Od ilu lat można mieć tatuaż? Zaskakujący fakt w polskim prawie

W dzisiejszych czasach tatuaże stały się popularną formą wyrażania siebie, manifestowania swojej osobowości i gustów. Często są traktowane jako forma sztuki, a także symbol, który zostaje z człowiekiem na lata i przypomina mu o ważnych momentach czy istotnych wartościach. Tatuaże stały się na tyle modne i popularne, że są marzeniem również wielu młodych ludzi. Decyzja o ozdobieniu swojego ciała w ten sposób powinna być jednak dobrze przemyślana – jest to w końcu trwała ingerencja w wygląd. Czy każdy może sobie zrobić tatuaż? Od ilu lat można mieć tatuaż? Czy można zrobić tatuaż w wieku 16 lat?

Od ilu lat można mieć tatuaż?

Obecnie tatuaże są powszechnie akceptowane i popularne w wielu krajach na całym świecie, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Motywacje do wykonania tatuażu mogą być różne – niektórzy chcą a ten sposób upamiętnić ważny moment lub wydarzenie w swoim życiu, inni decydują się na tatuaż, aby lepiej wyrażać siebie i podkreślić swoją indywidualność, a jeszcze inni chcą mieć taką ozdobę wyłącznie ze względów estetycznych. Niezależnie od powodów, każdy powinien taką decyzję dokładnie przemyśleć, aby potem nie żałować. Usunięcie nieprzemyślanego tatuażu nie jest ani łatwe, ani tanie, a do tego niezbyt przyjemne.

Ze względu na popularność tatuaży w przestrzeni publicznej i w mediach, coraz więcej młodych ludzi również chce, aby zrobić sobie taką ozdobę. Już nawet 14- i 15-latkowie marzą o tatuażu. Tutaj pojawia się pytanie – od ilu lat można robić tatuaże?

Wiele osób jest przekonanych, że zgodnie z prawem tatuaż można wykonać dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Okazuje się jednak, że polskie prawo nie przewiduje żadnej dolnej granicy wieku dla tego zabiegu. Wskazówki co do wieku można jednak znaleźć w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.

Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.art. 95 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

Z powyższego artykułu wynika, że do momentu ukończenia 18. roku życia to rodzice decydują o możliwości zrobienia tatuażu. Większość profesjonalnych salonów tatuaży odmawia wykonania usługi, gdy zgłasza się do nich osoba małoletnia i nie ma z nią opiekuna prawnego lub brakuje odpowiedniej zgody.

Zobacz: Od ilu lat można samemu jeździć pociągiem? Te informacje przydadzą się rodzicom

Od którego roku życia można mieć tatuaż?

Salony tatuażu zwykle bardzo dokładnie sprawdzają, czy młodzi klienci rzeczywiście mają ukończone 18 lat. Jeśli nie, mogą wymagać okazania zgody rodziców lub nawet poprosić, aby rodzic czy opiekun pojawił się z dzieckiem osobiście. W ten sposób są w stanie uniknąć oszustwa (np. podrobienia zgody i podpisu). Chociaż według polskiego prawa tatuażystom, którzy wykonają tatuaż osobie niepełnoletniej, nie grożą żadne kary, to jednak większość salonów wprowadza własne ograniczenia i regulaminy w tym zakresie. Zazwyczaj nie tatuują osób poniżej 16. roku życia, a niektóre miejsca w ogóle odmawiają wykonania usługi w przypadku osób nieletnich.

Sprawdź: Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować

Czytelnicy pytają, w jakim wieku można zrobić tatuaż

Tatuaż od ilu lat?

Tatuaż można bez problemu wykonać od 18. roku życia. W przypadku niepełnoletnich salony tatuażu wymagają zgody lub obecności rodzica/opiekuna.

Od ilu lat można robić tatuaż?

Polskie prawo nie określa dolnej granicy wieku. Większość salonów jednak nie wykonuje tatuaży osobom nieletnim, chyba że za zgodą i wiedzą rodziców.

Od jakiego wieku można zrobić tatuaż?

Swobodnie można się tatuować po ukończeniu pełnoletniości. Wcześniej niezbędna będzie zgoda rodziców i trzeba pamiętać, że nie wszystkie salony chcą tatuować nieletnich.

Od ilu lat można mieć tatuaż za zgodą rodziców?

Tę kwestię salony tatuażu regulują we własnym zakresie – zazwyczaj granica wieku ustalana jest na 16 lat. Wówczas niezbędna jest jednak zgoda rodzica na tatuaż, a czasem także nastolatek musi przyjść z rodzicem.

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo