Ile może stać żurek? Podpowiadamy, ile czasu i jak przechowywać żurek

Ile może stać żurek? – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Żur jest zupą przygotowywaną w polskiej kuchni dość często, przy czym uważany jest również za nieodłączny element Wielkanocy. Nie wyobrażamy sobie Wielkiej Niedzieli bez żurku na świątecznym śniadaniu. W związku z tym jest jednak gotowany w większej ilości. Sporo osób chciałoby go przygotować wcześniej. Zastanawiają się jednak ile dni może stać żur, jak wygląda ewentualna pasteryzacja żurku i czy żurek można mrozić? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Żurek może stać 2-3 dni w lodówce. Wkładamy go do niej po ostygnięciu.
  • Żurek zamrożony bez ziemniaków, jajek i kiełbasy można przechowywać w zamrażalniku do 2 miesięcy.
  • Żurek po pasteryzacji (zawekowany) nadaje się do spożycia do 3 miesięcy. Lepiej jednak nie zwlekać aż tak długo.

Czy żurek można wekować?

Żur to popularna zupa, znana w kuchni polskiej, białoruskiej, czeskiej i słowackiej. Wekowanie jest metodą pasteryzacji, pozwalającą na dłuższe przechowywanie produktów żywnościowych. Chodzi tu o pasteryzowanie produktów już ugotowanych. Wiele osób zastanawia się czy wekowanie żurku to dobry pomysł. Teoretycznie wekowanie zup ze śmietaną nie jest dobrym pomysłem. Obecność czy to śmietany, czy też mleka lub jogurtu w zupie sprawia, że nie są one zdatne do wekowania. Lepiej dodać je do zupy już po odkręceniu słoika, a wekować bez ich dodatku. Niestety, wekowanie żurku z dodatkami nie jest dobrym pomysłem. Jeśli ktoś chce go zawekować, lepiej do tego użyć samej nalewki, choć część osób twierdzi, że żurku w ogóle nie powinno się wekować. 

Sprawdź: Kiedy się je żurek wielkanocny?

Jak zawekować żurek?

Czy można zawekować żurek? Część osób twierdzi, że nie jest to dobry pomysł, ale część uważa, że wekowanie żurku to idealny sposób na przedłużenie jego zdatności do spożycia. Do wyparzonych, ciepłych jeszcze słoików wlewa się gorącą zupę, zostawiając nieco miejsca między nią a pokrywką (około 2-3 centymetry). Następnie należy dokładnie wytrzeć brzegi słoika, upewniając się iż są czyste i dokładnie zakręcić zakrętki. 

Tak zabezpieczone słoiki umieszcza się w dużym garnku (jego dno trzeba wyłożyć ściereczką). Następnie słoiki zalewa się wodą do wysokości 3/4 i włącza kuchenkę, żeby całość się zagotowała. W gotującej wodzie słoiki powinny przebywać przez 20 minut. Później trzeba je wyjąć i odwrócić do góry dnem by sprawdzić czy są szczelne. Przykrywa się je ściereczką i czeka by ostygły. Później można je już trzymać w normalnej pozycji. Taki pasteryzowany żur w słoiku zdatny jest do użytku nawet do 3 miesięcy.

Zobacz też: Czym zastąpić zakwas do żurku? Podpowiadamy, jak zakwasić żurek

Ile żurek może stać w lodówce?

Jak długo można przechowywać żurek w lodówce? Optymalny czas to 2-3 dni. Żur na drugi dzień na pewno będzie jeszcze dobry – tak samo smaczny i pożywny jak w dzień ugotowania. Można swobodnie zjeść go również na 3 dzień. W sprzyjających warunkach być może także na 4 dzień po ugotowaniu żurek będzie nadawał się do spożycia, jednak dla bezpieczeństwa warto zakładać raczej czas 2-3 dni. 

Sprawdź: Jak wlewać zakwas do żurku?

Czy można mrozić żur?

Mrożenie żurku to świetny sposób na przedłużenie jego zdatności do spożycia. Zupę można mrozić w zamkniętych pojemnikach. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób powinien być mrożony sam płyn, bez dodatków. Lepiej zatem wyjąć z niego kiełbasę czy inne mięso, a także jajka czy ziemniaki. Taka mrożona zupa jest zdatna do spożycia przez długi czas – nawet do 2 miesięcy. 

Zobacz również: Jak zagęścić żurek? Podpowiadamy, w jaki sposób i czym zagęścić żurek

Jak przechowywać żurek?

Żur można po ostygnięciu przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Można również go zamrozić w zamkniętym pojemniku – jest wówczas zdatny do spożycia do 2 miesięcy. Zarówno mrożenie, jak i pasteryzowanie powinno się jednak odbywać bez mięsa, jajek czy ziemniaków.

Sprawdź: Kiedy zakwas na żurek jest zepsuty? Podpowiadamy, jak sprawdzić czy zakwas na żurek jest dobry

Po czym poznać że żurek jest zepsuty?

Czy żur może się zepsuć? Może! Podobnie zresztą jak wszystkie produkty żywnościowe! Po czym poznać iż jest zepsuty? Najczęściej intensywnie i dziwnie pachnie. Mogą się też na nim pojawić dziwne bąbelki. Także zakwas na żurek może się zepsuć. Można to rozpoznać między innymi po nieprzyjemnym aromacie. 

Rodzice pytają:

Czy można zamrozić żurek z ziemniakami?

Zup raczej nie mrozi się z ziemniakami, ponieważ po prostu są one po rozmrożeniu niesmaczne. Żurek należy zatem mrozić bez ziemniaków i bez innych dodatków – jak jajka czy kiełbasa. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wyjąć babkę z formy?

Wiedza o tym, jak wyjąć babkę z formy, przyda się z pewnością każdej pani domu – zwłaszcza w okresie świąt wielkanocnych. Warto zatem poznać kilka trików, które pomogą nam obchodzić...

Czytaj dalej →
Wielkanoc

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym powinna być tak samo nieodłączną częścią celebrowania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, jak dzielenie się poświęconymi dzień wcześniej pokarmami czy składanie najbliższym życzeń. Jaka modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym powinna...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim przygotujesz wyśmienite danie dowiedz się, jak wlewać zakwas do żurku. Jak...

Czytaj dalej →
Waga i wzrost rok po roku

Wzrost i waga 9 latka [plus rozmiar buta]

Dzieci rozwijają się co prawda w swoim tempie, jednak istnieją pewne odgórnie przyjęte normy, wskazujące czy ich rozwój jest poprawny, prawidłowy. Są takie umiejętności, które dziecko w danym wieku powinno...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to okres, w którym kończy się tak zwany „miesiąc miodowy” ciąży i zaczyna ciężki, trzeci trymestr. To też początek siódmego miesiąca. W tym czasie Ty i dziecko...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general