PiS szykuje prezent dla matek. Nowe świadczenie to nawet kilkanaście tysięcy. Premiera projektu 26 maja

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, koalicja rządząca szykuje prawdziwą niespodziankę dla kobiet. Jeszcze w maju ma zostać ogłoszony projekt ustawy, która zakłada wprowadzenie nowych świadczeń, wynoszących nawet kilkanaście tysięcy złotych. Takie wsparcie miałoby trafić do kobiet powracających na rynek pracy (np. po macierzyńskim) oraz do kobiet zbliżających się do emerytury. Premiera projektu przypaść ma na Dzień Matki. Czy to odpowiedź na “babciowe” Tuska?

PiS planuje kolejne świadczenia. Nawet kilkanaście tysięcy dla mam

Według ustaleń “Dziennika Gazety Prawnej”, które zostały opublikowane na łamach poniedziałkowego wydania, rządzący pracują nad specjalną reformą, której celem jest zwiększenie aktywizacji zawodowej kobiet i zapewnić im wsparcie na rynku pracy. W skład zespołu opracowującego szczegóły ustawy wchodzą m.in. Olga Semeniuk-Patkowska (wiceminister rozwoju i technologii) oraz Jadwiga Emilewicz (wicepremier).

Projekt ma być ponoć odpowiedzią na zaproponowane przez Donalda Tuska świadczenie tzw. “babciowe”. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem sporej części Polaków, która popiera wprowadzenie takie rozwiązanie. Przypomnijmy, że szef PO zaproponował, aby 1500 zł dla każdej kobiety, która chciałaby wrócić do pracy w momencie zakończenia urlopu macierzyńskiego.

W odpowiedzi PiS chce zaoferować nawet więcej. Matki powracające do pracy po urlopie macierzyńskim miałyby otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych wsparcia. Według “Dziennika Gazety Prawnej” koalicja rządząca chce w ten sposób trafić do wyborczyń w wieku 30-45 lat i pozyskać ich głosy w jesiennych wyborach. Jest to ta część elektoratu, która odwróciła się od PiS m.in. po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego prawo do aborcji.

Zobacz: Nowy bon turystyczny od czerwca 2023 będzie wynosił aż 1000 zł na dziecko?

Niespodzianka dla kobiet na 26 maja

Świadczenie dla matek to jednak nie jedyna propozycja, która ma znaleźć się w ustawie. Jak ustalili dziennikarze “DGP”, rządzący chcą wprowadzić także specjalny dodatek dla kobiet w wieku powyżej 50 lub 55 lat, który zapewniałby im wsparcie w razie wystąpienia problemów z konkurencyjnością na rynku pracy (np. jeśli stracą w tym wieku posadę i pojawią się trudności ze znalezieniem nowej). Pieniądze te mogłyby pozwolić na przebranżowienie lub założenie własnej działalności.

Projekt ma zostać przedstawiony 26 maja, w Dzień Matki. Koalicja rządząca planuje ponoć wprowadzić te zmiany jeszcze w przed zakończeniem aktualnej kadencji.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo