Co zrobić, kiedy liście z drzewa sąsiada zaśmiecają nasz trawnik? Sprawdziliśmy przepisy

Zaczyna się intensywny czas sprzątania ogródków i przydomowych trawników. Co powinniśmy zrobić, jeśli liście z drzewa sąsiada opadają na naszą działkę? Kto powinien to posprzątać?

Nadeszła jesień, a wraz z nią nasze trawniki i ogrody pokryły się kasztanami, żołędziami i liśćmi, które choć wyglądają pięknie, są dosyć problematyczne. Jeśli nie usuniemy ich w porę, mogą doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej i innych chorób grzybiczych, a nawet przenieść te choroby z trawnika na rośliny ogrodowe. Dlatego co zrobić, jeśli drzewo sąsiada zaśmieca nasz ogród? Czy to my powinniśmy go posprzątać, czy jednak jest to obowiązek posiadacza drzewa?

Sprawdź: Pieniądze dosłownie leżą pod nogami: Jak i ile można zarobić na kasztanach?

Obowiązek sprzątania liści. Co mówi o tym nasze prawo?

W przepisach dokładnie zaznaczono, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do uprzątnięcia śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń, w tym liści, z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości. Jednak co zrobić, kiedy liście z drzewa sąsiada spadają na nasz trawnik bądź do ogrodu? Polskie prawo nie definiuje tego problemu wprost, stąd mogą wynikać liczne spory sąsiedzkie. Choć art. 144 Kodeksu cywilnego mówi wyraźnie, że właściciel powinien powstrzymać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z sąsiedzkich nieruchomości ponad przeciętną marę, to spadające liście nie zaliczają się do tego typu zakłóceń. Nie są one bowiem powodem, do braku możliwości korzystania ze swojej działki. Dalej art.150 Kodeksu cywilnego zaznacza, że właściciel gruntu może obciąć i zachować sobie korzenie, gałęzie i owoce pochodzące z sąsiedniego gruntu, które zwieszają się na jego działkę. Musi to być jednak poprzedzone wezwaniem sąsiada do usunięcia ich w wyznaczonym terminie. Jest to kolejny przepis, który nie odnosi się bezpośrednio do liści i nie reguluje tego tematu.

Sprawdź: Wsyp trzy łyżki do wody i podlej zamiokulkasa. Szybko odżyje i wypuści dekoracyjne liście

Kto powinien posprzątać liście? Rozwiązanie odwiecznego sporu sąsiedzkiego zostaje tylko jedno

Liście z drzewa sąsiada na naszym trawniku same nie znikną. Trzeba będzie je posprzątać. Choć nie ma do tego żadnej podstawy prawnej, warto zainteresować się tym tematem i jeśli nasze drzewo zaśmieca ogródek sąsiada, wystarczy grzeczne podejść do sprawy i zapytać, czy nie pomóc w sprzątaniu. Oczywistym jest, że za porządek na posesji odpowiada właściciel, ale czy to my pomożemy sąsiadowi, czy sąsiad nam, zażegna to spór nieuregulowany przez prawo.

Sprawdź: Twój trud pójdzie na marne, jeśli nie zrobisz tego przed wekowaniem. Zniszczysz wszystkie przetwory

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo