Czy jemiołę trzymać w wodzie? Sprawdź, jak przechować jemiołę.

Boże Narodzenie poza tradycyjnym dzieleniem się opłatkiem, kolacją wigilijną w gronie najbliższych czy prezentami, kojarzy się również z niesamowitymi, przepięknymi dekoracjami. Oczywiście jako pierwsza na myśl przychodzi choinka, lampki czy rozmaite kolorowe stroiki, ale jedną z najczęściej pojawiających się w tym czasie ozdób jest bez wątpienia także jemioła. Jak powinno się ją przechowywać? Sprawdź, czy jemiołę można trzymać w wodzie.

Symbolika jemioły

W okresie przedświątecznym poza przygotowywaniem potraw, sprzątaniem czy poszukiwaniem prezentów, zajmujemy się również ozdabianiem domu. Magiczny świąteczny klimat gwarantuje nie tylko pięknie udekorowana choinka i setki kolorowych lampek. Na wyjątkowy nastrój wpływa też oczywiście elegancko nakryty stół, blask zapalonych świec czy unoszący się w powietrzu aromat świeżych pierniczków czy suszonych pomarańczy.

Jednym z ważniejszych i najczęściej pojawiających się elementów dekoracyjnych związanych z Bożym Narodzeniem jest także jemioła. Najczęściej tworzy się z niej stroiki i/lub wiesza pod sufitem w rozmaitych częściach domu. Roślina ta już od początków ludzkości miała olbrzymie znaczenie kulturowe – uważano ją za dar bogów, a więc przypisywano jej właściwości magiczne. Z czasem stała się symbolem pomyślności, bogactwa i miłości. Przyniesienie do domu jemioły miało sprowadzić na mieszkańców zdrowie oraz szczęście.

Zobacz: Symbolika choinki – Co symbolizuje choinka bożonarodzeniowa?

Jak przechowywać jemiołę?

Obecnie mało kto pamięta o jej symbolicznym znaczeniu, jest raczej traktowana jako kolejna świąteczna ozdoba. Zgodnie z tradycją nie należy wstawiać jej do wazonu, ale powinno się zawiesić roślinę pod sufitem w jakimś pomieszczeniu. W wielu domach jednak dekoracja z jemioły wykorzystywana jest na różne sposoby. Tworzone są z niej gwiazdkowe stroiki, bywa także umieszczana w doniczkach czy wazonach jako ozdoba wigilijnego stołu.

Sprawdź: Jak zrobić opłatek wigilijny w domu? Poznaj sprawdzony przepis!

Jemioła w wazonie? Czy jemiołę trzymać w wodzie?

Według historycznych wierzeń i przesądów jemioła miała niezwykle dużo magicznych, dobroczynnych właściwości. Jeśli wierzyć tradycji przodków, jemioły nie powinno się wstawiać do wazonu i trzymać w wodzie, odpowiednim dla niej miejscem jest bezwględnie zawieszenie pod sufitem. Miała zapewniać domownikom nie tylko szczęście, pomyślność i bogactwo, ale także chronić domostwo przed piorunami i złymi duchami. W zależności od tego, gdzie została umieszczona, spełniała inne funkcje. Zawieszona nad drzwiami miała odstraszać wrogów, nieproszonych gości i złe moce. Wierzono, że w kuchni z kolei chroni przed pożarami, a powieszona nad stołem zapewni dostatek.

Jemioły nie trzeba trzymać w wodzie, ale można jeśli chcemy w ten sposób udekorować wnętrze. Bez wody uschnie, a w wazonie postoi dłużej i będzie zielona, ale zwiędnie.

Zobacz: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans

Jemioła: ile wytrzyma?

Jemioła potrafi naprawdę długo zachować swój świeży wygląd, dlatego nawet przez dłuższy czas po Świętach może nadal cieszyć oko. Zgodnie z tradycją jednak po Bożym Narodzeniu powinno się ususzyć i przechować do kolejnego roku lub ewentualnie spalić w święto Trzech Króli, 6 stycznia – według wierzeń takie postępowanie ma zapewnić domownikom szczęście na cały rok.

Sprawdź: Kiedy jest i ile trwa pasterka 2021? Co się robi na pasterce?

Rodzice pytają, czy jemiołę trzymać w wodzie

Czy jemiołę wstawić do wody?

Jemiołę powinno się przede wszystkim powiesić pod sufitem w jakiejś części domu. Można ją również wykorzystać jako element świątecznego stroika lub wieńca na drzwi. Raczej nie wstawia się jej do wazonu i do wody.

Jemioła: trzymać w wodzie?

Jemioły raczej nie trzyma się w wodzie ani nawet w wazonie. Zgodnie z tradycją najczęściej powinno się ją wieszać pod sufitem. Obecnie często wykorzystywana jest do tworzenia stroików.

Jemioła jak przechowywać?

Najczęściej jemiołę się po prostu wiesza w jakimś miejscu w domu. Można ją jednak trzymać w wodzie, jeśli chcemy, żeby dłużej była zielona i dekorowała wnętrze.

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo