Jaka powinna być temperatura wody w basenie?

Jaka powinna być temperatura wody w basenie? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Między innymi, jakiego rodzaju ma być to basen. Innej temperatury będziemy oczekiwali w basenie do pływania, a innej w jacuzzi. Temperatura wody w basenie dla niemowlaka będzie inna od tej dla starszych. Jaka będzie optymalna?

Optymalna temperatura wody w basenie

Odpowiednia temperatura wody w basenie ogrodowym, to taka, która nie sprawi, że po wejściu do niej doznamy szoku termicznego. Zwykle jako optymalną wartość podaje się od 20 do 22 stopni Celsjusza. Oczywiście wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wiadomo, że jeśli naszym celem jest morsowanie to będziemy oczekiwali jak najniższych temperatur, a chcąc wygrzać się w jacuzzi, interesować nas będą wyższe wartości. Skupmy się jednak na standardowych basenach ogrodowych, z których docelowo będą korzystać również nasze dzieci. 

Jak już wspomnieliśmy, przyjmuje się, że optymalna temperatura w basenie mieści się w przedziale od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jest to wartość bezpieczna, przy której nie przyjmując, że temperatura powietrza jest wyższa o kilka stopni, nie doznamy szoku termicznego. W sytuacji kiedy różnica pomiędzy temperaturą powietrza, a wody, w której zamierzamy się wykąpać jest znacząca, to w ekstremalnych przypadkach może dojść do sytuacji wstrząsu termicznego. Wstrząs termiczny jest niczym innym jak gwałtownym skurczem naczyń krwionośnych, do którego dochodzi w wyniku działania dużej różnicy temperatur jak ma to miejsce kiedy wchodzimy do chłodnej wody w upalny dzień. W wyniku takiego wstrząsu u osób z osłabionym układem krążenia może nawet dojść do zatrzymania akcji serca. 

Zobacz też: Piasek do piaskownicy – Ile piasku do piaskownicy?

Jaka temperatura wody w basenie ogrodowym dla dzieci? 

Jeśli z naszego basenu ogrodowego mają korzystać dzieci, sprawy wyglądają nieco inaczej. O ile starsze dzieci dobrze zniosą temperaturą przewidzianą jako optymalną, czyli w przedziale od 20 do 22 stopni, którą osiągniemy poprzez nagrzanie słońca, o tyle temperatura dla rocznego dziecka powinna być wyższa. Organizmy małych dzieci i niemowląt nie regulują ciepłoty swojego ciała tak sprawnie jak organizmy osób dorosłych. Z tego też powodu temperatura wody w basenie dla niemowlaka powinna być wyższa o kilka stopni i oscylować w przedziale od 29 do 32 stopni Celsjusza.

Małe dzieci nie powinny być też wystawione na działanie zbyt wysokich wartości. Kąpiel w jacuzzi z niemowlakiem czy rocznym dzieckiem zdecydowanie nie będzie dobrym pomysłem. Lepiej skorzystać z bardziej bezpiecznych opcji, a z tego typu rozrywkami zaczekać, aż maluch będzie większy. Im dziecko starsze, tym lepiej zniesie różnicę pomiędzy temperaturą powietrza, a wody.

Podsumowując — optymalna temperatura wody w basenie oscyluje w przedziale od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli jednak z naszego przydomowego basenu będą korzystać również niemowlaki i małe dzieci, to powinniśmy zadbać, aby była ona o kilka stopni wyższa (około 30 stopni Celsjusza). W przeciwnym razie możemy narazić nasze pociechy na stres oraz nieprzyjemny szok termiczny. W ekstremalnych przypadkach zbyt niska temperatura wody w basenie, która znacząco różnić się będzie od temperatury otoczenia może doprowadzić do wstrząsu termicznego, który zdarza się, że kończy się śmiercią. 

Sprawdź: Jak zbudować domek na drzewie?

Rodzice pytają:

Ile stopni powinna mieć woda w basenie ogrodowym? 

Optymalna temperatura wody w basenie ogrodowym powinna wynosi 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli jednak będą z niego korzystać niemowlęta i małe dzieci, to warto zadbać, aby woda była cieplejsza (około 30 stopni Celsjusza). 

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo