Czy można 800 plus odpisać od podatku? Wielu rodziców ma nadzieję na dodatkowy zwrot. Komu przysługuje?

Do 30 kwietnia wszyscy podatnicy powinni rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, czy pobierając świadczenie wychowawcze na dziecko, może dzięki temu obniżyć nieco kwotę podatku do zapłacenia. Co trzeba wiedzieć przed złożeniem deklaracji PIT? Czy 800+ wlicza się do dochodu? Czy można 800 plus odpisać od podatku?

Czy można 800 plus odpisać od podatku?

800 plus, a wcześniej 500 plus, to kluczowe świadczenie dla budżetów domowych wielu polskich rodzin. Z punktu widzenia rodziców bardzo istotna może okazać się również informacja, że dodatek nie jest opodatkowany, co oznacza, że nie wlicza się do sumy dochodów w PIT i nie trzeba uwzględniać go w składanej deklaracji.

Pobieranie świadczenia nie ma również wpływu na odliczenie ulgi na dziecko. Dla rodziców i opiekunów, którzy wychowują tylko jedno dziecko, warunkiem skorzystania z tej preferencji podatkowej jest mieszczenie się w określonym limicie dochodu – świadczenie 800 plus (a w 2023 roku – 500 plus) nie jest brany w tym przypadku pod uwagę.

Zobacz: Co za urodzenie dziecka 2024? 800 plus to dopiero początek. Lista świadczeń dla rodziców jest długa

800 plus a PIT. Dla kogo dodatkowy zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko?

800 plus nie ma również nic wspólnego z przysługującym niektórym rodzicom dodatkowym zwrotem z tytułu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej, ponieważ od 800 plus nie są pobierane składki ZUS i zdrowotne. Odliczenie to wypłacane jest tym podatnikom, u których kwota należnej ulgi przekracza sumę zaliczek na podatek pobranych w ubiegłym roku rozliczeniowym. Wówczas dodatkowy zwrot zwracany jest z odprowadzonych składek.

Aby otrzymać dodatkowy zwrot, trzeba jednak uzupełnić w usługę Twój e-PIT w zakładce “Dodaj lub zmień ulgi”. Rubrykę “Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne” należy wypełnić danymi z pozycji 125 z PIT-37.

Sprawdź: Do kiedy można składać wnioski na 800 plus, aby nie stracić świadczenia? Ta data zadecyduje o terminie wypłaty

Czytelnicy pytają, czy 800+ wlicza się do dochodu

Czy 800 plus jest opodatkowane?

Nie, świadczenie wychowawcze nie podlega opodatkowaniu. Nie jest również oskładkowane.

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo