z niej nie trzeba zdawać matury. Mamy swoje pięć minut, z których chcemy zrobić co najmniej godzinę. Trasa i koncerty wykańczają, nie czułem się na siłach podchodzić do egzaminów. Zresztą chcę być zadowolony z matury, nie robić jej na ostatnią chwilę”.


Agnieszka Chylińska

Niezwykle charyzmatyczna i utalentowana, jedna z najbardziej wyrazistych i znanych polskich piosenkarek, prawdziwa osobowość sceniczna. Kolejny przykład na to, że brak matury zamyka drogę do kariery. Agnieszka Chylińska swoją zaczęła w bardzo młodym wieku, co nie sprzyjało nauce i zdawaniu egzaminów.

Sprawdź: Czy matury ustne liczą się na studia? Dowiedz się, czy wpływają na wynik rekrutacji

Politycy bez matury

Jak się okazuje, w historii naszego kraju również niektórzy politycy, nawet ci obejmujący wysokie stanowiska państwowe, nie mieli na swoim koncie zdanego egzaminu dojrzałości. Prawdopodobnie najbardziej znaną osobą w tym gronie jest były prezydent Lech Wałęsa, który pełnił tę funkcję w latach 1990-1995, czyli jako pierwszy po upadku PRL-u. Z wykształcenia jest elektrykiem i w tym zawodzie pracował.

Innym sławnym politykiem bez matury był Andrzej Lepper. Zdobył ogromne zaufanie i poparcie społeczne, dzięki czemu udało mu się wprowadzić do Sejmu swoją partię “Samoobronę”. Podczas swojej parlamentarnej kariery zajmował stanowisko wicemarszałka, a także wicepremiera.

Sławni ludzie bez matury z zagranicy

Nie tylko w Polsce mamy przykłady osób, którym brak matury i wyższego wykształcenia nie tylko nie przeszkodził w osiągnięciu sukcesu, ale wręcz pomogł, ponieważ mogli się odpowiednio wcześnie poświęcić obowiązkom zawodowym. Wśród międzynarodowych gwiazd, największego formatu, którzy nie mogą się pochwalić tamtejszymi odpowiednikami egzaminu dojrzałości wymienia się takie osobistości jak aktorka Jennifer Lawrence. Rzuciła ona szkołę w wieku 14 lat, aby poświęcić się karierze filmowej. Na wczesnym etapie – już w wieku 15 lat – edukację zakończył również aktor Johny Depp, który szybko stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy w branży i ma na swoim koncie naprawdę wiele wybitnych ról. Sławni ludzie bez matury to również takie gwiazdy jak Ryan Gosling, John Travolta czy Daniel Radcliffe, którzy w młodym wieku zrezygnowali ze szkoły.

Przygodę ze szkołą w wieku 16 lat zakończyła również jednak z najbardziej znanych i uwielbianych na całym świecie piosenkarek, a mianowicie Rihanna. Postanowiła skupić się na karierze, ponieważ w tamtym okresie udało jej się już podpisać swój pierwszy kontrakt płytowy z Def Jam.

Bogaci ludzie bez matury

Wśród ludzi, którzy nie zdali matury, ale osiągnęli niebywałe sukcesy w innych dziedzinach, są również przedsiębiorcy, wynalazcy i biznesmeni. Warto tutaj wymienić np. Davida H. Murdocka, który rzucił szkołę w dziewiątej klasie. Jego losy były trudne, przez chwilę był nawet bezdomny. Wkrótce rozkręcił pierwszy biznes, czyli restaurację w Detroit, z czasem zarobione pieniądze zainwestował w hawajską Castle & Cooke, do której należała spółka Dole. Zyskała ona status największego na świecie producenta owoców i warzyw, a Murdock zgromadził majątek szacowany na na 3 mld dolarów.

Znane osoby bez matury funkcjonują z sukcesami także w świecie mody. Innym przykładem na możliwość odniesienia sukcesu bez matury może być Amancio Ortega, który porzucił szkołę już w wieku 13 lat, a potem przez lata dorabiał sobie w lokalnych sklepach z odzieżą. Gdy już nabrał doświadczenia, postanowił otworzyć własny biznes – w 1975 roku ruszył z marką ZARA, dzisiaj jedną z najbardziej znanych na świecie. Dziś Ortega może się cieszyć statusem najbogatszego człowieka w Hiszpanii, a jego majątek wycenia się na 74 mln dolarów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo