Czy można sprzedawać grzyby przy drodze? Za samowolkę grozi spora kara

Wielu grzybiarzy do lasu wybiera się, aby zapełnić domową spiżarnię. Niektórzy jednak decydują się na sprzedaż zbiorów. Czy można sprzedawać grzyby prosto z lasu?

W okresie jesiennym widok drogowych sprzedawców nie jest niczym nadzwyczajnym. Na poboczach często możemy natknąć się na grzybiarzy, którzy próbują sprzedać swoje zbiory. Czy jest to jednak legalne? Prawo jest jasne, a taka samowolka może słono kosztować.

Sprawdź: Grzyby marynowane bez śluzu. Jak się go pozbyć? Te sposoby mogą pomóc

Sprzedaż grzybów przy drodze. Czy to zgodne z prawem? Przepisy mówią wprost

Grzybów w lesie wysyp, a sanepid przypomina regularnie osobom, które nie zbierają okazów na własny użytek, że ich sprzedaż jest możliwa tylko po spełnieniu kilku warunków i zastosowaniu się do określonych zasad. Mianowicie do sprzedaży zostaną dopuszczone wyłącznie gatunki uwzględnione w wykazie grzybów z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. Ponadto zebrane grzyby muszą być dopuszczone do obrotu przez klasyfikatorów grzybów lub grzyboznawców, a więc tym samym posiadać wystawiony przez nich atest. Ważne jest także miejsce, ponieważ sprzedaż jest możliwa jedynie w placówkach handlowych i na targowiskach. Nietrzymanie się tych zasad skutkuje nałożeniem kary pieniężnej od 1000 do 5000 zł.

Sprawdź: Grzyb po przekrojeniu robi się różowy. Czy może być trujący?

Jak uzyskać atest na sprzedaż grzybów? Jest bezpłatny, a warto go mieć

Powyższe przepisy oznaczają zatem, że sprzedaż grzybów przy drodze jest nielegalna, nawet jeśli sprzedawca posiada wspomniany atest. Jednak jak go w ogóle uzyskać? Trzeba ze zbiorami udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Tam ekspert bezpłatnie oceni grzyby. Jeśli są jadalne i dopuści je do sprzedaży, to otrzymujemy atest ważny przez 48 godzin. Znajduje się na nim informacja, jakie grzyby i w jakiej ilości są dopuszczone do obrotu, gdzie zostały zebrane, data i godzina ich oceny, pieczątka oraz podpis.

Sprawdź: Dla grzybiarzy jest jak “Święty Graal”. Wygląda jak spalony, a spotkanie go to rzadkość

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo