Histeroskopia

Histeroskopia – na czym polega zabieg wziernikowania macicy?

Histeroskopia, nazywana inaczej wziernikowaniem macicy, jest to badanie ginekologiczne, które dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu pozwala bardzo dokładnie ocenić stan ścian wewnętrznych macicy. Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie histeroskopii, kiedy podczas badania ultrasonograficznego, zauważy w obrębie ścian macicy  zmiany patologiczne, niemożliwe do dokładnego zdiagnozowania na podstawie tradycyjnego badania ginekologicznego.

Co to jest histeroskopia i jak wygląda badanie?

Histeroskopia diagnostyczna wykonywana jest za pomocą histeroskopu. Jest to specjalny rodzaj endoskopu, który umożliwia dokładną obserwację szyjki oraz ścian macicy, a także pobranie wycinków ewentualnych zmian do badań histopatologicznych. Histeroskopia diagnostyczna wykonywana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Zabieg odbywa się ona na fotelu ginekologicznym. Wziernikowanie rozpoczyna się od wprowadzenia histeroskopu do szyjki macicy, po czym wypełniana jest ona solą fizjologiczną, aby możliwa była dokładniejsza obserwacja ścian macicy, śluzówki, kanału szyjki macicy, a także macicznych ujść jajowodów.

Jeżeli histeroskopia diagnostyczna wykaże zmiany chorobowe, które wymagają usunięcia, lekarz wykonujący badanie, od razu może przejść do wykonania histeroskopii zabiegowej. Przez histeroskop zostają wprowadzone mikronarzędzia, niezbędne do czynności zabiegowych. Jeśli wskazaniem do histeroskopii były uwidocznione na USG zmiany, lekarz za pomocą specjalnych kleszczyków pobiera wycinek, który następnie zostaje poddany badaniu histopatologicznemu. Podczas zabiegu istnieje możliwość usunięcia zdiagnozowanych wcześniej polipów, mięśniaków czy zrostów w macicy.

Wskazania do wykonania histeroskopii:

  • problemy z zajściem w ciąże,
  • problemy z donoszeniem ciąży,
  • nawracające poronienia,
  • krwawienia o nieznanej przyczynie,
  • podejrzenie nieprawidłowej budowy macicy.
  • nieregularne miesiączki
  • zbyt skąpe lub zbyt obfite miesiączki
  • nieprawidłowe struktury, wykryte podczas badania USG
  • podejrzenie endometriozy

Przygotowanie do zabiegu histeroskopii

Badanie histeroskopowe wykonywane jest zawsze na początku cyklu, zaraz po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Na 6 godzin przed zabiegiem kobieta nie powinna przyjmować pokarmów ani płynów. W przypadku, kiedy pacjentka zostanie skierowana przez lekarza ginekologa na zabieg histeroskopii operacyjnej w celu usunięcia polipów, mięśniaków lub zrostów związanych z występowaniem endometriozy, powinno być wdrożone odpowiednie postępowanie. Na około 4 tygodnie przed planowaną histeroskopią rozpoczyna się terapię hormonalną, która ma doprowadzić do zmniejszenia grubości ścian macicy oraz zmniejszenia ewentualnych mięśniaków. Ginekolog powinien wykonać również cytologię, a także badanie czystości pochwy, w celu wcześniejszego wykrycia infekcji czy zakażeń bakteryjnych.

Czy badanie histeroskopowe niesie ze sobą ryzyko powikłań?

Badanie histeroskopowe jest badaniem bezpiecznym i nie niesie ryzyka poważnych powikłań. Pacjentka zaraz po zabiegu może wrócić do domu. Jedynym wskazaniem jest unikanie wysiłku, a szczególnie dźwigania. Po wykonaniu histeroskopii zabiegowej, podczas której został pobrany wycinek do badania lub były usuwane zmiany, lekarz może przepisać antybiotyk, aby zapobiec ewentualnej infekcji. Niekiedy po badaniu może pojawić się ból w dole brzucha lub lekkie krwawienie, które powinno szybko ustąpić. Jeżeli krwawienie jest silne lub pojawiła się gorączka, pacjentka powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza na kontrolę.

Histeroskopia to badanie mało inwazyjne, niosące wiele możliwości diagnostycznych i korzyści dla kobiet. Dzięki niemu możliwe jest usuwanie zmian w obrębie macicy, które utrudniały normalne funkcjonowanie, uniemożliwiały zajście w ciążę, a także stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentki.

Zobacz też: