Pęcherzyk Graafa – Jak szybko rośnie? Kiedy pęka? Skąd wiadomo, że pękł?

Pęcherzyk Graafa odgrywa szalenie istotną rolę podczas owulacji. To właśnie pęcherzyk jajnikowy w ostatniej fazie rozwoju uwalnia komórkę jajową i w ten sposób – umożliwia zapłodnienie. Jak zbudowany jest pęcherzyk Graafa? Jak przebiega jego wzrost? Co dzieje się z pękniętym pęcherzykiem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pęcherzyk Graafa to dojrzały pęcherzyk jajnikowy.
  • Całkowity wzrost pęcherzyka Graafa trwa ok. 2 tygodnie.
  • Tempo jego wzrostu to 1,5 do 2,0 milimetrów na dobę.
  • Pęcherzyk jajnikowy pęka w połowie cyklu miesiączkowego.
  • Następuje wtedy uwolnienie komórki jajowej.
  • Jest ona gotowa do zapłodnienia przez następne 12 godzin.

W trakcie rozwoju płodu żeńskiego, już pod koniec życia płodowego w jajnikach znajduje się od 700 tysięcy do 2 milionów komórek, z których rozwija się komórka jajowa, czyli oocytów. W miarę dorastania, ich liczba ulega redukcji, by w okresie dojrzewania osiągnąć wartość około 400 tysięcy. W trakcie każdego cyklu menstruacyjnego, pęcherzyk jajnikowy przechodzi liczne zmiany, by finalnie przeistoczyć się w tzw. pęcherzyk Graafa. Co kryje się pod tą nazwą?

Pęcherzyk Graafa – co to takiego?

Pęcherzyk Graafa może być określany jako pęcherzyk dominujący na jajniku. Jest to zatem pęcherzyk jajnikowy w ostatnim stadium rozwoju. Żeby mógł powstać, pęcherzyk jajnikowy pierwotny najpierw musi przeistoczyć się w pęcherzyk jajnikowy wzrastający, a ten – w pęcherzyk jajnikowy – dojrzewający.

Dojrzały pęcherzyk jajnikowy pełni funkcję wydzielniczą. W praktyce oznacza to, że jest zdolny do wydzielenia komórek zdolnych do zapłodnienia. Mówimy tu zatem o oocytach II rzędu.

Zobacz też: Śluz płodny: Wszystko, co warto wiedzieć planując ciążę

Budowa pęcherzyka Graafa

W praktyce, pęcherzyk Graafa to nic innego, jak komórka jajowa otoczona komórkami odżywczymi i płynem pęcherzykowym. Charakteryzuje się okrągłym kształtem i średnicą zamykającą się w przedziale 21-25 mm. Jego zewnętrzną powłokę stanowi błona z naczyniami krwionośnymi i chłonnymi. 

Jak szybko rośnie pęcherzyk Graffa?

Aby przeistoczyć się w pęcherzyk Graafa, pęcherzyk jajnikowy pierwotny potrzebuje około dwóch tygodni. Każdej doby, zwiększa się o około półtora, dwa milimetry. 

Sprawdź: Kalendarz dni płodnych: czy wiesz, kiedy masz największą szansę na zajście w ciążę?

Kiedy pęka pęcherzyk Graafa?

Do pęknięcia pęcherzyka dochodzi mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego. Następuje wówczas owulacja, czyli jajeczkowanie. W trakcie tego procesu, uwolniona z pęcherzyka komórka jajowa zmierza jajowodem do macicy i pozostaje gotowa do zapłodnienia przez mniej więcej dwanaście godzin. 

Gdy nastąpi uwolnienie komórki jajowej, pęcherzyk Graafa wypełnia się skrzepem krwi. Powstaje wówczas tzw. ciałko krwotoczne. Z kolei gdy komórka trafi już do jajowodu, pusty pęcherzyk owulacyjny przekształca się w tzw. ciałko żółte.

Jeżeli w trakcie owulacji dojdzie do zapłodnienia, pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte ciążowe. Jeśli natomiast zapłodnienie nie nastąpi, przekształca się w ciałko białawe. W takiej sytuacji, pęcherzyk po owulacji zanika i następuje krwawienie miesięczne, będące następstwem procesu złuszczania błony śluzowej macicy. Cykl miesiączkowy ulega zakończeniu.

Jeżeli jednak dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte ciążowe zaczyna stymulować produkcję progesteronu i estrogenu, które odpowiadają za prawidłowy przebieg ciąży. Jajniki przestają wówczas produkować kolejne pęcherzyki. W dziewiątym, dziesiątym tygodniu ciąży, funkcję ciałka żółtego ciążowego przejmuje rozwijające się łożysko. Dochodzi wówczas do jego zaniku, a po porodzie staje się ciałkiem białawym. 

Dwa pęcherzyki Graffa

Zdarza się, że w trakcie cyklu miesiączkowego, pęcherzyk Graafa nie pęka, przez co nie może dojść do uwolnienia komórki jajowej. Mówimy wówczas o tzw. cyklach bezowulacyjnych, które są całkowicie normalnym zjawiskiem, ale wyłącznie w sytuacji, gdy zdarzają się sporadycznie. Zdarza się też, że w trakcie jednego cyklu mogą wystąpić dwie owulacje. Dwa pęcherzyki Graffa mogą dojrzewać jednocześnie lub krótko po sobie, w jednym albo w dwóch jajnikach. Jeżeli owulacja nie wystąpi, oznacza to, że doszło do luteinizacji niepękniętego pęcherzyka.  

Sprawdź: Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Pęknięty pęcherzyk Graafa – Skąd wiadomo że pęcherzyk pękł?

W momencie pęknięcia pęcherzyka Graffa, następuje uwolnienie komórki jajowej, czyli rozpoczyna się owulacja. Objawy tego stanu są dość skąpe i nie można nazwać ich typowymi, dlatego często nie jesteśmy nawet świadome rozpoczęcia się tej fazy cyklu. 

Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej, należy wymienić:

  • zmianę wyglądu śluzu, który staje się przezroczysty, rzadki i ciągnący,
  • wzrost temperatury ciała, zwykle o kilka kresek.

Rzadziej pojawia się ból owulacyjny, wywołany pęknięciem pęcherzyka Graafa (z prawej lub lewej strony podbrzusza), plamienie owulacyjne (nieznaczne ślady krwi w wydzielinie z pochwy) oraz nadwrażliwość piersi i brodawek sutkowych.

Zobacz też: Co to jest owulacja? Sprawdź, kiedy najłatwiej zajść w ciążę!

Kobiety pytają o pęcherzyk Graffa

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku z pęcherzykiem Graafa.

Pęcherzyk Graafa – ile rośnie na dobę?

Tempo wzrostu pęcherzyka Graafa najczęściej zamyka się w przedziale 1,5-2,0 mm na dobę. W momencie pęknięcia, pęcherzyk osiąga 21-25 mm.

Ile pęcherzyków podczas owulacji?

W cyklu menstruacyjnym najczęściej występuje tylko jedna owulacja. Zdarza się jednak, że pęcherzyk Graafa nie pęka. Mówimy wówczas o cyklach bezowulacyjnych. Czasami dochodzi też do sytuacji, w której jednocześnie dojrzewają dwa pęcherzyki Graafa, w jednym albo w dwóch jajnikach. 

Ile ma pęcherzyk Graafa jak pęka?

W momencie pęknięcia, pęcherzyk Graffa osiąga 21-25 mm.

Co oznacza ciałko krwotoczne?

Pod pojęciem ciałka krwotocznego należy rozumieć pęcherzyk Graafa wypełniony skrzepem krwi. Powstaje po pęknięciu pęcherzyka, gdy uwolniona zostaje komórka jajowa. 

Sprawdź: Jak przygotować się do ciąży? Najważniejsze kwestie, o które powinnaś zadbać zanim zajdziesz w ciążę

To warto zapamiętać

Pęcherzyk Graafa jest niczym innym, jak pęcherzykiem jajnikowym dojrzałym. Pod tym określeniem należy rozumieć ostatnie stadium rozwoju pęcherzykowego, w trakcie którego dochodzi do wydzielania. Aby mógł powstać pęcherzyk Graafa, najpierw pęcherzyk jajnikowy pierwotny musi przeistoczyć się w pęcherzyk jajnikowy wzrastający, a ten – w pęcherzyk jajnikowy dojrzewający.

Pełny wzrost pęcherzyka jajnikowego trwa około dwa tygodnie. Tempo wzrostu to 1,5-2,0 mm na dobę. 

Pęcherzyk Graafa pęka mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, pod wpływem działania hormonu luteinizującego. Dochodzi wówczas do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, które przez kolejne 12 godzin pozostanie gotowa do zapłodnienia. 

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Pęcherzyk Graafa – Jak szybko rośnie? Kiedy pęka? Skąd wiadomo, że pękł?

  1. ja jakoś kontrolowałam płodność przy pomocy testera owulacyjnego na ślinę i byłam zadowolona

    Planowanie ślubu oraz wesela

    Co zamiast kwiatów na wesele?

    Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

    Czytaj dalej →
    Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

    Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

    Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo