Objawy owulacji

Owulacja – coś na co czekasz, gdy staracie się o dziecko. To właśnie w tym okresie cyklu, zapoczątkowanym przez uwolnienie komórki jajowej, dochodzi do rozpoczęcia życia maluszka. Jakie są objawy zbliżającej się owulacji i samego jajeczkowania? Na co zwrócić uwagę?

Objawy owulacji

Co to jest owulacja?

W skład kobiecego układu rozrodczego wchodzą między innymi dwa jajniki. Znajduje się w nich około 1,5 miliona pęcherzyków jajnikowych, nazywanych także pęcherzykami Graafa. W pęcherzykach tych znajdują się komórki jajowe. Co miesiąc, przez cały okres rozrodczy życia kobiety, naprzemiennie jeden z jajników będzie uwalniał dojrzałą komórkę jajową, która gotowa do zapłodnienia powędruje jajowodami w stronę macicy. Moment uwolnienia komórki jajowej z jajnika i z pęcherzyka Graafa nazywamy owulacją. Występuje ona średnio co 28 dni, lecz długość cyklu może być różna u poszczególnych kobiet.

Owulacja ma miejsce dzięki precyzyjnej pracy układu hormonalnego, który w odpowiednim czasie daje sygnał do zapoczątkowania całej procedury przedowulacyjnej. Hormon FSH, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową, sprawia, że komórka jajowa zaczyna dojrzewać. Hormon ten pobudza również produkcję estrogenów. Wzrasta poziom hormonu LH. Wyrzut FSH oraz LH powoduje, że pęcherzyk Graafa pęka i dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona.

Owulacja to moment uwolnienia komórki jajowej z jajnika i z pęcherzyka Graafa.

Jajeczkowanie: objawy

Ustalenie dnia owulacji jest ważne dla kobiet, które planują zajść w ciążę, a także dla tych, które chcą tego uniknąć i stosują kalendarzyk małżeński. Dni płodne, w których odbyty stosunek ma szansę zakończyć się zapłodnieniem komórki jajowej, mają miejsce na pięć dni przed i pięć po dni po owulacji. Owulacja u człowieka zalicza się do tzw. owulacji ukrytych, czyli nie ma wyraźnych jej objawów, ale dzięki wnikliwej obserwacji własnego ciała i wsłuchiwaniu się w sygnały wysyłane przez nie, wiele kobiet jest w stanie ten moment wychwycić.

Sprawdź:  Kilka patentów na to, jak szybko zajść w ciążę

Cały organizm kobiecy przygotowuje się na moment ewentualnego zapłodnienia. Gotowość do tego sygnalizowana jest wzrostem libido, tkliwością piersi i ogólną zwiększoną wrażliwością na dotyk. Kobieta w tym okresie wygląda kwitnąco, poprawia się stan cery, włosy lepiej się układają. Ponadto istnieją trzy nieomylne objawy świadczące o tym, że za chwilę nastąpi jajeczkowanie.

Objawy owulacji: śluz pochwowy

Przez cały cykl miesiączkowy, kobiece drogi rodne wydzielają śluz, po którego rodzaju można niemal bezbłędnie rozpoznać fazę cyklu. Ten, który towarzyszy dniom płodnym jest nazywany śluzem estrogennym. Wydzielany jest pod wpływem zwiększonego poziomu estrogenów w czasie zbliżania się fazy owulacyjnej. Śluz ten jest bardzo rozciągliwy, przeźroczysty i lepki. Przypomina białko kurzego jajka. Wywołuje poczucie wilgotności w pochwie i zostawia ślady na bieliźnie. Śluz ten jest przyjazny dla plemników, ułatwia im dotarcie do jajeczka i dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które pozwalają im przeżyć jak najdłużej w kobiecych drogach rodnych. Kiedy zauważysz, że zaczęłaś wydzielać właśnie taki śluz, to nieomylny znak o tym, że zbliża się owulacja.

Objawy jajeczkowania: temperatura

W czasie cyklu miesiączkowego, gdy zbliża się czas owulacji, rośnie poziom hormonu zwanego progesteronem. Powoduje on, że wzrasta temperatura ciała kobiety. Na kilka dni przez owulacją stopniowo się ona zwiększa i w dniu jajeczkowania może być nawet o pół stopnia wyższa niż normalnie.

Do pomiarów warto użyć bardzo precyzyjnych termometrów owulacyjnych, które pozwalają wychwycić nawet niewielkie wahania. Temperatura powinna być mierzona codziennie o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Pomiar powinna poprzedzić przespana noc, minimalny okres trwania snu to 3 godziny. Termometr zawsze umieszczaj w tym samym miejscu. Najlepiej pomiaru dokonać w ustach lub w pochwie. Wszystkie wyniki notuj.

Po kilku miesiącach obserwacji reakcji termalnej swojego organizmu na cykl miesiączkowy, będziesz w stanie bezbłędnie wychwycić moment, gdy temperatura zbliża się do swojego maksimum. To właśnie na ten czas przypadnie owulacja.

Sprawdź:  Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę?

Symptomy owulacji:  ból podbrzusza

Wiele kobiet twierdzi, że w dzień owulacji są w stanie dokładnie określić, że to właśnie czas jajeczkowania. Czują wówczas charakterystyczny delikatny ból obejmujący całe podbrzusze lub też delikatne kłucie lub poczucie podobne do pieczenia, zlokalizowane po jednej stronie brzucha. Nie dotyczy to jednak wszystkich kobiet, szacuje się, że zaledwie 20% potrafi w ten sposób wychwycić zbliżającą się owulację.

[Zdjęcie główne: materiały prasowe]

1 komentarzy: Objawy owulacji

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia Newsy
Nowy program PiS "Stołówka Plus" krytykowany przez samorządy. Czy mają rację?
Po 300 Plus, 500 Plus i innych dodatkach przyszedł czas na kolejny projekt PiS "Stołówka Plus". Zapowiedź nowego dodatku spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez rodziców i niezbyt przychylną oceną
Czytaj dalej
Newsy
Akcja "Kubusiowe szpitale": w ciągu 10 lat aż 50. oddziałów dziecięcych zmieniło się w miejsca pełne barw i radosnych bohaterów
"Kubusiowe szpitale" to realizowany od 10 lat projekt, dzięki któremu sale oddziałów pediatrycznych zmieniają się w kolorowe krainy. Do grona "Kubusiowych szpitali" właśnie dołączył 50. z nich. Tym razem wybór
Czytaj dalej
Metody planowania ciąży
Kilka patentów na to, jak szybko zajść w ciążę
Wbrew pozorom zajście w ciążę wcale nie jest łatwe. Paradoksalnie, niektórzy młodzi rodzice lub pary, które starają się o dziecko często twierdzą, że nie wiedzą, jak to jest możliwe, że
Czytaj dalej
Metody planowania ciąży
Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę?
Karmienie piersią chroni przed ciążą? Na pewno spotkałaś się z opinią, że karmienie piersią chroni przed ciążą. Jak to jest w rzeczywistości? Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę? Wbrew obiegowym
Czytaj dalej
Metody planowania ciąży Problemy z zajściem w ciążę
Bank spermy
Banki spermy nie są rozwiązaniem skierowanym jedynie dla kobiet decydujących się na samotne macierzyństwo. Z ich usług korzystają przede wszystkim pary borykające się z niepłodnością mężczyzny lub z problemem nosicielstwa
Czytaj dalej