Pęcherzyk Graafa – Jak szybko rośnie? Kiedy pęka? Skąd wiadomo, że pękł?

Pęcherzyk Graafa odgrywa szalenie istotną rolę podczas owulacji. To właśnie pęcherzyk jajnikowy w ostatniej fazie rozwoju uwalnia komórkę jajową i w ten sposób – umożliwia zapłodnienie. Jak zbudowany jest pęcherzyk Graafa? Jak przebiega jego wzrost? Co dzieje się z pękniętym pęcherzykiem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Pęcherzyk Graafa to dojrzały pęcherzyk jajnikowy.
 • Całkowity wzrost pęcherzyka Graafa trwa ok. 2 tygodnie.
 • Tempo jego wzrostu to 1,5 do 2,0 milimetrów na dobę.
 • Pęcherzyk jajnikowy pęka w połowie cyklu miesiączkowego.
 • Następuje wtedy uwolnienie komórki jajowej.
 • Jest ona gotowa do zapłodnienia przez następne 12 godzin.

W trakcie rozwoju płodu żeńskiego, już pod koniec życia płodowego w jajnikach znajduje się od 700 tysięcy do 2 milionów komórek, z których rozwija się komórka jajowa, czyli oocytów. W miarę dorastania, ich liczba ulega redukcji, by w okresie dojrzewania osiągnąć wartość około 400 tysięcy. W trakcie każdego cyklu menstruacyjnego, pęcherzyk jajnikowy przechodzi liczne zmiany, by finalnie przeistoczyć się w tzw. pęcherzyk Graafa. Co kryje się pod tą nazwą?

Pęcherzyk Graafa – co to takiego?

Pęcherzyk Graafa może być określany jako pęcherzyk dominujący na jajniku. Jest to zatem pęcherzyk jajnikowy w ostatnim stadium rozwoju. Żeby mógł powstać, pęcherzyk jajnikowy pierwotny najpierw musi przeistoczyć się w pęcherzyk jajnikowy wzrastający, a ten – w pęcherzyk jajnikowy – dojrzewający.

Dojrzały pęcherzyk jajnikowy pełni funkcję wydzielniczą. W praktyce oznacza to, że jest zdolny do wydzielenia komórek zdolnych do zapłodnienia. Mówimy tu zatem o oocytach II rzędu.

Zobacz też: Śluz płodny: Wszystko, co warto wiedzieć planując ciążę

Budowa pęcherzyka Graafa

W praktyce, pęcherzyk Graafa to nic innego, jak komórka jajowa otoczona komórkami odżywczymi i płynem pęcherzykowym. Charakteryzuje się okrągłym kształtem i średnicą zamykającą się w przedziale 21-25 mm. Jego zewnętrzną powłokę stanowi błona z naczyniami krwionośnymi i chłonnymi. 

Jak szybko rośnie pęcherzyk Graffa?

Aby przeistoczyć się w pęcherzyk Graafa, pęcherzyk jajnikowy pierwotny potrzebuje około dwóch tygodni. Każdej doby, zwiększa się o około półtora, dwa milimetry. 

Sprawdź: Kalendarz dni płodnych: czy wiesz, kiedy masz największą szansę na zajście w ciążę?

Kiedy pęka pęcherzyk Graafa?

Do pęknięcia pęcherzyka dochodzi mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego. Następuje wówczas owulacja, czyli jajeczkowanie. W trakcie tego procesu, uwolniona z pęcherzyka komórka jajowa zmierza jajowodem do macicy i pozostaje gotowa do zapłodnienia przez mniej więcej dwanaście godzin. 

Gdy nastąpi uwolnienie komórki jajowej, pęcherzyk Graafa wypełnia się skrzepem krwi. Powstaje wówczas tzw. ciałko krwotoczne. Z kolei gdy komórka trafi już do jajowodu, pusty pęcherzyk owulacyjny przekształca się w tzw. ciałko żółte.

Jeżeli w trakcie owulacji dojdzie do zapłodnienia, pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte ciążowe. Jeśli natomiast zapłodnienie nie nastąpi, przekształca się w ciałko białawe. W takiej sytuacji, pęcherzyk po owulacji zanika i następuje krwawienie miesięczne, będące następstwem procesu złuszczania błony śluzowej macicy. Cykl miesiączkowy ulega zakończeniu.

Jeżeli jednak dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte ciążowe zaczyna stymulować produkcję progesteronu i estrogenu, które odpowiadają za prawidłowy przebieg ciąży. Jajniki przestają wówczas produkować kolejne pęcherzyki. W dziewiątym, dziesiątym tygodniu ciąży, funkcję ciałka żółtego ciążowego przejmuje rozwijające się łożysko. Dochodzi wówczas do jego zaniku, a po porodzie staje się ciałkiem białawym. 

Dwa pęcherzyki Graffa

Zdarza się, że w trakcie cyklu miesiączkowego, pęcherzyk Graafa nie pęka, przez co nie może dojść do uwolnienia komórki jajowej. Mówimy wówczas o tzw. cyklach bezowulacyjnych, które są całkowicie normalnym zjawiskiem, ale wyłącznie w sytuacji, gdy zdarzają się sporadycznie. Zdarza się też, że w trakcie jednego cyklu mogą wystąpić dwie owulacje. Dwa pęcherzyki Graffa mogą dojrzewać jednocześnie lub krótko po sobie, w jednym albo w dwóch jajnikach. Jeżeli owulacja nie wystąpi, oznacza to, że doszło do luteinizacji niepękniętego pęcherzyka.  

Sprawdź: Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Pęknięty pęcherzyk Graafa – Skąd wiadomo że pęcherzyk pękł?

W momencie pęknięcia pęcherzyka Graffa, następuje uwolnienie komórki jajowej, czyli rozpoczyna się owulacja. Objawy tego stanu są dość skąpe i nie można nazwać ich typowymi, dlatego często nie jesteśmy nawet świadome rozpoczęcia się tej fazy cyklu. 

Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej, należy wymienić:

 • zmianę wyglądu śluzu, który staje się przezroczysty, rzadki i ciągnący,
 • wzrost temperatury ciała, zwykle o kilka kresek.

Rzadziej pojawia się ból owulacyjny, wywołany pęknięciem pęcherzyka Graafa (z prawej lub lewej strony podbrzusza), plamienie owulacyjne (nieznaczne ślady krwi w wydzielinie z pochwy) oraz nadwrażliwość piersi i brodawek sutkowych.

Zobacz też: Co to jest owulacja? Sprawdź, kiedy najłatwiej zajść w ciążę!

Kobiety pytają o pęcherzyk Graffa

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku z pęcherzykiem Graafa.

Pęcherzyk Graafa – ile rośnie na dobę?

Tempo wzrostu pęcherzyka Graafa najczęściej zamyka się w przedziale 1,5-2,0 mm na dobę. W momencie pęknięcia, pęcherzyk osiąga 21-25 mm.

Ile pęcherzyków podczas owulacji?

W cyklu menstruacyjnym najczęściej występuje tylko jedna owulacja. Zdarza się jednak, że pęcherzyk Graafa nie pęka. Mówimy wówczas o cyklach bezowulacyjnych. Czasami dochodzi też do sytuacji, w której jednocześnie dojrzewają dwa pęcherzyki Graafa, w jednym albo w dwóch jajnikach. 

Ile ma pęcherzyk Graafa jak pęka?

W momencie pęknięcia, pęcherzyk Graffa osiąga 21-25 mm.

Co oznacza ciałko krwotoczne?

Pod pojęciem ciałka krwotocznego należy rozumieć pęcherzyk Graafa wypełniony skrzepem krwi. Powstaje po pęknięciu pęcherzyka, gdy uwolniona zostaje komórka jajowa. 

Sprawdź: Jak przygotować się do ciąży? Najważniejsze kwestie, o które powinnaś zadbać zanim zajdziesz w ciążę

To warto zapamiętać

Pęcherzyk Graafa jest niczym innym, jak pęcherzykiem jajnikowym dojrzałym. Pod tym określeniem należy rozumieć ostatnie stadium rozwoju pęcherzykowego, w trakcie którego dochodzi do wydzielania. Aby mógł powstać pęcherzyk Graafa, najpierw pęcherzyk jajnikowy pierwotny musi przeistoczyć się w pęcherzyk jajnikowy wzrastający, a ten – w pęcherzyk jajnikowy dojrzewający.

Pełny wzrost pęcherzyka jajnikowego trwa około dwa tygodnie. Tempo wzrostu to 1,5-2,0 mm na dobę. 

Pęcherzyk Graafa pęka mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, pod wpływem działania hormonu luteinizującego. Dochodzi wówczas do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, które przez kolejne 12 godzin pozostanie gotowa do zapłodnienia. 

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Pęcherzyk Graafa – Jak szybko rośnie? Kiedy pęka? Skąd wiadomo, że pękł?

 1. ja jakoś kontrolowałam płodność przy pomocy testera owulacyjnego na ślinę i byłam zadowolona

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo