Twój trud pójdzie na marne, jeśli nie zrobisz tego przed wekowaniem. Zniszczysz wszystkie przetwory

Nie ważne ile serca włożysz w przygotowanie dżemów, leczo i innych jesiennych pyszności. Ten jeden błąd może cię kosztować wyrzuceniem wszystkich słoików z przetworami. Nie pozwól, by twoja praca poszła na marne.

Każdy domownik pewnie oblizuje się na myśl o przetworach z tegorocznych jesiennych zbiorów. Buraki do obiadu, kompot z dziadkowych jabłek i dżem borówkowy z własnej działki. Tak, brzmi pysznie. Jednak nieodpowiednio przygotowany słoik może to wszystko zepsuć. Jednym ruchem ręki zniszczysz swoją wielogodzinną pracę w kuchni. Słoiki trzeba wyparzyć! Choć brzmi banalnie, zdarza się, że o tym zapominamy. Wydaje się, że wystarczy je dokładnie umyć. Otóż nic bardziej mylnego. Zdradzamy dzisiaj 5 sposobów na dokładne wyparzenie słoików, by już nigdy przetwory nie poszły do kosza.

Sprawdź: Poświęć 15 minut a słoiki będą czyste i bez zapachu. Zapomnij o uporczywym czyszczeniu

Czy nowe słoiki trzeba wyparzać? Odpowiedź brzmi: tak!

Nawet jeśli mamy do czynienia ze słoikami fabrycznie nowymi, dopiero co kupionymi w sklepie czy hurtowni, takie naczynia należy niezwłocznie wyparzyć. Wraz z nakrętkami. Wyparzenie pozwoli nam na dłuższe utrzymanie przetworów w świeżości i dodatkowo zwalczy drobnoustroje i bakterie w zakamarkach nakrętek, które mogłyby nadpsuwać zawartość słoików.

Sprawdź: Zawsze odwracam słoiki do góry dnem. Gdy poznasz powody, też będziesz tak robić

Jak wyparzyć słoiki? Kilka sposobów na szybkie, domowe wyparzanie

  1. Wyparzanie we wrzątku – umyte słoiki i nakrętki wkładamy do dużej miski. Zalewamy wrzątkiem i czekamy około 8 – 10 minut. Wyjmujemy naczynia i osuszamy.
    Dodatkowym sposobem może być wstawienie słoików i pokrywek do garnka z zimną wodą i zagotowane ich. Trzymamy je w bulgoczącej wodzie około 5 minut i wyjmujemy do wyschnięcia.
  2. Wyparzanie w zmywarce – umyte słoiki i nakrętki włóż do zmywarki. Ustaw program na minimum 75 stopni bez żadnych detergentów i kapsułek. To bardzo ważne, by słoiki nie miały styczności z chemią. Po wyparzeniu w zmywarce warto słoiki i pokrywki jeszcze raz przelać gorącą wodą. Tak przygotowane naczynia odstaw do wyschnięcia.
  3. Wyparzanie w piekarniku – umyte słoiki (bez zakrętek tym razem!) ustawiamy na blaszce piekarnika. Wstawiamy do środka i ustawiamy na 110 stopni. Takie wyparzanie powinno trwać od 20 do 30 minut. Wieczka wyparzamy oddzielnie inną metodą, np. samym wrzątkiem.
  4. Wyparzanie w mikrofalówce – do umytych słoików wlewamy trochę wody. Wstawiamy je do mikrofalówki bez zakrętek i ustawimy najwyższą moc. Dwie minuty później wyjmujemy naczynia i odstawiamy do wyschnięcia. Nakrętki wyparzamy inną metodą, nie nadają się one do mikrofalówki.
  5. Wyparzanie w spirytusie – wybierz tutaj spirytus o mocy około 70%. Namocz nim gazę i wytrzyj środek nakrętek. Zwróć uwagę na dokładne wyczyszczenie przy części do zakręcania. Następnie cały słoik przepłucz w spirytusie. Odstaw do odparowania.

Pamiętaj! Słoiki po wyparzaniu są bardzo gorące. Do ich wyjmowania używaj łapek sylikonowych albo chociaż ścierek i rączek z materiału.

Sprawdź: Pokrój pomidory i włóż je do słoika jeszcze we wrześniu. Dodaj dwa produkty, a zimą im się nie oprzesz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo