20 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na dwudziestą rocznicę ślubu

To niesamowite, ale właśnie zbliża się okrągła, dwudziesta rocznica Waszego zawarcia małżeństwa. Tak, tak – od dnia Waszego ślubu lada dzień miną już dwie dekady! Dwadzieścia lat to 240 miesięcy, ponad 7 tysięcy dni, gdy jesteście mężem i żoną. Ile to musi być wspomnień – wielu trudnych chwil, ale także mnóstwa tych pięknych, po wielokroć wymazujących, odsuwających w cień te gorsze. To, że jesteście razem tak długo, to wielki powód do dumy. 20 rocznica ślubu to jednocześnie wyjątkowa okazja, której nie można zaniedbać i nie uczcić jej.

20 rocznica ślubu — znaczenie

Przez dwadzieścia lat nie mogliście się nie zmienić – jako dwoje osobnych ludzi i jako całość, którą stworzyliście. Co udało się Wam razem zbudować? Refleksja nad przeszłością ułatwia świadome spojrzenie w przyszłość. Łatwiej się bowiem zastanowić, co dalej, co jeszcze chcecie zbudować przez kolejne lata, dekady wspólnego życia? Przed Wami jeszcze mnóstwo wspólnych chwil.

Niezależnie od tego, jak hucznie i często dotąd praktykowaliście obchody rocznic stanięcia na ślubnym kobiercu, tej nie możecie zaniedbać. Kolejna taka szansa dopiero za pięć, dziesięć lat – a to w życiu każdego z nas i każdej pary może być epoka. Warto ją przeżyć świadomie i przeżyć ją w cieple wzajemnego trwałego zobowiązania. W ten dzień, inny niż kilka tysięcy poprzednich dni i inni niż kilka tysięcy, które przyjdą po nim, zapomnijcie o wszystkich przykrościach, urazach, wzajemnych krzywdach. Bądźcie po prostu razem, bądźcie blisko dla drugiej lub drugiego – sami wiecie najlepiej, czego najbardziej potrzebuje Wasza druga połówka. Tym bardziej po tylu – już dwudziestu! – latach.

20 rocznica ślubu — jak się nazywa?

Jako małżeństwo z tak długim stażem – jeszcze raz gratulujemy! – zapewne orientujecie się, że istnieją tradycyjne nazwy dla kolejnych rocznic ślubu. Przy okazji widzimy zresztą, że przed Wami naprawdę wyjątkowy dzień. O ile dla – z Waszej perspektywy – „początkujących” mężów i żon przez pierwsze piętnaście lat co roku znajdziemy inną nazwę, o tyle po przekroczeniu tego progu patronujący danej okoliczności materiał posiada tylko co piąta, okrągła rocznica.

Dla Was nadchodzi właśnie ta pierwsza po przerwie, pierwsza niecoroczna. Nazywa się ona porcelanową. Porcelana to materiał, który trafił do Europy z Chin – swego rodzaju dowód na to, że Państwo Środka bynajmniej nie zawsze opierało się na eksporcie tanich produktów niskiej jakości, tak jak i teraz coraz częściej Chińczycy mają wyższe ambicje i są w stanie oferować nam artykuły z najwyższej półki w poszczególnych branżach. To właśnie z porcelany można wytworzyć mnóstwo niezwykle pięknych ozdób, dekoracji, ale także praktycznych przedmiotów, które upiększą nasz dom, a których użyjemy tylko w najbardziej uroczystych okazjach – na przykład zestawu naczyń czy wazonu. Jednocześnie pamiętajmy, że porcelana jest stosunkowo wrażliwa na urazy – nieprzypadkowo mówi się choćby właśnie o „słoniu w składzie porcelany”. To dobra metafora miłości i małżeństwa.

Po dwudziestu latach stworzyliście już bez wątpienia coś pięknego i wyjątkowego, z czego możecie być dumni, czym możecie chwalić się przed światem. Z drugiej strony, to nadal pozostaje delikatne, nadal wymaga troski i ostrożności. Pierwszym krokiem okazującym troskę będzie na pewno uczczenie tej pięknej rocznicy w sposób, na jaki ona sama i na jaki Wasza druga połówka zasługuje.

20 rocznica ślubu – prezent na 20 rocznicę ślubu

Co kupić na tak niepowtarzalny dzień? Dwudziesta rocznica ślubu już się nie powtórzy, więc zastanówmy się dobrze. Ciekawym pomysłem może być wyrób właśnie z porcelany – w ten sposób pokażecie ze znawstwem, że świat rocznic ślubu nie jest Wam obcy. Można znaleźć bardzo wiele artefaktów z tego materiału, które odnajdą się w każdym domu. Równie dobrze możecie jednak zdecydować się także na inną personalizowaną pamiątkę – na przykład zestaw kieliszków do win, na którym napisane będą Wasze imiona, albo praktyczny, również noszący je zestaw leżaków. Zawsze sprawdzi się też po prostu biżuteria lub zegarek.

Porcelanowa rocznica ślubu — jakie to gody

Jak już wiemy, dwudziestej rocznicy zawarcia małżeństwa patronuje porcelana. Zgodnie z tradycją, każda kolejna taka okazja posiada jednak także swój kolor i swój kamień szlachetny. W przypadku porcelanowych godów będzie to szmaragd oraz właśnie barwy szmaragdowo-biała i biała. To piękne uzupełnienie – tym bardziej, że porcelanowe skarby często są właśnie w takich kolorach! A może sprawić by prezent zawierający ten kamień szlachetny? Te tradycje są po to, by nas inspirować.

Życzenia na 20 rocznicę ślubu

Przy tej niezwykłej okazji nie możemy oczywiście zapomnieć po prostu o życzeniach dla naszej ukochanej lub naszego ukochanego. Prezenty i gesty są ważne, ale nic nie zastąpi Waszej obecności oraz Waszego ciepła i oddania, wyrażonych twarzą w twarz. Nie trzeba zdobywać się na nic nieziemskiego – po tylu latach nasza druga połówka zna nas przecież na wylot i nie pragnie niczego ponad nas samych. Życzmy sobie kolejnych spędzonych wspólnie lat i dekad, zdrowia oraz umiejętności codziennego odnajdywania radości w obecności najbliższych.

Zobacz również inne rocznice ślubów

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo