Czy ubezpieczenie działa, gdy dziecko nie chodzi do szkoły?

Dzieci od kilku miesięcy uczą się zdalnie, dlatego wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy ubezpieczenie dziecka działa w takiej sytuacji?

Ubezpieczenia, które wykupujemy w ramach polis grupowych w szkole, bardzo często obejmują dziecko ochroną wyłącznie na wypadek zdarzeń, które mają miejsce w trakcie zajęć szkolnych. Zdecydowanie szerszy zakres ochrony oferują polisy indywidualne, które możesz wykupić dziecku, które jeszcze nie uczęszcza do szkoły lub uczy się zdalnie.

Ubezpieczenie dziecka – co powinieneś wiedzieć?

Indywidualna polisa to ubezpieczenie, które możesz wykupić dziecku od dnia narodzin do ukończenia przez nie 18. roku życia. Taka polisa obejmuje szeroki zakres ryzyk. Najczęściej bierze pod uwagę urazy, takie jak złamania, zwichnięcia czy oparzenia. Ochrona ubezpieczeniowa jest ciągła – działa w szkole czy przedszkolu, ale też na zajęciach pozaszkolnych, wycieczkach i wakacyjnych wyjazdach. Nie musisz decydować się na jedno rozwiązanie. Polisa wykupiona w szkole może zostać przez Ciebie uzupełniona o dodatkowe ubezpieczenie.

Są chwile, gdy dziecięca fantazja wydaje się nie mieć granic. Dzieci w domach nudzą się i wymyślają naprawdę szalone zabawy. Natomiast rodzice, obciążeni pracą i całodobową opieką nad pociechami, nie zawsze mogą nad tym zapanować. Nie jest to niczym złym, jednak czasem może skończyć się urazem. Ubezpieczenie szkolne niekoniecznie zadziała, gdy wypadek zdarzył się w domu. Natomiast polisa, którą wykupisz dziecku indywidualnie, nie jest objęta takim wyłączeniem. Nie ma znaczenia, czy zdarzenie miało miejsce w domu, czy w szkole – odszkodowanie zostanie wypłacone.

Warto sprawdzić, jakie dodatkowe usługi zawiera pakiet ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa oferują również pomoc assistance. Usługa dostarczenia leków czy zapewnienie korepetycji dziecku, które z powodu choroby nie mogło uczestniczyć w lekcjach przez kilka tygodni, to bardzo przydatne opcje. Tego ubezpieczenie szkolne na pewno nie obejmuje.

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka?

Ubezpieczenie grupowe, które możesz wykupić w szkole, kosztuje zwykle mniej niż 100 złotych rocznie. Wśród rodziców panuje przekonanie, że prywatna polisa będzie dużo droższa. Nic bardziej mylnego – ceny ubezpieczeń dla dzieci, które można wykupić indywidualnie, nie są znacznie droższe od tzw. grupówek. Co więcej, składka również jest naliczana za rok.

Zaletą ubezpieczeń prywatnych jest fakt, że możesz je dopasować do swoich potrzeb, a właściwie do temperamentu dziecka. Możesz wybrać taki pakiet, jaki będzie Ci odpowiadał, i nie musisz decydować się na narzucone z góry warunki. Niestety w przypadku polis szkolnych masz do wyboru maksimum dwie lub trzy opcje, które tak naprawdę różnią się wysokością składki. Kolejna kwestia to wypłata odszkodowania – w przypadku polisy szkolnej świadczenie wypłacane jest dopiero po pełnym leczeniu i rehabilitacji. Natomiast prywatne polisy zapewniają wypłatę odszkodowania i praktyczną pomoc bezpośrednio po zdarzeniu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo