Kim był święty Mikołaj? Przedstawiamy prawdziwą historię świętego

Wizerunek tęgiego brodacza z Laponii znamy głównie z reklam – ale kim był święty Mikołaj w rzeczywistości? Jego postać różni się znacznie od tej, którą znają wszystkie dzieci. Wyjaśniamy, jak wyglądało życie świętego Mikołaja z Miry i jak przedstawić najmłodszym jego historię!

Kim był święty Mikołaj?

Święty Mikołaj, według średniowiecznych przekazów żył naprawdę. Był biskupem Miry, opisywanym w wielu legendach, których zapisy odnaleziono dopiero na kilkaset lat po jego śmierci. Za sprawą dobroci i cudów, które przypisano mu w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści, chrześcijanie uznali go za świętego i objęli jego patronatem wiele świątyń, miast czy zawodów.

Życie świętego Mikołaja

Mikołaj urodził się ok. 270r. w greckim mieście Patras, jako jedyne dziecko zamożnej, głęboko wierzącej rodziny. Od początku wyróżniał się wśród rówieśników swoją pobożnością i życzliwością. Po śmierci rodziców, zamiast rozdysponować majątek na własne potrzeby, przeznaczył go na pomoc ubogim – w szczególności dzieciom. Dzielił się z nimi jedzeniem i pieniędzmi, zapewniając im lepszy byt i wyprowadzając ich z biedy. Dzięki swojej dobroci zyskał uznanie okolicznej ludności, która wybrała go na biskupa Miry – jednego z największych miast w regionie.

Mikołaj, znany był nie tylko z obdarowywania ubogich, ale także ze wstawiennictwa za przestępcami i gorliwych modlitw. Dzięki nim, miał uratować trzech rybaków, którzy znaleźli się na morzu w czasie silnego sztormu. Podobno dokonał też cudu, wskrzeszając trzech mężczyzn zamordowanych przez hotelarza przez to, że nie było stać ich na uiszczenie opłaty za nocleg.

Kim był święty Mikołaj w porównaniu do postaci lapońskiego dziadka, znanego dziś?

Podobieństwa przedstawia jedna z legend:

Pewien chciwy człowiek, który drwił z biskupa, za sprawą kary boskiej popadł w nędze. Jego trzy córki straciły wówczas posag – majątek przekazywany przyszłemu mężowi w dniu ślubu. Nędznik, tracąc nadzieję na wydanie córek za mąż, postanowił oddać je do domu publicznego. Gdy Mikołaj, mieszkający w tamtym czasie w sąsiedztwie dowiedział się o zamiarach mężczyzny, postanowił uchronić dziewczęta przed utratą cnoty.

Przez trzy noce, kiedy uboga rodzina spała, Mikołaj zakradał się pod ich domostwo i wrzucał monety na posag przez okno. Te wpadały do pończoch i trzewików – właśnie stąd wywodzi się tradycja ukrywania świątecznych prezentów w skarpetach czy obuwiu. Po wydaniu dwóch córek z posagiem za mąż, w trzecią noc ubogi mężczyzna zakradł się się przy oknie. Kiedy zauważył Mikołaja – nielubianego sąsiada, zawstydził się i zaczął żałować swoich grzechów. Po wydaniu trzeciej córki za mąż, mężczyzna zmienił swoje życie i zaczął postępować zgodnie z przykazaniami boskimi.

Rodzice św. Mikołaja – kim byli?

Nonna i Teofan – rodzice Mikołaja, pomimo zamożności wyznawali gorliwie wiarę w Boga i nie wywyższali się ze swoim bogactwem. Starali się wychować syna w chrześcijańskiej wierze, przekazując mu najważniejsze boskie wartości. Dzięki temu, Mikołaj urósł na empatycznego i pełnego dobroci młodzieńca – który nie miał wątpliwości, na co powinien przeznaczyć spadek po rodzicach.

Święty Mikołaj – biskup

Pierwsze zapiski o Mikołaju, pochodzą z VI wieku – właśnie wtedy odnaleziono opowieści o dobroci i pobożności biskupa Miry. Jego urząd, potwierdzają także zapiski z soboru w Nicei, zwołanego w 325r. na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Według legendy, biskup Miry spoliczkował na nim Ariusza – ideologa prądu chrześcijaństwa, w którym nie uznaje się Trójcy Świętej. Zachowanie Mikołaja nie spodobało się zgromadzonym, którzy postanowili pozbawić go sakry biskupiej. Po stronie Mikołaja, stanął jednak sam Bóg – doceniając go za to, że obronił chrześcijaństwa, podczas gdy inni biskupi jedynie zatykali uszy słysząc bluźnierstwa Ariusza.

Kult św. Mikołaja rozpowszechnił się jeszcze bardziej, kiedy cesarz Justynian nakazał postawić świątynię na cześć biskupa z Miry. Od tego momentu, patronatem świętego Mikołaja obejmowano tak wiele kościołów czy szkół, że nie mogli zliczyć ich sami średniowieczni skrybowie.

Święty Mikołaj – patron

Choć początkowo, na cześć św. Mikołaja stawiano wyłącznie świątynie, szybko zaczęto obejmować jego patronatem miejsca, grupy ludzi czy profesje. Mikołaj, jest patronem m.in:

  • Państw – Albanii, Grecji, Rosji
  • Miast – Aberdeen, Antwerpii, Bari, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu, a także polskich: Bydgoszczy, Chrzanowa, Elbląga i Głogowa
  • Profesji – bednarzy, cukierników, piekarzy, piwowarów, marynarzy, rybaków, notariuszy, kierowców i kupców
  • Wiernych – szczególnie pielgrzymów i jeńców

Historia świętego Mikołaja dla dzieci

Dawno temu, w bogatej rodzinie urodził się chłopiec, Mikołaj. Rodzice kupowali mu najpiękniejsze zabawki i stroje, a w domu nigdy nie brakowało pysznego jedzenia i drogiej zastawy. Chłopiec dorastał nie tylko w bogactwie, ale także w miłości do Boga, którą przekazali mu rodzice. Po ich śmierci, postanowił podzielić majątek pomiędzy biednych. Obdarowywał bezdomnych i schorowanych ludzi, ale największą radość sprawiało mu wręczanie prezentów dzieciom.

Pewnego razu, Mikołaj spotkał biednego chłopa, który wyznał, że nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby wydać swoje córki za mąż. Starzejący mężczyzna nie mógł pozwolić sobie na dalszą pracę i utrzymywanie córek. Mikołajowi od razu zrobiło się go żal. Postanowił więc pod osłoną nocy podrzucić rodzinie sakiewki z pieniędzmi. Mikołaj nie chciał, by ktoś go zauważył, dlatego wspiął się na dach i rzucił woreczki przez komin. Te, wpadły do suszących się w kominku skarpet córek gospodarza.

Po odnalezieniu podarunków, radość w rodzinie nie miała granic – niedługo później ojciec wyprawił trzy huczne wesela. Wszystkie z córek znalazły wspaniałych, kochających mężów. Od tego momentu, na całym świecie pozostawia się prezenty w skarpetkach, aby upamiętnić Mikołaja. Dzięki swojej dobroci, chłopiec stał się świętym i do dziś żyje w raju.

Kim był święty Mikołaj? Film

Jaki film warto obejrzeć z pociechą, by przekazać jej historię świętego w prosty i przystępny sposób? Nasza propozycja to „Mikołaj, chłopiec który został świętym” – wesoła animacja ukazująca życie przyszłego biskupa, od narodzin do sprawowania sakramentu. Film, świetnie łączy postać biskupa z postacią staruszka obdarowującego dzieci prezentami – po obejrzeniu animacji, dziecko z pewnością zrozumie, do czego nawiązuje obecny wizerunek Mikołaja!

Rodzice pytają o świętego Mikołaja

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na Wasze pytania.

Skąd pochodzi święty Mikołaj – biskup?

Choć Mikołaj kojarzony jest głównie z Mirą, urodził się w niewielkim miasteczku Patara. Podczas wyborów na biskupa, ustalono, że zostanie nim pierwsza osoba, która rankiem wejdzie pomodlić się do kościoła. Bóg pokierował młodego Mikołaja właśnie do Miry – po to, aby to on objął urząd biskupi.

W którym wieku żył święty Mikołaj?

Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Domniemana data jego urodzin to 270 rok – a śmierci, pomiędzy 345 a 352. Choć nie można jednoznacznie stwierdzić, w którym roku odszedł, znany jest dzień – 6 grudnia. To stąd wywodzą się nasze Mikołajki.

Dlaczego święty Mikołaj został świętym?

Czczenie Mikołaja rozpoczęło się wraz z jego śmiercią – według wierzeń, jego podróży do Nieba towarzyszyły chóry anielskie. Na Wschodzie, za sprawą przekazywanych legend o sile jego modlitw i wskrzeszeniu zabitych mężczyzn, uznany został za patrona i przykład idealnego wiernego. Do Polski, kult świętego Mikołaja dotarł prawdopodobnie za czasów króla Zygmunta I – właśnie wtedy znaleziono modlitewnik z polską modlitwą do biskupa z Miry. Przekazy książkowe stanowią najlepszy dowód na to, kim był święty Mikołaj – za sprawą swojej dobroci stanowił wzór dla chrześcijan na całym świecie.

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie, Życzenia

Życzenia świąteczne dla nauczyciela

Święta to szczególny okres w roku, gdy wymieniamy się życzeniami z wieloma osobami, które są obecne w naszym codziennym życiu. W przypadku dzieci i młodzieży szkolnej bardzo ważne są zatem...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka

Masa solna: Jak zrobić masę solną?

Masa solna Masa solna, jak sama nazwa wskazuje jest masą wykonaną z soli (oraz mąki i wody), z której możemy przygotować różnego rodzaju dekoracje, figurki i nie tylko. W internecie...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Świąteczne piosenki

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas ulubiony okres w roku. Zaczyna się on już na wiele tygodni przed nimi. Przygotowujemy plany na świąteczne menu, myślimy o prezentach dla...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Przesądy wigilijne

Chociaż mamy XXI wiek i wszyscy staramy się być nowocześni, to nadchodzi taki dzień, kiedy odstawiamy cały swój sceptycyzm na boku i na przekór wszystkiemu wykonujemy szereg małych rytuałów, które...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Kalendarz adwentowy dla dzieci i rodziców

Kalendarz adwentowy dla dzieci jest zapowiedzią wyczekiwania pierwszej gwiazdki. Czekoladki i zabawki to tylko część niespodzianek, jakie może skrywać. Sprawdź, gdzie dostać najlepsze kalendarze adwentowe oraz jak zrobić je samemu....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general