Czerwone robaki w basenie – jak się ich pozbyć? Metoda, która gwarantuje skuteczność

Małe czerwone robaki w basenie ogrodowym skutecznie zniechęcają do korzystania z kąpieli. Podczas upalnych dni nie warto jednak rezygnować z tej przyjemności. Kąpiele nie tylko przynoszą ochłodę po opalaniu się, ale i mogą stać się świetnym placem zabaw dla dzieci. Jednak zewnętrzny basen musi być wolny od bakterii, glonów oraz zanieczyszczeń. Oprócz typowych zanieczyszczeń basenowych, szczególnie uciążliwą niedogodnością jest pojawienie się w basenie robaków będących larwami ochotki. Co zrobić, gdy pojawią się larwy ochotki w basenie ogrodowym? Poznaj sprawdzone sposoby.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Czerwone larwy w basenie to ochotka – owad z rodziny muchówek.
  • Nie jest łatwo pozbyć się jej z wody, najlepiej dokładnie wyczyścić basen i zastosować specjalne preparaty chemiczne.
  • Robaczki są raczej niegroźne, ale mogą powodować alergie skórne.

Małe czerwone robaki w basenie

Małe czerwone robaki w basenie to larwy ochotki – owada z rodziny muchówek, który w swojej dorosłej postaci wyglądem przypomina komara. Pojawienie się w basenie ochotki jest wyraźnym sygnałem, że woda wymaga wymiany na świeżą. Czerwone larwy w wodzie pojawiają się w środowisku z ograniczoną obecnością tlenu. Ochotka w basenie ogrodowym to coroczny problem każdego szczęśliwego posiadacza własnego akwenu do kąpieli. Małe glisty w basenie doskonale czują się w wodzie z mulistym dnem, gdzie zanieczyszczenia sprzyjają rozrostowi glonów i innych form życia.

Pozbycie się larw ochotki jest niezwykle trudne. Ochotka doskonale czuje się wodzie, gdzie przechodzi wszystkie stadia przemiany aż osiągnie postać dorosłą. Ze względu na rytm życia, muchówka rozwija się w środowisku wodnym lub na bardzo podmokłym terenie. Niektóre gatunki muchówek cykl życia przechodzą w wilgotnej glebie.

Zobacz: Bezpieczna kąpiel – jaki basen stelażowy dla dzieci?

Larwy w basenie — skąd mogą być?

Małe czerwone glisty w basenie to widok, do którego trudno się przyzwyczaić, bowiem mało kto lubi takie dość kontrowersyjne towarzystwo. Gdy zauważymy czerwone robaki w basenie, powinniśmy zaopatrzyć się w środki chemiczne zwalczające ten gatunek owada. Do najbardziej polecanych można zaliczyć specjalne preparaty basenowe zawierające chlor. Środek ten zniszczy również glony i unicestwi ewentualne bakterie.

Kolejnym krokiem jest użycie filtra basenowego, który dzięki kilkustopniowej filtracji wody oczyści ją z jaj muchówek. Dzięki temu czerwone robaki nie będą miały szans się rozwinąć.

Sprawdź: Jaka powinna być temperatura wody w basenie?

Czy ochotka jest szkodliwa w basenie?

Rozmiar larw ochotek jest bardzo zróżnicowany. Osiągają one długość od około 2 do 15 mm. Mają czerwony kolor, co sprawia, że w przejrzystej wodzie są bardzo widoczne i wystarczy jedno spojrzenie, aby rzuciły się w oczy i skutecznie zniechęciły do pluskania. W naturze najczęściej stanowią pokarm dla ryb żyjących w wodach słodkich. Często stosowane są również jako żywy pokarm dla ryb akwariowych.

Mimo że małe czerwone robaczki w basenie wyglądają dość niegroźnie, to bywają przyczyną alergii skórnych. Objaw ten zaobserwowano wśród pracowników zajmujących się produkcją karmy dla ryb. Z tego powodu warto pozbyć się larw ochotni z basenu przed kąpielami, aby nie narazić siebie i swojej rodziny na zagrożenie.

Zobacz: Podlewasz trawę, a ona schnie? Dowiedz się, czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem

Larwy ochotki w basenie – jak się pozbyć?

Postać dorosłą, czyli muchówkę, likwiduje się przy pomocy zamgławiania. Czynność ta polega na wypuszczeniu do powietrza substancji chemicznych zabijających te uciążliwe owady. Taki zabieg warto wykonać w ogrodzie lub na podwórku jeszcze przed ustawieniem sezonowego basenu lub odkryciem zbiornika murowanego po zimie. Nicienie w basenie ogrodowym zabija się przy pomocy silnych dawek chloru oraz przepuszczania wody przez gęsty filtr. Małe czerwone robaki w basenie przydomowym nie są szkodliwe, ale ze względu na niepokojący widok oraz szybką przemianę nie są mile widzianymi gośćmi.

Sprawdź: Higiena w pokoju dziecka. Jak skutecznie usunąć bakterie z dywanu?

Rodzice pytają o sposoby na czerwone robaki w basenie

Czerwone robaki w basenie – jak się ich pozbyć?

Najskuteczniejszym środkiem na pozbycie się larw ochotki z wody jest częste stosowanie dość dużych dawek chloru, który odkazi wodę oraz zabije czerwone robaki w basenie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo