Objawy owulacji

Objawy owulacji

Owulacja – coś na co czekasz, gdy staracie się o dziecko. To właśnie w tym okresie cyklu, zapoczątkowanym przez uwolnienie komórki jajowej, dochodzi do rozpoczęcia życia maluszka. Jakie są objawy zbliżającej się owulacji i samego jajeczkowania? Na co zwrócić uwagę?

Co to jest owulacja?

W skład kobiecego układu rozrodczego wchodzą między innymi dwa jajniki. Znajduje się w nich około 1,5 miliona pęcherzyków jajnikowych, nazywanych także pęcherzykami Graafa. W pęcherzykach tych znajdują się komórki jajowe. Co miesiąc, przez cały okres rozrodczy życia kobiety, naprzemiennie jeden z jajników będzie uwalniał dojrzałą komórkę jajową, która gotowa do zapłodnienia powędruje jajowodami w stronę macicy. Moment uwolnienia komórki jajowej z jajnika i z pęcherzyka Graafa nazywamy owulacją. Występuje ona średnio co 28 dni, lecz długość cyklu może być różna u poszczególnych kobiet.

Owulacja ma miejsce dzięki precyzyjnej pracy układu hormonalnego, który w odpowiednim czasie daje sygnał do zapoczątkowania całej procedury przedowulacyjnej. Hormon FSH, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową, sprawia, że komórka jajowa zaczyna dojrzewać. Hormon ten pobudza również produkcję estrogenów. Wzrasta poziom hormonu LH. Wyrzut FSH oraz LH powoduje, że pęcherzyk Graafa pęka i dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona.

Owulacja to moment uwolnienia komórki jajowej z jajnika i z pęcherzyka Graafa.

Jajeczkowanie: objawy

Ustalenie dnia owulacji jest ważne dla kobiet, które planują zajść w ciążę, a także dla tych, które chcą tego uniknąć i stosują kalendarzyk małżeński. Dni płodne, w których odbyty stosunek ma szansę zakończyć się zapłodnieniem komórki jajowej, mają miejsce na pięć dni przed i pięć po dni po owulacji. Owulacja u człowieka zalicza się do tzw. owulacji ukrytych, czyli nie ma wyraźnych jej objawów, ale dzięki wnikliwej obserwacji własnego ciała i wsłuchiwaniu się w sygnały wysyłane przez nie, wiele kobiet jest w stanie ten moment wychwycić.

Cały organizm kobiecy przygotowuje się na moment ewentualnego zapłodnienia. Gotowość do tego sygnalizowana jest wzrostem libido, tkliwością piersi i ogólną zwiększoną wrażliwością na dotyk. Kobieta w tym okresie wygląda kwitnąco, poprawia się stan cery, włosy lepiej się układają. Ponadto istnieją trzy nieomylne objawy świadczące o tym, że za chwilę nastąpi jajeczkowanie.

Objawy owulacji: śluz pochwowy

Przez cały cykl miesiączkowy, kobiece drogi rodne wydzielają śluz, po którego rodzaju można niemal bezbłędnie rozpoznać fazę cyklu. Ten, który towarzyszy dniom płodnym jest nazywany śluzem estrogennym. Wydzielany jest pod wpływem zwiększonego poziomu estrogenów w czasie zbliżania się fazy owulacyjnej. Śluz ten jest bardzo rozciągliwy, przeźroczysty i lepki. Przypomina białko kurzego jajka. Wywołuje poczucie wilgotności w pochwie i zostawia ślady na bieliźnie. Śluz ten jest przyjazny dla plemników, ułatwia im dotarcie do jajeczka i dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które pozwalają im przeżyć jak najdłużej w kobiecych drogach rodnych. Kiedy zauważysz, że zaczęłaś wydzielać właśnie taki śluz, to nieomylny znak o tym, że zbliża się owulacja.

Objawy jajeczkowania: temperatura

W czasie cyklu miesiączkowego, gdy zbliża się czas owulacji, rośnie poziom hormonu zwanego progesteronem. Powoduje on, że wzrasta temperatura ciała kobiety. Na kilka dni przez owulacją stopniowo się ona zwiększa i w dniu jajeczkowania może być nawet o pół stopnia wyższa niż normalnie.

Do pomiarów warto użyć bardzo precyzyjnych termometrów owulacyjnych, które pozwalają wychwycić nawet niewielkie wahania. Temperatura powinna być mierzona codziennie o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Pomiar powinna poprzedzić przespana noc, minimalny okres trwania snu to 3 godziny. Termometr zawsze umieszczaj w tym samym miejscu. Najlepiej pomiaru dokonać w ustach lub w pochwie. Wszystkie wyniki notuj.

Po kilku miesiącach obserwacji reakcji termalnej swojego organizmu na cykl miesiączkowy, będziesz w stanie bezbłędnie wychwycić moment, gdy temperatura zbliża się do swojego maksimum. To właśnie na ten czas przypadnie owulacja.

Symptomy owulacji:  ból podbrzusza

Wiele kobiet twierdzi, że w dzień owulacji są w stanie dokładnie określić, że to właśnie czas jajeczkowania. Czują wówczas charakterystyczny delikatny ból obejmujący całe podbrzusze lub też delikatne kłucie lub poczucie podobne do pieczenia, zlokalizowane po jednej stronie brzucha. Nie dotyczy to jednak wszystkich kobiet, szacuje się, że zaledwie 20% potrafi w ten sposób wychwycić zbliżającą się owulację.

[Zdjęcie główne: materiały prasowe]