Kim był Święty Mikołaj? Oto prawdziwa historia biskupa z Miry

Wizerunek tęgiego brodacza z Laponii znamy głównie z reklam – ale kim był święty Mikołaj w rzeczywistości? Jego postać różni się znacznie od tej, którą znają wszystkie dzieci. Wyjaśniamy, jak wyglądało życie świętego Mikołaja z Miry i jak przedstawić najmłodszym jego historię! Kim był św. Mikołaj? Kiedy urodził się św. Mikołaj? Czy Święty Mikołaj ma dzieci? Ile lat ma Mikołaj? Poznaj najważniejsze informacje o Świętym Mikołaju.

Kim był i skąd się wziął Święty Mikołaj?

W okresie przedświątecznym dzieci często zaczynają bardziej interesować się bożonarodzeniowymi tradycjami. Zadają wtedy mnóstwo pytań m.in., kim jest Święty Mikołaj, z jakiego kraju pochodzi Mikołaj, ile ma lat, gdzie mieszka itd. Historia Świętego Mikołaja jest naprawdę interesują i warto zapoznać z nią maluchy. A zatem, kto to był Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj, według średniowiecznych przekazów żył naprawdę. Był biskupem Miry, opisywanym w wielu legendach, których zapisy odnaleziono dopiero na kilkaset lat po jego śmierci. Za sprawą dobroci i cudów, które przypisano mu w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści, chrześcijanie uznali go za świętego i objęli jego patronatem wiele świątyń, miast czy zawodów.

Zobacz: Krótkie wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci. Oryginalne propozycje do przedszkola, na przedstawienie

Życie Świętego Mikołaja. Skąd pochodzi Święty Mikołaj – biskup?

Choć Mikołaj kojarzony jest głównie z Mirą, urodził się w niewielkim miasteczku Patara. Podczas wyborów na biskupa, ustalono, że zostanie nim pierwsza osoba, która rankiem wejdzie pomodlić się do kościoła. Bóg pokierował młodego Mikołaja właśnie do Miry – po to, aby to on objął urząd biskupi. Według zachowanych z czasów starożytności przekazów Święty Mikołaj sprawował swoją funkcję jak biskup na terenie, który dzisiaj leży w granicach Turcji. Miasto Mira, aktualnie nazywane Demre, w którym Mikołaj pełnił swoją posługę znajduje się w południowo-zachodniej części tego kraju.

Sprawdź: Jakie prezenty na Święta dla nastolatków? 10 pomysłów, które trafią nawet w najbardziej wymagające gusta!

Miejsce urodzenia Świętego Mikołaja: gdzie urodził się Święty Mikołaj?

Mikołaj urodził się ok. 270r. w greckim mieście Patara, jako jedyne dziecko zamożnej, głęboko wierzącej rodziny. Od początku wyróżniał się wśród rówieśników swoją pobożnością i życzliwością. Po śmierci rodziców, zamiast rozdysponować majątek na własne potrzeby, przeznaczył go na pomoc ubogim – w szczególności dzieciom. Dzielił się z nimi jedzeniem i pieniędzmi, zapewniając im lepszy byt i wyprowadzając ich z biedy. Dzięki swojej dobroci zyskał uznanie okolicznej ludności, która wybrała go na biskupa Miry – jednego z największych miast w regionie.

Mikołaj, znany był nie tylko z obdarowywania ubogich, ale także ze wstawiennictwa za przestępcami i gorliwych modlitw. Dzięki nim, miał uratować trzech rybaków, którzy znaleźli się na morzu w czasie silnego sztormu. Podobno dokonał też cudu, wskrzeszając trzech mężczyzn zamordowanych przez hotelarza przez to, że nie było stać ich na uiszczenie opłaty za nocleg.

Ile lat ma Święty Mikołaj?

Według legendy Święty Mikołaj, biskup Miry, zmarł 6 grudnia, między 345 a 352 rokiem, czyli w wieku mniej więcej 70 lat. Urodził się bowiem około 270 roku, czyli jego jego sława pozostaje żywa już od przeszło 1750 lat.

W którym wieku żył święty Mikołaj?

Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Domniemana data jego urodzin to 270 rok – a śmierci, pomiędzy 345 a 352. Choć nie można jednoznacznie stwierdzić, w którym roku odszedł, znany jest dzień – 6 grudnia. To stąd wywodzą się nasze Mikołajki.

Zobacz: Śnieżynki z papieru – jak je zrobić? Praktyczna instrukcja krok po kroku

Kto to jest Święty Mikołaj? W porównaniu do postaci lapońskiego dziadka, znanego dziś?

Podobieństwa przedstawia jedna z legend:

Pewien chciwy człowiek, który drwił z biskupa, za sprawą kary boskiej popadł w nędze. Jego trzy córki straciły wówczas posag – majątek przekazywany przyszłemu mężowi w dniu ślubu. Nędznik, tracąc nadzieję na wydanie córek za mąż, postanowił oddać je do domu publicznego. Gdy Mikołaj, mieszkający w tamtym czasie w sąsiedztwie dowiedział się o zamiarach mężczyzny, postanowił uchronić dziewczęta przed utratą cnoty.

Przez trzy noce, kiedy uboga rodzina spała, Mikołaj zakradał się pod ich domostwo i wrzucał monety na posag przez okno. Te wpadały do pończoch i trzewików – właśnie stąd wywodzi się tradycja ukrywania świątecznych prezentów w skarpetach czy obuwiu. Po wydaniu dwóch córek z posagiem za mąż, w trzecią noc ubogi mężczyzna zakradł się się przy oknie. Kiedy zauważył Mikołaja – nielubianego sąsiada, zawstydził się i zaczął żałować swoich grzechów. Po wydaniu trzeciej córki za mąż, mężczyzna zmienił swoje życie i zaczął postępować zgodnie z przykazaniami boskimi.

Zobacz: Wigilia klasowa – pomysły nie tylko na potrawy. Sprawdź, co przygotować na wigilię dla dzieci do szkoły

Rodzice św. Mikołaja – kim byli?

Nonna i Teofan – rodzice Mikołaja, pomimo zamożności wyznawali gorliwie wiarę w Boga i nie wywyższali się ze swoim bogactwem. Starali się wychować syna w chrześcijańskiej wierze, przekazując mu najważniejsze boskie wartości. Dzięki temu, Mikołaj urósł na empatycznego i pełnego dobroci młodzieńca – który nie miał wątpliwości, na co powinien przeznaczyć spadek po rodzicach.

Kim w rzeczywistości był Święty Mikołaj?

Pierwsze zapiski o Mikołaju, pochodzą z VI wieku – właśnie wtedy odnaleziono opowieści o dobroci i pobożności biskupa Miry. Jego urząd, potwierdzają także zapiski z soboru w Nicei, zwołanego w 325r. na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Według legendy, biskup Miry spoliczkował na nim Ariusza – ideologa prądu chrześcijaństwa, w którym nie uznaje się Trójcy Świętej. Zachowanie Mikołaja nie spodobało się zgromadzonym, którzy postanowili pozbawić go sakry biskupiej. Po stronie Mikołaja, stanął jednak sam Bóg – doceniając go za to, że obronił chrześcijaństwa, podczas gdy inni biskupi jedynie zatykali uszy słysząc bluźnierstwa Ariusza.

Kult św. Mikołaja rozpowszechnił się jeszcze bardziej, kiedy cesarz Justynian nakazał postawić świątynię na cześć biskupa z Miry. Od tego momentu, patronatem świętego Mikołaja obejmowano tak wiele kościołów czy szkół, że nie mogli zliczyć ich sami średniowieczni skrybowie.

Sprawdź: Jak napisać list do Mikołaja? Śmieszny, tradycyjny, a może obrazkowy?

Dlaczego Święty Mikołaj został świętym?

Czczenie Mikołaja rozpoczęło się wraz z jego śmiercią – według wierzeń, jego podróży do Nieba towarzyszyły chóry anielskie. Na Wschodzie, za sprawą przekazywanych legend o sile jego modlitw i wskrzeszeniu zabitych mężczyzn, uznany został za patrona i przykład idealnego wiernego. Do Polski, kult świętego Mikołaja dotarł prawdopodobnie za czasów króla Zygmunta I – właśnie wtedy znaleziono modlitewnik z polską modlitwą do biskupa z Miry. Przekazy książkowe stanowią najlepszy dowód na to, kim był święty Mikołaj – za sprawą swojej dobroci stanowił wzór dla chrześcijan na całym świecie.

Zobacz: Najpiękniejsze wiersze o choince dla dzieci i dorosłych

Święty Mikołaj – patron. Czyim patronem jest Święty Mikołaj?

Choć początkowo, na cześć św. Mikołaja stawiano wyłącznie świątynie, szybko zaczęto obejmować jego patronatem miejsca, grupy ludzi czy profesje. Mikołaj, jest patronem m.in:

  • Państw – Albanii, Grecji, Rosji
  • Miast – Aberdeen, Antwerpii, Bari, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu, a także polskich: Bydgoszczy, Chrzanowa, Elbląga i Głogowa
  • Profesji – bednarzy, cukierników, piekarzy, piwowarów, marynarzy, rybaków, notariuszy, kierowców i kupców
  • Wiernych – szczególnie pielgrzymów i jeńców

Kim był św. Mikołaj? Historia Świętego Mikołaja dla dzieci

Dawno temu, w bogatej rodzinie urodził się chłopiec, Mikołaj. Rodzice kupowali mu najpiękniejsze zabawki i stroje, a w domu nigdy nie brakowało pysznego jedzenia i drogiej zastawy. Chłopiec dorastał nie tylko w bogactwie, ale także w miłości do Boga, którą przekazali mu rodzice. Po ich śmierci, postanowił podzielić majątek pomiędzy biednych. Obdarowywał bezdomnych i schorowanych ludzi, ale największą radość sprawiało mu wręczanie prezentów dzieciom.

Pewnego razu, Mikołaj spotkał biednego chłopa, który wyznał, że nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby wydać swoje córki za mąż. Starzejący mężczyzna nie mógł pozwolić sobie na dalszą pracę i utrzymywanie córek. Mikołajowi od razu zrobiło się go żal. Postanowił więc pod osłoną nocy podrzucić rodzinie sakiewki z pieniędzmi. Mikołaj nie chciał, by ktoś go zauważył, dlatego wspiął się na dach i rzucił woreczki przez komin. Te, wpadły do suszących się w kominku skarpet córek gospodarza.

Po odnalezieniu podarunków, radość w rodzinie nie miała granic – niedługo później ojciec wyprawił trzy huczne wesela. Wszystkie z córek znalazły wspaniałych, kochających mężów. Od tego momentu, na całym świecie pozostawia się prezenty w skarpetkach, aby upamiętnić Mikołaja. Dzięki swojej dobroci, chłopiec stał się świętym i do dziś żyje w raju.

Sprawdź: Najpiękniejsze piosenki o Mikołaju dla dzieci [teksty]

Historia o Świętym Mikołaju

Jaki film warto obejrzeć z pociechą, by przekazać jej historię świętego w prosty i przystępny sposób? Nasza propozycja to „Mikołaj, chłopiec który został świętym” – wesoła animacja ukazująca życie przyszłego biskupa, od narodzin do sprawowania sakramentu. Film, świetnie łączy postać biskupa z postacią staruszka obdarowującego dzieci prezentami – po obejrzeniu animacji, dziecko z pewnością zrozumie, do czego nawiązuje obecny wizerunek Mikołaja!

Zobacz: Wiersz o Mikołaju z pokazywaniem – pomysły dla dzieci

Mikołaj 6 grudnia – co upamiętnia ta data?

6 grudnia tradycyjnie obchodzimy mikołajki, jako wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Miry. Był to prawdopodobnie dzień jego śmierci.

Rodzice i uczniowie pytają o Świętego Mikołaja

W którym roku urodził się Święty Mikołaj? Święty Mikołaj skąd pochodzi?

Święty Mikołaj urodził się prawdopodobnie około 270 roku naszej ery.

Ile Mikołaj ma lat?

Ponieważ Mikołaj urodził się około 270 roku, a zmarł prawdopodobnie między 345 a 352 rokiem, oznacza to, że w momencie śmierci miał 70 lat. Natomiast jego legenda i sława sięgnęła naszych czasów, a zatem ma już ponad 1750 lat.

W jakim kraju urodził się Święty Mikołaj?

Miejsce urodzenia św. Mikołaja to starożytna Grecja, obecnie jednak terytorium to leży w granicach Turcji.

Miasto w którym urodził się Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj urodził się w greckim portowym mieście Patara, obecnie znajduje się ono na terytorium Turcji.

W jakich latach żył Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj urodził się ok. 270 roku, a umarł najprawdopodobniej między 345 a 352 rokiem, czyli na przełomie III i IV wieku.

Biskupem jakiego miasta był pierwowzór Świętego Mikołaja?

Pierwowzór Św. Mikołaja był biskupem miasta Mira, znajdującego się obecnie na terenie Turcji, pod inną nazwą: Demre.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo