Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę?

Karmienie piersią chroni przed ciążą?

Na pewno spotkałaś się z opinią, że karmienie piersią chroni przed ciążą. Jak to jest w rzeczywistości? Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę? Wbrew obiegowym opiniom: tak. Karmienie piersią nie może być uznane za skuteczną metodę antykoncepcyjną, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na pojawienie się owulacji w trakcie karmienia piersią.

Powodem, dla którego niektórzy uważają, że podczas karmienia piersią nie można zajść w ciążę jest wysoki poziom prolaktyny – żeńskiego hormonu warunkującego prawidłowy przebieg laktacji, a jednocześnie znacznie utrudniającego zajście w ciążę. Szanse na kolejną ciążę podczas karmienia piersią są mniejsze, jeśli jednocześnie spełnisz następujące warunki:

 • karmisz wyłącznie piersią;
 • karmienie odbywa się na żądanie, również w nocy;
 • niemowlę ssie pierś nie rzadziej niż co 4 godziny w ciągu dnia i co 6 w nocy;
 • nie używasz smoczka, a rolę uspokajacza spełnia ssanie piersi mamy;
 • nie podajesz dziecku do jedzenia ani picia niczego poza mlekiem matki. Nie wolno go jednak odciągać laktatorem, ponieważ zaburza to produkcję hormonu zwanego prolaktyną;
 • nie wystąpiło żadne krwawienie, w szczególności miesięczne.

Dlaczego karmienie piersią nie może być uznawane za metodę antykoncepcyjną i nie chroni przed ciążą? Wystarczy zbyt długa przerwa, gdy maluch zaśpi w nocy, jakiekolwiek zaburzenia hormonalne lub zmiany harmonogramu dnia w postaci całonocnej zabawy lub wyjazdu, by płodność powróciła. Co więcej owulacja może pojawić się przed wystąpieniem pierwszej miesiączki po porodzie i mama karmiąca nawet nie będzie o niej wiedzieć. Jeśli więc zastanawiasz się, czy karmienie piersią chroni przed ciążą, zdecydowanie powinnaś poszukać alternatywnych metod antykoncepcyjnych dostępnych po porodzie.

Zobacz: Karmienie piersią a okres

Antykoncepcja a karmienie piersią: co wybrać?

Znając odpowiedź na pytanie “Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę?” warto poszukać innych metod antykoncepcji. Kobiety karmiące piersią powinny przyjmować tabletki jednoskładnikowe, które w swoim składzie mają jedynie progesteron, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływają na rozwój dziecka ani na laktację. Hamują jednak owulację i zagęszczają śluz szyjkowy sprawiając, że staje się barierą nie do pokonania dla plemników. Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne możesz zażywać już w trzecim tygodniu po porodzie.

Całkowicie bezpieczną metodą jest też wkładka wewnątrzmaciczna. Zupełnie obojętna dla niemowlęcia będzie wkładka, która nie wydziela hormonów. Jej działanie opiera się na wytworzeniu septycznego stanu zapalnego, który sprawia, że zagnieżdżenie się zarodka staje się praktycznie niemożliwe. Wkładka wewnątrzmaciczna uniemożliwia też dotarcie plemników do jajowodów. Skuteczność tej metody antykoncepcyjnej ocenia się na około 98%-99,7%. Jest więc znacznie pewniejsza niż znacznie częściej stosowane prezerwatywy.

Odpowiedź na pytanie, czy naturalne metody zapobiegania ciąży podczas karmienia piersią są skuteczne, jest taka sama jak na to, czy karmiąc piersią można zajść w ciążę: można!

Sprawdź, co zrobić, gdy karmienie boli? >>>>

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę?

 1. Jestem chodzacym przykladem, ze jak najbardziej mozna! =) karmilam a i tak zaszlam. Niektorzy nawet twierdza, ze mama karmiaca nie miesiaczkuje. Znow jestem zywym przykladem, ze pomimo karmienia po 3 miesiacach po porodzie zaczelam miesiaczkowac. Kazde dziecko karmilam ponad dwa lata. Takze natura jest nieobliczalna 😉

  Planowanie ślubu oraz wesela

  Sala weselna

  Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo