Wysypka na twarzy u dziecka: 7 najczęstszych przyczyn wysypki na buzi

Wysypka na twarzy u dziecka?

Wysypka na twarzy u dziecka to zmiany skórne, które mogą powstać na skutek miejscowego lub uogólnionego działania wielu czynników. W zależności od przyczyny odpowiadającej za jej występowanie (jak np. alergeny bądź patogenne drobnoustroje), może ona przybierać różne formy: miejscowe lub rozprzestrzenione na dużej powierzchni, drobne lub duże, plamki, krostki lub pęcherzyki. Ze względu na fakt, iż za konkretny typ zmiany może odpowiadać więcej niż jeden czynnik, identyfikacja nie zawsze jest prosta i niejednokrotnie wzięcia pod uwagę dodatkowych objawów. Wiele też zależy od wieku dziecka.

Wysypka na twarzy u dziecka: 7 najczęstszych przyczyn wysypki na buzi
Light for Hope @ filckr.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Wysypka na twarzy u dziecka to zmiana skórna wywołująca duży niepokój wśród rodziców.
 • Może przybierać różne formy, zarówno plam, jak i grudek czy krostek wypełnionych płynem.
 • W zależności od przyczyny leczenie ma charakter objawowy i łagodzący świąd lub wymaga podania specjalistycznych leków przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych.
 • Wśród najczęstszych przyczyn jej powstawania leżą: atopowe zapalenie skóry, reakcja alergiczna, egzema, rumień zakaźny, trądzik niemowlęcy lub ospa wietrzna.
 • Nie każda wysypka u dziecka na twarzy wymaga konsultacji z lekarzem.
 • Wysypka to jedna z najczęściej pojawiających się u dzieci zmian skórnych. Często w pierwszej kolejności pojawia się na buzi, co od razu wzbudza niepokój rodziców. Może przyjmować różne formy i mieć różne nasilenie. Nie każda jednak będzie świadczyć o chorobie i wymagać specjalistycznego leczenia. Z tego względu każdy rodzic powinien znać najczęstsze przyczyny wysypki na buzi.

Wysypka na twarzy niemowlaka

Wysypka na twarzy u niemowlaka to coś, co zawsze budzi duży niepokój świeżo upieczonych rodziców. Na szczęście, w przypadku tak małych dzieci w wielu przypadkach krostki nie mają charakteru infekcyjnego. Najczęściej krostki na twarzy niemowlaka są efektem:

 • Potówek,
 • Łojotokowego zapalenia skóry,
 • Trądziku noworodkowego i niemowlęcego,
 • Rumienia toksycznego noworodków,
 • Zakażenia bakteriami,
 • Opryszczkowego zapalenia skóry,
 • Alergii pokarmowej,
 • Atopowego zapalenia skóry.

Wysypka na twarzy starszego dziecka

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym wysypka na twarzy dziecka również nie musi mieć charakteru infekcyjnego, choć wiele chorób wieku dziecięcego objawia się właśnie w ten sposób. Plamki lub krostki na twarzy u przedszkolaka mogą pojawić się między innymi w wyniku:

 • Alergii,
 • Nadmiernej ekspozycji na słońce,
 • Atopowego zapalenia skóry,
 • Zakażenia parwowirusem B19 (rumień zakaźny),
 • Ospy,
 • Odry,
 • Różyczki,
 • Egzemy.

1 Atopowe zapalenie skóry

Jednym z najczęstszych powodów kiedy pojawia się wysypka u dziecka na twarzy jest atopowe zapalenie skóry. Diagnoza często jest długotrwała i opiera się na wielu kryteriach, ponieważ w niektórych przypadkach objawy AZS u dzieci są mało specyficzne i zależne od wielu czynników, m.in. wieku dziecka. Jak wygląda wysypka przy atopowym zapaleniu skóry i skąd się bierze? U większości najczęściej w pierwszej kolejności pojawia się wysypka na policzkach, zwykle pod postacią swędzących, czerwonych krostek lub jako jakby polakierowane, czerwone plamy na twarzy u dziecka. Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry to często efekt reakcji na alergeny zawarte w pożywieniu, choć mogą być związane również z uszkodzeniem bariery ochronnej skóry. Co robić? Terapia w dużej mierze polega na samym łagodzeniu objawów m.in. za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, diety lub w ostateczności środków farmakologicznych. U większości dzieci objawy atopowego zapalenia skóry przemijają około 5 roku życia.

2 Alergie u dziecka

Jeżeli nie da się jednoznacznie określić przyczyny pojawienia się zmian na twarzy dziecka lub niemowlaka, warto przeanalizować kilka ostatnich dni pod kątem nowych produktów do higieny, ubrań i zjadanych przez dziecko pokarmów. Często bowiem wysypka na twarzy niemowlaka to reakcja alergiczna. Skąd się bierze i co robić? Wysypka alergiczna najczęściej objawia się jako czerwone krostki lub pokrzywka na twarzy. Uczulenie u niemowlaka jak i u starszych dzieci może być wywołane nie tylko przez spożyte pokarmy (alergia pokarmowa często daje dodatkowe objawy, tj. biegunka czy ból brzucha), ale również np. nowy proszek lub płyn do prania czy szampon lub żel pod prysznic. Zdarza się nawet, że uczulenie na twarzy u dziecka jest efektem założenia syntetycznych, intensywnie barwionych ubrań. Najczęstsze alergeny pokarmowe wywołujące objawy skórne w postaci wysypki to mleko krowie, orzechy, gluten, truskawki. W przypadku niemowląt najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe rozszerzanie diety i obserwowanie dziecka. U starszych dzieci, u których dieta jest bogata i ciężko ją kontrolować np. ze względu na pobyt w przedszkolu, dobrym rozwiązaniem są testy alergiczne.

3 Pokrzywka

To szczególny przypadek zmian skórnych. Jak wygląda wysypka? Najczęściej objawia się jako czerwone plamy na twarzy dziecka, wypukłe i bardzo swędzące. W większości przypadków spowodowana jest nadwrażliwością na jeden z alergenów, z którym dziecku miało bezpośredni kontakt. Wśród przyczyn należy jednak wziąć pod uwagę również niedawno przebytą chorobę lub stosowane leki. Zdarzają się także przypadki tzw. pokrzywki idiopatycznej, w przypadku której nie da się ustalić przyczyny występowania. Charakterystyczna dla pokrzywki jest skłonność do nawrotów. Co robić? Leczenie w dużej mierze polega na łagodzeniu świądu i stosowaniu leków przeciwhistaminowych.

4 Egzema

Wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się zmian skórnych na twarzy dzieci jest również egzema. W jej przypadku w pierwszej kolejności pojawia się wysypka na policzkach u dziecka, w formie suchych, swędzących krostek, które następnie rozprzestrzeniają się na inne części ciała, w tym łokcie, pachy i kolana. Skąd się bierze? Nie do końca wiadomo. To forma zapalenia skóry, która zazwyczaj powstaje w odpowiedzi na bezpośredni kontakt z substancją drażniącą, jak np. detergenty, roztocza czy środki myjące. Podejrzewa się również, że na jej występowanie mają wpływ również czynniki genetyczne. Nie jest to choroba zakaźna, jednakże ze względu na częste nawroty i towarzyszący jej silny świąd bardzo uciążliwa dla dziecka. Co robić? By przyspieszyć zanik zmian i zmniejszyć ryzyko nadkażeń bakteryjnych zaleca się stosowanie niewielkich dawek kortykosteroidów. Dodatkowo można stosować leki przeciwświądowe i przeciwhistaminowe. Zmian nie należy zbytnio natłuszczać, a jedynie stosować delikatne emolienty. W wielu przypadkach nawroty egzemy obserwuje się nawet u osób dorosłych, choć są one zdecydowanie rzadsze niż w wieku dziecięcym.

5 Rumień zakaźny i noworodkowy

Wysypka na twarzy u noworodka może być wywołana przez rumień noworodkowy. W tym wypadku obserwowania jest około 2-5 dnia po porodzie i przemija samoistnie po około dwóch tygodniach. Jak wygląda wysypka? Przybiera postać plam połączonych z niewielkimi krostami. Przyczyny występowania rumienia noworodkowego nie są znane, choć podejrzewa się że wpływ na jego pojawienie się mają silne bodźce termiczne i mechaniczne. Co ważne, choć może rozprzestrzeniać się na tułów i nogi, nie wymaga specjalistycznego leczenia.
Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o rumień zakaźny, często określany jako piąta choroba wirusowa wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez parwowirusa B19. Ta wirusowa wysypka u dzieci przybiera charakterystyczny plamisty kształt motyla, obejmując przede wszystkim policzki, by dopiero po kilku dniach rozprzestrzenić się na całe ciało. Co robić? Rumień zakaźny nie wymaga specjalistycznego leczenia ani podawania leków przeciwgorączkowych, a wszelkie objawy zanikają bez śladu po około 20 dniach. Jednakże ze względu na wysoką zaraźliwość i zagrożenie dla ciężarnych (parwowirus B19 może wywoływać poronienie), dziecko powinno być izolowane i pozostać w domu.

6 Trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy

W przypadku bardzo małych dzieci wysypka może być po prostu formą trądziku. Jak wygląda wysypka? To białe krostki na policzkach u dziecka, choć z czasem może pojawić się także wysypka na brodzie. Skąd się bierze trądzik u takich maluchów? Odpowiadają za to krążące w ich krwi hormony matki, głównie androgeny. Stymulują one gruczoły łojowe dziecka do intensywnej pracy, w efekcie czego powstają wspomniane zmiany skórne. Co robić? Trądzik u noworodków i niemowląt nie wymaga leczenia, a jego zanik następuje po około kilku tygodniach, gdy hormony matki zostaną wydalone z jego organizmu. Jedynie w wyjątkowo silnych przypadkach można się skonsultować z lekarzem, który podpowie jak odpowiednio pielęgnować podrażnioną skórę.

7 Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jedna z najczęściej pojawiających się chorób, typowa dla małych dzieci i tych w wieku przedszkolnym. W pierwszej kolejności w jej przebiegu pojawiają się pojedyncze plamki na twarzy dziecka, a z czasem na pozostałych częściach ciała (w tym co bardzo ważne także owłosionych). Po kilku godzinach od pojawienia się plamki przekształcają się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, a po pęknięciu w swędzące krostki. Co robić w tej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów łagodzących świąd, ponieważ po rozdrapanych krostach mogą pozostawać głębokie, trwałe blizny. Jeżeli pojawi się gorączka, należy stosować wyłącznie paracetamol. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie przeciwwirusowe.

Sprawdź także: Najczęstsze przyczyny powstawania wysypki u dziecka na brzuchu

Źródła:
 • Strobel Stephan i wsp., "Choroby wieku dziecięcego"
 • Rokicicka-Milewska Roma, "ABC chorób wieku dziecięcego"
 • Kuchciak-Brancewicz Mirosława, "Zmiany skórne w przebiegu chorób zakaźnych u dzieci"

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Zimne poty u dziecka
Twoje dziecko budzi się w nocy spocone, a jego pidżamka oraz pościel wymagają wymiany? Zimne poty u dziecka mogą być objawem choroby, ale też czegoś równie prozaicznego jak zbyt wysoka
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciąże? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Gdy dziecko wymiotuje
Mamusiu, niedobrze mi! Wymioty u dzieci i niemowląt występują znacznie częściej niż u osób dorosłych. Nie zawsze wiążą się z czymś poważnym. Dowiedz się w jaki sposób pomóc maluchowi, co podać
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Alternaria [objawy uczulenia, okres pylenia]
Grzyby z rodzaju Alternaria stanowią różnorodną i bardzo dużą grupę. Jej przedstawicieli łączy jedno: Alternaria alternata są jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych oraz skórnych. Dosyć powszechnie występują w polskim
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Wrażliwe oko dziecka: Choroby i infekcje oczu niemowląt i starszych dzieci
Choroby i infekcje oczu u niemowląt i starszych dzieci nie są niczym niezwykłym. Rodzice zmagający się ze łzawiącymi bądź ropiejącymi oczami u swoich pociech zastanawiają się nad przyczynami infekcji oczu.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Ropiejące oczko u niemowlaka i noworodka
Ropiejące oczko u niemowlaka bywa bagatelizowane przez młodych rodziców. Wydaje się im, że to normalny, przejściowy stan i nie zdają sobie sprawy, że przyczyną może być infekcja bakteryjna, która wymaga
Czytaj dalej
Badania noworodków Zdrowie niemowlaka
Badanie serca u noworodków [echo serca, ekg, tomografia, rezonans u noworodka]
Według statystyk około 1% dzieci na świecie rodzi się z wadami serca. Wiele z nich nie jest wykrywalnych w trakcie życia płodowego, a wymagają operacji nawet jeszcze w pierwszym miesiącu
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby noworodków Choroby niemowląt
Białaczka u dzieci: Jakich objawów nie można bagatelizować?
Białaczka to jeden z najczęściej występujących u dzieci nowotworów. Mimo że sama myśl o niej napawa nas przerażeniem, warto poznać wroga, dowiedzieć się o nim jak więcej, aby móc w
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Uwaga! Nie lekceważ nietolerancji laktozy u niemowląt!
Nietolerancja laktozy u niemowląt, to jedna z coraz częściej diagnozowanych dolegliwości u dzieci. Niestety bardzo często wnioski o występowaniu nietolerancji, wyciągane są zbyt pochopnie. Na karb nietolerancji laktozy, lekarze zrzucają
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Niemowlę nie robi kupki? Sprawdź jak mu pomóc!
Twój niemowlak ma problem z wypróżnianiem? W czasie robienia kupki mocno się nadyma, pręży, a może nawet płacze? Niestety mogą to być objawy zaparcia. Mimo, że brzmi groźnie to wcale
Czytaj dalej