Wysypka na twarzy u dziecka: 7 najczęstszych przyczyn wysypki na buzi

Wysypka na twarzy u dziecka?

Wysypka na twarzy u dziecka to zmiany skórne, które mogą powstać na skutek miejscowego lub uogólnionego działania wielu czynników. W zależności od przyczyny odpowiadającej za jej występowanie (jak np. alergeny bądź patogenne drobnoustroje), może ona przybierać różne formy: miejscowe lub rozprzestrzenione na dużej powierzchni, drobne lub duże, plamki, krostki lub pęcherzyki. Ze względu na fakt, iż za konkretny typ zmiany może odpowiadać więcej niż jeden czynnik, identyfikacja nie zawsze jest prosta i niejednokrotnie wzięcia pod uwagę dodatkowych objawów. Wiele też zależy od wieku dziecka.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wysypka na twarzy u dziecka to zmiana skórna wywołująca duży niepokój wśród rodziców.
  • Może przybierać różne formy, zarówno plam, jak i grudek czy krostek wypełnionych płynem.
  • W zależności od przyczyny leczenie ma charakter objawowy i łagodzący świąd lub wymaga podania specjalistycznych leków przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych.
  • Wśród najczęstszych przyczyn jej powstawania leżą: atopowe zapalenie skóry, reakcja alergiczna, egzema, rumień zakaźny, trądzik niemowlęcy lub ospa wietrzna.
  • Nie każda wysypka u dziecka na twarzy wymaga konsultacji z lekarzem.
  • Wysypka to jedna z najczęściej pojawiających się u dzieci zmian skórnych. Często w pierwszej kolejności pojawia się na buzi, co od razu wzbudza niepokój rodziców. Może przyjmować różne formy i mieć różne nasilenie. Nie każda jednak będzie świadczyć o chorobie i wymagać specjalistycznego leczenia. Z tego względu każdy rodzic powinien znać najczęstsze przyczyny wysypki na buzi.

Wysypka na twarzy niemowlaka

Wysypka na twarzy u niemowlaka to coś, co zawsze budzi duży niepokój świeżo upieczonych rodziców. Na szczęście, w przypadku tak małych dzieci w wielu przypadkach krostki nie mają charakteru infekcyjnego. Najczęściej krostki na twarzy niemowlaka są efektem:

  • Potówek,
  • Łojotokowego zapalenia skóry,
  • Trądziku noworodkowego i niemowlęcego,
  • Rumienia toksycznego noworodków,
  • Zakażenia bakteriami,
  • Opryszczkowego zapalenia skóry,
  • Alergii pokarmowej,
  • Atopowego zapalenia skóry.

Wysypka na twarzy starszego dziecka

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym wysypka na twarzy dziecka również nie musi mieć charakteru infekcyjnego, choć wiele chorób wieku dziecięcego objawia się właśnie w ten sposób. Plamki lub krostki na twarzy u przedszkolaka mogą pojawić się między innymi w wyniku:

  • Alergii,
  • Nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • Atopowego zapalenia skóry,
  • Zakażenia parwowirusem B19 (rumień zakaźny),
  • Ospy,
  • Odry,
  • Różyczki,
  • Egzemy.

1 Atopowe zapalenie skóry

Jednym z najczęstszych powodów kiedy pojawia się wysypka u dziecka na twarzy jest atopowe zapalenie skóry. Diagnoza często jest długotrwała i opiera się na wielu kryteriach, ponieważ w niektórych przypadkach objawy AZS u dzieci są mało specyficzne i zależne od wielu czynników, m.in. wieku dziecka. Jak wygląda wysypka przy atopowym zapaleniu skóry i skąd się bierze? U większości najczęściej w pierwszej kolejności pojawia się wysypka na policzkach, zwykle pod postacią swędzących, czerwonych krostek lub jako jakby polakierowane, czerwone plamy na twarzy u dziecka. Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry to często efekt reakcji na alergeny zawarte w pożywieniu, choć mogą być związane również z uszkodzeniem bariery ochronnej skóry. Co robić? Terapia w dużej mierze polega na samym łagodzeniu objawów m.in. za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, diety lub w ostateczności środków farmakologicznych. U większości dzieci objawy atopowego zapalenia skóry przemijają około 5 roku życia.

2 Alergie u dziecka

Jeżeli nie da się jednoznacznie określić przyczyny pojawienia się zmian na twarzy dziecka lub niemowlaka, warto przeanalizować kilka ostatnich dni pod kątem nowych produktów do higieny, ubrań i zjadanych przez dziecko pokarmów. Często bowiem wysypka na twarzy niemowlaka to reakcja alergiczna. Skąd się bierze i co robić? Wysypka alergiczna najczęściej objawia się jako czerwone krostki lub pokrzywka na twarzy. Uczulenie u niemowlaka jak i u starszych dzieci może być wywołane nie tylko przez spożyte pokarmy (alergia pokarmowa często daje dodatkowe objawy, tj. biegunka czy ból brzucha), ale również np. nowy proszek lub płyn do prania czy szampon lub żel pod prysznic. Zdarza się nawet, że uczulenie na twarzy u dziecka jest efektem założenia syntetycznych, intensywnie barwionych ubrań. Najczęstsze alergeny pokarmowe wywołujące objawy skórne w postaci wysypki to mleko krowie, orzechy, gluten, truskawki. W przypadku niemowląt najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe rozszerzanie diety i obserwowanie dziecka. U starszych dzieci, u których dieta jest bogata i ciężko ją kontrolować np. ze względu na pobyt w przedszkolu, dobrym rozwiązaniem są testy alergiczne.

3 Pokrzywka

To szczególny przypadek zmian skórnych. Jak wygląda wysypka? Najczęściej objawia się jako czerwone plamy na twarzy dziecka, wypukłe i bardzo swędzące. W większości przypadków spowodowana jest nadwrażliwością na jeden z alergenów, z którym dziecku miało bezpośredni kontakt. Wśród przyczyn należy jednak wziąć pod uwagę również niedawno przebytą chorobę lub stosowane leki. Zdarzają się także przypadki tzw. pokrzywki idiopatycznej, w przypadku której nie da się ustalić przyczyny występowania. Charakterystyczna dla pokrzywki jest skłonność do nawrotów. Co robić? Leczenie w dużej mierze polega na łagodzeniu świądu i stosowaniu leków przeciwhistaminowych.

4 Egzema

Wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się zmian skórnych na twarzy dzieci jest również egzema. W jej przypadku w pierwszej kolejności pojawia się wysypka na policzkach u dziecka, w formie suchych, swędzących krostek, które następnie rozprzestrzeniają się na inne części ciała, w tym łokcie, pachy i kolana. Skąd się bierze? Nie do końca wiadomo. To forma zapalenia skóry, która zazwyczaj powstaje w odpowiedzi na bezpośredni kontakt z substancją drażniącą, jak np. detergenty, roztocza czy środki myjące. Podejrzewa się również, że na jej występowanie mają wpływ również czynniki genetyczne. Nie jest to choroba zakaźna, jednakże ze względu na częste nawroty i towarzyszący jej silny świąd bardzo uciążliwa dla dziecka. Co robić? By przyspieszyć zanik zmian i zmniejszyć ryzyko nadkażeń bakteryjnych zaleca się stosowanie niewielkich dawek kortykosteroidów. Dodatkowo można stosować leki przeciwświądowe i przeciwhistaminowe. Zmian nie należy zbytnio natłuszczać, a jedynie stosować delikatne emolienty. W wielu przypadkach nawroty egzemy obserwuje się nawet u osób dorosłych, choć są one zdecydowanie rzadsze niż w wieku dziecięcym.

5 Rumień zakaźny i noworodkowy

Wysypka na twarzy u noworodka może być wywołana przez rumień noworodkowy. W tym wypadku obserwowania jest około 2-5 dnia po porodzie i przemija samoistnie po około dwóch tygodniach. Jak wygląda wysypka? Przybiera postać plam połączonych z niewielkimi krostami. Przyczyny występowania rumienia noworodkowego nie są znane, choć podejrzewa się że wpływ na jego pojawienie się mają silne bodźce termiczne i mechaniczne. Co ważne, choć może rozprzestrzeniać się na tułów i nogi, nie wymaga specjalistycznego leczenia.
Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o rumień zakaźny, często określany jako piąta choroba wirusowa wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez parwowirusa B19. Ta wirusowa wysypka u dzieci przybiera charakterystyczny plamisty kształt motyla, obejmując przede wszystkim policzki, by dopiero po kilku dniach rozprzestrzenić się na całe ciało. Co robić? Rumień zakaźny nie wymaga specjalistycznego leczenia ani podawania leków przeciwgorączkowych, a wszelkie objawy zanikają bez śladu po około 20 dniach. Jednakże ze względu na wysoką zaraźliwość i zagrożenie dla ciężarnych (parwowirus B19 może wywoływać poronienie), dziecko powinno być izolowane i pozostać w domu.

6 Trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy

W przypadku bardzo małych dzieci wysypka może być po prostu formą trądziku. Jak wygląda wysypka? To białe krostki na policzkach u dziecka, choć z czasem może pojawić się także wysypka na brodzie. Skąd się bierze trądzik u takich maluchów? Odpowiadają za to krążące w ich krwi hormony matki, głównie androgeny. Stymulują one gruczoły łojowe dziecka do intensywnej pracy, w efekcie czego powstają wspomniane zmiany skórne. Co robić? Trądzik u noworodków i niemowląt nie wymaga leczenia, a jego zanik następuje po około kilku tygodniach, gdy hormony matki zostaną wydalone z jego organizmu. Jedynie w wyjątkowo silnych przypadkach można się skonsultować z lekarzem, który podpowie jak odpowiednio pielęgnować podrażnioną skórę.

7 Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jedna z najczęściej pojawiających się chorób, typowa dla małych dzieci i tych w wieku przedszkolnym. W pierwszej kolejności w jej przebiegu pojawiają się pojedyncze plamki na twarzy dziecka, a z czasem na pozostałych częściach ciała (w tym co bardzo ważne także owłosionych). Po kilku godzinach od pojawienia się plamki przekształcają się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, a po pęknięciu w swędzące krostki. Co robić w tej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów łagodzących świąd, ponieważ po rozdrapanych krostach mogą pozostawać głębokie, trwałe blizny. Jeżeli pojawi się gorączka, należy stosować wyłącznie paracetamol. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie przeciwwirusowe.

Sprawdź także: Najczęstsze przyczyny powstawania wysypki u dziecka na brzuchu

Źródła:
  • Strobel Stephan i wsp., "Choroby wieku dziecięcego"
  • Rokicicka-Milewska Roma, "ABC chorób wieku dziecięcego"
  • Kuchciak-Brancewicz Mirosława, "Zmiany skórne w przebiegu chorób zakaźnych u dzieci"

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Zatkany kanalik łzowy [przyczyny, objawy, leczenie]

Kanalik łzowy odpowiada za odprowadzanie łez do woreczka łzowego. Jego niedrożność to wyjątkowo przykra dolegliwość, która w niektórych przypadkach może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań. Co istotne, przypadłość ta jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Alternaria [objawy uczulenia, okres pylenia]

Grzyby z rodzaju Alternaria stanowią różnorodną i bardzo dużą grupę. Jej przedstawicieli łączy jedno: Alternaria alternata są jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych oraz skórnych. Dosyć powszechnie występują w polskim...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general