Kiedy egzaminy ósmoklasisty 2024? W tym roku zaplanowano je wyjątkowo wcześnie

Zbliża się maj, czyli jeden z najbardziej intensywnych miesięcy w polskich szkołach. Tradycyjnie okres ten kojarzył się z maturami, ale od kilku lat do końcowych egzaminów przystępują wtedy również ósmoklasiści. W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna zaskoczyła uczniów nieco wcześniejszymi terminami. Kiedy egzaminy ósmoklasisty 2024? Kiedy zostaną ogłoszone wyniki?

Kiedy egzaminy ósmoklasisty 2024?

Maj już za pasem, dlatego w szkołach podstawowych trwają intensywne przygotowania do egzaminów końcowych. Ósmoklasiści mają jeszcze trochę czasu na powtórki materiału i uzupełnianie wiedzy, chociaż napiszą egzamin nieco wcześniej niż ich koledzy ze starszych roczników. W poprzednich latach CKE przeprowadzała majowe egzaminy dopiero po 20. maja. W tym roku odbędą się ponad tydzień wcześniej.

Terminy egzaminów ósmoklasisty:

  • 14 maja (wtorek), godz. 9.00 – egzamin z języka polskiego,
  • 15 maja (środa), godz. 9.00 – egzamin z matematyki,
  • 16 maja (czwartek), godz. 9.00 – egzamin z języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego.

Uczniowie, którzy z uzasadnionych przyczyn (np. pobyt w szpitalu) nie będą mogli przystąpić do egzaminów w pierwszym terminie, mogą napisać je w terminie dodatkowym. Wyznaczono go na:

  • 10 czerwca (wtorek), godz. 9.00 – egzamin z języka polskiego,
  • 11 czerwca (środa), godz. 9.00 – egzamin z matematyki,
  • 12 czerwca (czwartek), godz. 9.00 – egzamin z języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego.

Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 w systemie ZIU.

Zobacz: Lektury obowiązkowe – egzamin ósmoklasisty 2024. Lista została istotnie zmodyfikowana

Jak przebiega egzamin ósmoklasisty?

Wszystkie trzy egzaminy ósmoklasisty są obowiązkowe. Każdy uczeń musi do nich podejść, jeśli chce ukończyć szkołę podstawową. W przypadku nieprzystąpienia do egzaminu konieczne będzie powtarzanie ostatniej klasy. Dobra wiadomość dla wszystkich uczniów jest jednak taka, że nie egzaminu nie da się nie zdać. Nie obowiązują bowiem żadne progi punktowe. Warto jednak postarać się o dobry wynik, ponieważ będzie on miał kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji do szkół średnich.

Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, egzamin z matematyki – 100 minut, a test z języka obcego – 90 minut. Uczniowie posiadający specjalne orzeczenie z poradni dotyczące m.in. dysleksji mogą liczyć na nieco wydłużony czas.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo