Ile trwa zakończenie roku szkolnego? Uczniowie czekają na wakacje, a uroczystość potrafi się dłużyć

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w piątek 23 czerwca. Jest to data długo wyczekiwana przez wszystkich uczniów, którzy marzą o odpoczynku po długich miesiącach intensywnej nauki. Zazwyczaj uczniowie robią sobie nieoficjalne wakacje kilka dni wcześniej. Przychodzenie na uroczystość do szkoły często traktują jak niepotrzebną stratę czasu. Ile trwa zakończenie roku szkolnego? Czy trzeba iść na zakończenie roku szkolnego?

Ile trwa zakończenie roku szkolnego?

Oficjalne zakończenie roku szkolnego dopiero w piątek 23 czerwca, ale spora część uczniów przestała pojawiać się w szkole już kilka dni temu, po wystawieniu ocen końcowych. Chociaż teoretycznie wciąż trwają jeszcze normalne zajęcia, to w praktyce zajęcia nie odbywają się w tradycyjnym trybie – jeśli już w ogóle ktoś się na nich pojawia, to mają raczej luźniejszy charakter.

W dzień zakończenia roku uczniowie pojawiają się w szkole w zasadzie tylko na chwilę, aby odebrać świadectwa. Dla tych, którzy już rozpoczęli wakacje, bywa to trudne i często uznają to za zwykłą stratę czasu. Cała uroczystość nie trwa jednak zbyt długo. Wszystko zaczyna się od oficjalnego apelu na auli lub sali gimnastycznej, gdzie w obecności dyrekcji, grona pedagogicznego i wszystkich klas, uczniowie wyróżnienie świadectwem z biało-czerwonym paskiem odbierają nagrody. Specjalne wyróżnienia otrzymują także laureaci konkursów, osoby, które odniosły sukces w zawodach sportowych oraz działające w wolontariacie. Dyrektor wygłasza także krótkie przemówienie i żegna uczniów. W zależności od liczby nagrodzonych ta część może trwać od 30 minut do godziny.

Po części uroczystej poszczególne klasy udają się wraz z wychowawcą do swoich sal, gdzie świadectwa odbierają pozostali uczniowie (bez czerwonego paska). Po rozmowie z nauczycielem, życzeniach i pożegnaniach można rozejść się do domu. Ta część zakończenia jest zazwyczaj krótsza – może trwać maksymalnie 20-30 minut.

Zobacz: Czy trzeba iść na zakończenie? Należy pamiętać o jednej kwestii

Jak się ubrać na zakończenie roku szkolnego?

Zakończenie roku ma charakter uroczysty, dlatego należy ubrać się schludnie i elegancko. Najlepiej stawiać na strój galowy. W przypadku dziewczynek będzie to biała bluzka i (ciemna) spódnica/(ciemne spodnie), chłopcy z kolei mogą założyć białą koszulkę lub koszulę z czarnymi spodniami. Nie ma jednak ścisłych wytycznych, grunt, żeby dziecko czuło się komfortowo i wyglądało schludnie.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general