Czy jemiołę trzymać w wodzie? Sprawdź, jak przechować jemiołę.

Boże Narodzenie poza tradycyjnym dzieleniem się opłatkiem, kolacją wigilijną w gronie najbliższych czy prezentami, kojarzy się również z niesamowitymi, przepięknymi dekoracjami. Oczywiście jako pierwsza na myśl przychodzi choinka, lampki czy rozmaite kolorowe stroiki, ale jedną z najczęściej pojawiających się w tym czasie ozdób jest bez wątpienia także jemioła. Jak powinno się ją przechowywać? Sprawdź, czy jemiołę trzymać w wodzie.

Symbolika jemioły

W okresie przedświątecznym poza przygotowywaniem potraw, sprzątaniem czy poszukiwaniem prezentów, zajmujemy się również ozdabianiem domu. Magiczny świąteczny klimat gwarantuje nie tylko pięknie udekorowana choinka i setki kolorowych lampek. Na wyjątkowy nastrój wpływa też oczywiście elegancko nakryty stół, blask zapalonych świec czy unoszący się w powietrzu aromat świeżych pierniczków czy suszonych pomarańczy.

Jednym z ważniejszych i najczęściej pojawiających się elementów dekoracyjnych związanych z Bożym Narodzeniem jest także jemioła. Najczęściej tworzy się z niej stroiki i/lub wiesza pod sufitem w rozmaitych częściach domu. Roślina ta już od początków ludzkości miała olbrzymie znaczenie kulturowe – uważano ją za dar bogów, a więc przypisywano jej właściwości magiczne. Z czasem stała się symbolem pomyślności, bogactwa i miłości. Przyniesienie do domu jemioły miało sprowadzić na mieszkańców zdrowie oraz szczęście.

Zobacz: Symbolika choinki – Co symbolizuje choinka bożonarodzeniowa?

Jak przechowywać jemiołę?

Obecnie mało kto pamięta o jej symbolicznym znaczeniu, jest raczej traktowana jako kolejna świąteczna ozdoba. Zgodnie z tradycją nie należy wstawiać jej do wazonu, ale powinno się zawiesić roślinę pod sufitem w jakimś pomieszczeniu. W wielu domach jednak dekoracja z jemioły wykorzystywana jest na różne sposoby. Tworzone są z niej gwiazdkowe stroiki, bywa także umieszczana w doniczkach czy wazonach jako ozdoba wigilijnego stołu.

Sprawdź: Jak zrobić opłatek wigilijny w domu? Poznaj sprawdzony przepis!

Czy jemiołę trzymać w wodzie?

Według historycznych wierzeń i przesądów jemioła miała niezwykle dużo magicznych, dobroczynnych właściwości. Jeśli wierzyć tradycji przodków, jemioły nie powinno się wstawiać do wazonu i trzymać w wodzie, odpowiednim dla niej miejscem jest bezwględnie zawieszenie pod sufitem. Miała zapewniać domownikom nie tylko szczęście, pomyślność i bogactwo, ale także chronić domostwo przed piorunami i złymi duchami. W zależności od tego, gdzie została umieszczona, spełniała inne funkcje. Zawieszona nad drzwiami miała odstraszać wrogów, nieproszonych gości i złe moce. Wierzono, że w kuchni z kolei chroni przed pożarami, a powieszona nad stołem zapewni dostatek.

Zobacz: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans

Jemioła: ile wytrzyma?

Jemioła potrafi naprawdę długo zachować swój świeży wygląd, dlatego nawet przez dłuższy czas po Świętach może nadal cieszyć oko. Zgodnie z tradycją jednak po Bożym Narodzeniu powinno się ususzyć i przechować do kolejnego roku lub ewentualnie spalić w święto Trzech Króli, 6 stycznia – według wierzeń takie postępowanie ma zapewnić domownikom szczęście na cały rok.

Sprawdź: Kiedy jest i ile trwa pasterka 2021? Co się robi na pasterce?

Rodzice pytają, czy jemiołę trzymać w wodzie

Czy jemiołę wstawić do wody?

Jemiołę powinno się przede wszystkim powiesić pod sufitem w jakiejś części domu. Można ją również wykorzystać jako element świątecznego stroika lub wieńca na drzwi. Raczej nie wstawia się jej do wazonu i do wody.

Jemioła: trzymać w wodzie?

Jemioły raczej nie trzyma się w wodzie ani nawet w wazonie. Zgodnie z tradycją najczęściej powinno się ją wieszać pod sufitem. Obecnie często wykorzystywana jest do tworzenia stroików.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo