Ciąża na urlopie wychowawczym
Zajście w kolejną ciążę podczas trwania urlopu wychowawczego zdarza się bardzo często. Mamy liczą, że niewielka różnica wieku pomiędzy pociechami pozwoli im na wspólne zabawy i naukę oraz szybkie usamodzielnienie się. Urlop wychowawczy jest jednak bezpłatny, dlatego budzi wiele obaw wśród młodych mam. Okazuje się jednak, że kobieta może wówczas skorzystać z płatnego zasiłku chorobowego, urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego. Ciąża na wychowawczym daje przyszłej mamie wiele możliwości. Warto poznać je wszystkie i dokonać świadomego i w pełni przemyślanego wyboru!

Urlop wychowawczy a ciąża
Kobiety bardzo często decydują się na zajście w drugą ciążę, kiedy jeszcze przebywają na urlopie wychowawczym związanym z pierwszym porodem. Głównym powodem jest niewielka różnica wieku dzieląca pociechy, która umożliwia im wspólną zabawę, rozwój naukę i szybsze usamodzielnienie się. Dzieci w podobnym wieku łatwiej się dogadują i zazwyczaj łączy je silniejsza więź niż z dużo starszym lub młodszym rodzeństwem.
Ciąża na urlopie wychowawczym wydaje się być dla kobiety bardzo ciężką sytuacją. Urlop ten jest bowiem bezpłatny, a więc kobiecie, która w tym czasie zaszła w kolejną ciążę nie przysługują żadne świadczenia. Istnieje jednak opcja, dzięki której przyszła mama może zapewnić sobie wsparcie finansowe. Aby je otrzymać kobieta musi przerwać trwający urlop wychowawczy i powrócić do pracy. Wystarczy już jeden przepracowany dzień, aby przyszła mama mogła pobrać od lekarza zwolnienie z tytułu ciąży. Następnie procedura będzie wyglądała dokładnie tak samo, jak w przypadku pierwszej ciąży.
Kiedy pracownica przebywa na zwolnieniu chorobowym z tytułu ciąży, nabywa jednocześnie prawo do pełnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a po upływie 52 tygodni – do kolejnego urlopu wychowawczego.
Warto pamiętać o tym, że nawet kobietom, które nie powróciły do pracy w trakcie trwania urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, należy się zasiłek macierzyński. Ciąża na wychowawczym daje więc pełen zakres możliwych rozwiązań, a ich wybór zależy od postawy pracodawcy i samej zatrudnionej.
Przerwanie urlopu wychowawczego i zwolnienie lekarskie
Urlop wychowawczy a kolejna ciąża to zagadnienie, które spędza sen z powiek przyszłym mamom. W momencie rozpoczęcia urlopu wychowawczego pierwsze dziecko ma dokładnie 14 miesięcy. Wiele mam uważa ten moment za doskonały czas na rozpoczęcie starań o drugą pociechę.
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest fakt, iż dopiero zwolnienie lekarskie z powodu ciąży daje nam możliwość ubiegania się o zasiłek chorobowy. W momencie, kiedy przebywamy na bezpłatnym urlopie wychowawczym, to nie wykonujemy pracy, a więc nie przysługuje nam możliwość do wystąpienia o płatne zwolnienie lekarskie stwierdzające naszą niezdolność do wykonywania pracy z powodu ciąży. Z tego też powodu częstą praktyką jest powrót do pracy i dopiero potem przedłożenie L4.
Wniosek o planowany powrót do pracy składa się do pracodawcy na 30 dni przed terminem powrotu lub w terminie dowolnym, jeśli pracodawca wyraża na to zgodę. Składa się go na piśmie, a ten obowiązkowo musi być uwzględniony przez pracodawcę.
Kiedy zwolnienie lekarskie zostanie wystawione na ten sam dzień, kiedy miał nastąpić nasz powrót do pracy, to fizycznie do swoich obowiązków nie powrócimy w ogóle. Przez pierwsze 33 dni nasze zwolnienie będzie finansował pracodawca.
Ciąża na urlopie wychowawczym a zasiłek macierzyński
Ciąża w trakcie urlopu wychowawczego wcale nie musi oznaczać konieczności przerywania urlopu, powrotu do pracy i przebywania na zwolnieniu lekarskim. Kobieta może nie decydować się na przerywanie urlopu wychowawczego i pomimo to po narodzinach drugiego dziecka będzie jej przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego. Ten zgodnie z artykułem 29 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje każdej ubezpieczonej kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego.
Zasiłek macierzyński wypłacany jest w kwocie stu procent pobieranego dotychczas wynagrodzenia. Ta wysokość będzie niezmienna przez okres trwania całego urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (przy narodzinach jednego dziecka) lub 8 tygodni, kiedy urodzą nam się dwie pociechy.
W świetle powyższych okazuje się więc, że zajście w ciążę na wychowawczym w świetle prawa wcale nie jest złym pomysłem.
Przepisy i prawo pracy odnośnie urlopu wychowawczego i ciąży
Przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży reguluje artykuł 183 paragraf 3 Kodeksu Pracy. Czytamy w nim, że pracownica może zrezygnować z urlopu wychowawczego, na którym aktualnie przebywa w każdym terminie, ale za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy (to powinno nastąpić najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy).
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa reguluje natomiast wysokość, sposób i tryb wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Ten przysługuje każdej ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego wydała na świat dziecko.
Urlop wychowawczy bezpłatny a druga ciąża
Urlop wychowawczy z natury rzeczy jest urlopem bezpłatnym. Z tego powodu podczas jego trwania kobieta nie może się ubiegać o zwolnienie chorobowe. To byłoby bezpodstawne, ponieważ młoda mama w obecnej chwili nie wykonuje pracy zawodowej. Jeśli więc kobieta chciałaby pobierać środki tytułem przebywania na zwolnieniu lekarskim spowodowanym ciążą, to musi najpierw przerwać urlop wychowawczy i powrócić do pracy.
Kiedy kobieta nie chce przerywać urlopu wychowawczego, ma do tego pełne prawo. Wówczas do czasu porodu będzie przebywać na urlopie bezpłatnym, a od dnia narodzin kolejnej pociechy zostanie jej naliczony zasiłek macierzyński.
Zagadnienie to zostało uregulowane w artykule 29 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Rodzice pytają o kolejną ciążę na urlopie wychowawczym:
Czy można przerwać urlop wychowawczy zwolnieniem lekarskim?
Urlopu wychowawczego nie da się przerwać bezpośrednio poprzez zwolnienie lekarskie. Ten czas jest dla kobiety bezpłatny i podczas jego trwania nie wykonuje ona czynności związanych z aktywnością zawodową. Bezpodstawne byłoby więc wydawania zwolnienia potwierdzającego naszą niezdolność do pracy.
Aby móc skorzystać ze zwolnienia lekarskiego tytułem ciąży, należałoby uprzednio powrócić do pracy. W tym celu wystosowuje się do pracodawcy wniosek z prośbą o przerwanie urlopu wychowawczego. Najwcześniejszym pierwszym dniem zwolnienia lekarskiego może być dzień planowanego i zatwierdzonego przez pracodawcę powrotu do pracy. W praktyce oznacza to, że kobieta fizycznie nie będzie musiała pojawiać się w pracy nawet na jeden dzień.
Jak przerwać urlop wychowawczy z powodu ciąży?
Urlop wychowawczy przerywa się poprzez złożenie wniosku do pracodawcy. Ten może być wystosowany w każdym czasie, kiedy pracodawca wyrazi na to zgodę lub najpóźniej na trzydzieści dni przed dniem podjęcia pracy i po wcześniejszym zawiadomieniu pracodawcy.
Wniosek powinien zostać złożony na piśmie. Musi zawierać: miejscowość oraz datę, dane personalne i adres osoby składającej wniosek, dane pracodawcy i uprzejmą prośbę o przywrócenie do pracy od konkretnego dnia z powodu rezygnacji z korzystania z dalszej części urlopu wychowawczego.
Czy urodzenie dziecka przerywa urlop wychowawczy?
Nie ma konieczności przerywania urlopu wychowawczego w chwili, kiedy kobieta dowiaduje się, że zaszła w kolejną ciążę. Z powodzeniem może ona przebywać na urlopie aż do dnia rozwiązania. W dniu narodzin zostanie rozpoczęte naliczanie zasiłku macierzyńskiego. Powyższe regulują zapisy artykułu 29 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Z prawniczego punktu widzenia okazuje się więc, że ciąża na wychowawczym wcale nie jest złym pomysłem, a ustawodawca zadbał o to, aby przyszła mama nie pozostała bez środków do życia.
Do kiedy wystawianie ocen 2023 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen
Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Prawo
- Ciąża na urlopie wychowawczym
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem