Czy dzieci mogą jeść rabarbar? To niepozorne warzywo kryje zaskakujące właściwości

Rabarbar, znany również jako rzewień, jest popularnym składnikiem wielu uwielbianych przepisów, na które z niecierpliwością czekamy cały rok. Można z niego przygotować przepyszny kompot czy dodać do ciasta. Jego wyjątkowy, słodko-kwaskowaty smak oraz liczne prozdrowotne właściwości przyciągają wielu smakoszy. Jednak nie wszyscy mogą bezpiecznie delektować się tym niezwykłym warzywem. Czy dzieci mogą jeść rabarbar? Czy rabarbar jest trujący? Od kiedy dziecko może jeść rabarbar?

Czy dzieci mogą jeść rabarbar? Czy rabarbar jest zdrowy dla dzieci?

Rabarbar jest ceniony nie tylko za swój unikalny smak, ale także za liczne korzyści zdrowotne. Badania udowodniły, że zawarta w nim rapontygenina ma działanie przeciwnowotworowe, hamujące rozwój komórek rakowych. Co ważne, właściwości te nie znikają po obróbce termicznej, dlatego jest to jeden z najcenniejszych składników w naszej diecie. W rabarbarze znajdziemy również niezwykle cenne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy z grupy A, E oraz C, a także magnez, potas, sód, żelazo, wapń.

Rabarbar charakteryzuje się dość oryginalnym słodko-kwaskowatym smakiem. Ze względu na tę cechę chętnie sięgamy po niego w formie przekąski, dzięki czemu stanowi zdrową i pożywną alternatywę dla tradycyjnych słodyczy. W przeciwieństwie do innych smakołyków rabarbar jest niskokaloryczny, a dodatkowo wspomaga działanie układu pokarmowego, przyspieszając metabolizm i wspomagając usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

Niestety nie wszystkie składniki zawarte w rabarbarze pozytywnie wpływają na człowieka. Znajdują się w nim bowiem spore ilości kwasu szczawiowego, który może utrudniać, a nawet ograniczać wchłanianie wapnia i innych pierwiastków. Dlatego lepiej aby nie spożywały go dzieci oraz kobiety w ciąży – w diecie tych dwóch grup wapń stanowi absolutną podstawę. Ostrożność z ilością rabarbaru powinny zachować także osoby cierpiące na choroby nerek i reumatyzm.

Zobacz: Tym karmiono dzieci 63 lata temu. W sieci pojawił się przepis na domową mieszankę dla niemowląt

Czy rabarbar dla niemowlaka to dobry pomysł?

W diecie niemowlaka jednym z najważniejszych składników pozostaje wapń. Niestety kwas szczawiowy zawarty w rabarbarze może blokować jego wchłanianie. W związku z czym lepiej powstrzymać się od podawania go dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym.

Sprawdź: Czy dzieci mogą jeść grzyby? Jeśli poda się je za wcześnie, mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Czy dzieci mogą pić kompot z rabarbaru?

Kompot z rabarbaru w niewielkich ilościach nie stanowi problemu. Kłopot mógłby się pojawić, gdyby napój pity był regularnie. Rabarbar utrudnia przyswajanie wapnia, który jest niezbędny w diecie dzieci – maluchy rosną i intensywnie rozwijają się, a wapń stanowi podstawowy budulec kości. Z tego względu kompot rabarbarowy nie będzie najlepszym wyborem dla dziecka.

Zobacz: Maść majerankowa: Jak ją stosować? Czy jest bezpieczna dla dzieci?

Rodzice pytają, czy dziecko może jeść rabarbar

Rabarbar od kiedy dla dziecka?

W niewielkich ilościach można podawać kompot już dzieciom kilkuletnim, ale nie wolno przesadzać.

Od kiedy rabarbar dla niemowlaka?

Niewielkie kawałki raz na jakiś czas można spróbować podać dziecku już w pierwszym roku życia, w momencie rozszerzania diety (oczywiście w odpowiedniej formie, np. jako mus czy po obróbce termicznej). Nie wolno jednak przesadzać z ilością, ponieważ rabarbar może ograniczać przyswajanie wapnia.

Czy surowy rabarbar dla dzieci jest bezpieczny?

Lepiej nie podawać dziecku surowego rabarbaru, zwłaszcza regularnie i w większych ilościach. Nie tylko utrudnia przyswajanie wapnia, ale także może powodować biegunki.

Rabarbar od którego miesiąca?

Rabarbaru nie zaleca się podawać tak małym dzieciom.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo