Czy Środa Popielcowa to święto obowiązkowe? Dzień ten rozpoczyna ważny okres dla wiernych. Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa to jedna z ważniejszych dat w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym. Tego dnia wierni rozpoczynają okres przygotowań do Wielkanocy. W kościołach odbywają się wówczas specjalne msze, podczas których ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty i żalu za grzechy. Czy Środa Popielcowa jest nakazana? Czy Środa Popielcowa to święto obowiązkowe? Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Środa Popielcowa 2022 wypada 2 marca. Popielec wypada zawsze na 46 dni przed Wielkanocą.
  • Jest to jednocześnie pierwszy dzień Wielkiego Postu, który ma przygotować wiernych do Wielkanocy.
  • Nie jest to święto nakazane, a więc nie trzeba uczestniczyć w mszy świętej.

Czy Środa Popielcowa jest świętem nakazanym?

Środa Popielcowa, zwana także Popielcem, nie ma stałej daty, ponieważ jej termin jest ściśle uzależniony od Wielkanocy. Tradycyjnie przypada na 46 dni przed wiosennymi świętami i jednocześnie rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu (liczony jest on bowiem bez niedziel). Zgodnie z zasadami wierni zobowiązani są do przestrzegania tego dnia postu – osoby powyżej 14. roku życia powinny powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Natomiast osoby między 18. a 60. rokiem życia muszą stosować się do tzw. postu ścisłego, czyli ograniczyć liczbę posiłków maksymalnie dwóch lekkich i jednego sytego.

Odmawianie sobie jedzenia jest jednym z podstawowych sposobów ascezy, czyli wprowadzaniem swojego ciała w stan umartwienia. Z jednej strony ma na celu kształtowanie swojego charakteru i wolnej woli, z drugiej ma też znaczenie uwielbieniowe. Ma poszerzyć nasz horyzont z tego, co ziemskie, na to, co metafizyczne. Oczywiście Bóg nie chce naszej krzywdy, dlatego nasz dobrowolny post powinien odbyć się w taki sposób, żeby nie zagrażał naszemu zdrowiu i życiuteolog, Damian Burdzań

Zarówno Środa Popielcowa, jak i cały okres Wielkiego Postu ma na celu odpowiednie duchowe przygotowanie do uroczystości Wielkanocy. Podczas specjalnej środowej mszy ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd ten wykonuje się na znak pokuty i skruchy, ale ma na celu także przypomnienie o nawróceniu i zbliżeniu się do Boga. Gest i popiół symbolizują także przemijanie i ludzki los – ksiądz wymawia bowiem słowa: „w proch się obrócisz”.

Zobacz: Kiedy się je żurek wielkanocny?

Czy Środa Popielcowa to święto nakazane?

W tym roku Środa Popielcowa wypada 2 marca. Ze względu na wyjątkowość odbywających się w tym dniu mszy wielu wiernych zastanawia się, czy popielec jest świętem nakazanym. Zgodnie z zasadami religii chrześcijańskiej święta nakazane to uroczystości liturgiczne o naprawdę wyjątkowym i podniosłym charakterze. W taki dni wierni mają obowiązek przede wszystkim uczestniczenia we mszy świętej i dodatkowo muszą powstrzymać się od prac niekoniecznych.

Aktualnie Środa Popielcowa nie jest jednak jednym ze świąt nakazanych, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku być obecni na mszy tego dnia. Powinni jednak przestrzegać postu.

Święta nakazane w Kościele Katolickim:

  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia)
  • Objawienie Pańskie (6 stycznia)
  • Wniebowstąpienie Pańskie – w VII Niedzielę Wielkanocy
  • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
  • Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Boże Narodzenie (25 grudnia)

Sprawdź: Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023? Ile potrwa? Sprawdź, ile pozostało do Wielkanocy!

Czy Środa Popielcowa jest świętem obowiązkowym?

Popielec nie jest świętem nakazanym. Wierni nie muszą zatem uczestniczyć we mszy świętej, ale dotyczy ich inny ważny nakaz – wszyscy od 18. do 60. roku życia powinni przestrzegać postu ścisłego. Zgodnie z zasadami mogą spożyć tego dnia jeden bezmięsny posiłek do syta oraz dwa mniejsze.

Popielec – święto czy zwyczaj?

Popielec należy do ważnych wydarzeń w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym. Jest to ważne święto o charakterze duchowym i pokutnym, a jednocześnie pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli bardzo ważnego okresu w Kościele Katolickim. Ścisły post w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia.

Zobacz: Ile może stać żurek? Podpowiadamy, ile czasu i jak przechowywać żurek

Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od pracy, to święto obowiązkowe?

Środa Popielcowa nie jest świętem wolnym od pracy. Tego dnia wszyscy normalnie idą do pracy, a dzieci uczestniczą w zajęciach szkolnych. Nie jest to święto nakazane, w związku z czym nie ma obowiązku powstrzymywania się od pracy niekoniecznej.

Sprawdź: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Rodzice pytają, czy popielec to święto nakazane

Co to jest Środa Popielcowa?

Środa Popielcowa to dzień, kiedy w KK rozpoczyna się Wielki Post, a podczas specjalnej mszy ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem.

Kiedy przypada Środa Popielcowa?

Środa Popielcowa wypada na 46 dni przed Wielkanocą.

Środa Popielcowa czy jest to święto nakazane?

Nie, Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym.

Czy Środa Popielcowa jest obowiązkowa?

Nie, uczestnictwo w nabożeństwie Środy Popielcowej nie jest obowiązkowe.

Czy w Środę Popielcową można pracować?

Tak, nie jest to święto nakazane, można więc normalnie pracować.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe to nieodłączny element imprez urządzanych w Andrzejki, czyli w wigilię imienin obchodzonych przez Andrzeja. Andrzejki w 2020 roku wypadają dziś, czyli w nocy z niedzieli 29 listopada na...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Ważne Okazje

Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Zbliżający się koniec roku to znak, że już najwyższa pora pomyśleć o napisaniu i wysłaniu listu do Świętego Mikołaja. Tworzenie listu to jedna z najbardziej uroczych tradycji związanych z Bożym...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general