1 stycznia to nie tylko pierwszy dzień roku i oficjalne święto w całym kraju, ale też bardzo ważna uroczystość dla wiernych. Obchodzi się wówczas w Kościele Święto Bożej Rodzicielki Maryi, które ma ogromne znaczenie dla tradycji katolickiej. Wiele osób zastanawia się, czy trzeba uczestniczyć tego dnia w nabożeństwie. Czy Nowy Rok to święto kościelne? Czy w Nowy Rok trzeba iść do kościoła?
Czy Nowy Rok to święto kościelne?
1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zwykle odpoczywamy wówczas po sylwestrowych zabawach i nocnym witaniu nowego roku. Ze względu na te niezwykłe okoliczności, nie wszyscy pamiętają, że 1 stycznia to także święto kościelne – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to oficjalnie jedno ze świąt nakazanych, czyli specjalne obchody, kiedy wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej oraz powstrzymać się od prac niekoniecznych.
Jest to wyjątkowe święto, obchodzone w oktawę Bożego Narodzenia. W tym dniu Kościół katolicki obchodzi uroczystość Maryi jako Matki Bożej, uznając Jej wyjątkową rolę w historii zbawienia. To najstarsze maryjne święto podkreśla szczególne miejsce Maryi jako Matki Jezusa i opiekunki wiernych. Reforma liturgiczna z 1956 roku podniosła uroczystość do rangi święta nakazanego.
Zobacz: Co odpisać na życzenia noworoczne? Eleganckie i wyjątkowe podziękowania za życzenia
Święta nakazane w Kościele. Kiedy trzeba uczestniczyć w mszy?
Do świąt nakazanych w Kościele katolickim należą wszystkie niedziele roku oraz dziewięć szczególnych uroczystości liturgicznych. W te dni katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. Taka lista świąt nakazanych obowiązuje od 1983 roku, przy czym cztery z tych dziewięciu uroczystości mają ruchomą datę, zmieniającą się co roku w kalendarzu liturgicznym.
- 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
- Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna
- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki)
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
- 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Inne ważne uroczystości obchodzone w Kościele katolickim, które nie są nakazane, ale duchowni zachęcają do uczestnictwa w nabożeństwie to:
- Ofiarowanie Pańskie / Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego)
- Uroczystość św. Józefa (19 marca)
- Poniedziałek Wielkanocny
- Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
- Uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca)
- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
- Boże Narodzenie (26 grudnia).
Sprawdź: Życzenia sylwestrowe na Nowy Rok. Czego życzyć na zakończenie 2024?
Czytelnicy pytają, czy Nowy Rok to święto nakazane
Czy w Nowy Rok trzeba iść na mszę?
Tak, jest to święto nakazane, a zatem wierni mają obowiązek wziąć udział w nabożeństwie.
Czy msza w sylwestra liczy się na Nowy Rok?
Tak, jeśli weźmie się udział w popołudniowej mszy w sylwestra, ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym, „nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego”.