Czy w Wielką Sobotę jest post? Kiedy należy powstrzymać się od jedzenia przed Wielkanocą?

W Wielką Sobotę, mimo że przypada na dzień przed Wielkanocą, w Kościołach w całej Polsce również odbywają się ważne uroczystości. Zgodnie z tradycją tego dnia święci się pokarmy przyniesione do świątyni w koszyczkach, aby następnego ranka zjeść je podczas oficjalnego śniadania. Wielu wiernych zastanawia się jednak, czy oprócz wizyty w kościele, muszą zachować także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Czy w Wielką Sobotę jest post? Kiedy obowiązuje post przed Wielkanocą 2024?

Czy w Wielką Sobotę jest post?

Post to czas, w którym ludzie powstrzymują się od jedzenia niektórych pokarmów lub całkowicie od jedzenia. Jest to praktyka religijna, która ma na celu oczyszczenie duszy i zbliżenie się do Boga. Jest to tradycja szczególnie ważna w przypadku odpowiedniego przygotowania się do przeżycia Świąt Wielkanocnych, czyli najważniejszych uroczystości dla chrześcijan z całego świata.

Wielki Post oficjalnie kończy się w Wielki Czwartek. Kolejnego dnia, na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa na krzyżu, wiernych w Kościele katolickim obowiązuje post ścisły. Nie dotyczy to już jednak Wielkiej Soboty, co oznacza, że ​​możemy jeść mięso i inne produkty, które normalnie spożywamy na co dzień. Wielka Sobota jest raczej uroczystością radosną, dniem nadziei i oczekiwania, ale tego dnia często kontynuuje się post piątkowy. Tradycyjnie sobotni post określa się mianem paschalnego.

Warto jednak zaznaczyć, że w wielu regionach Polski wierni stosują zasady postu ścisłego również w Wielką Sobotę. Najczęściej przedłużają sobie piątkowy post do momentu pójścia do kościoła ze święconką. Dopiero po powrocie z koszyczkiem do domu zaczynają normalnie spożywać posiłki.

Zobacz: Od ilu do ilu lat obowiązuje post w piątek? Zasady są bardzo rygorystyczne

Kiedy obowiązuje post przed Wielkanocą 2024?

Zgodnie z aktualnymi zasadami panującymi w Kościele katolickim Wielki Post trwa przez 40 dni poprzedzających Święta Wielkanocne i kończy się dokładnie w trakcie mszy Wieczerzy Pańskiej, czyli w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek natomiast obowiązuje post ścisły. Polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu do jednego sytego posiłku w ciągu dnia. Dotyczy on wszystkich wiernych od 14. do 60. roku życia, bez wyjątków.

Sprawdź: Post ścisły w ciąży. Czy ciężarne kobiety muszą pościć? Kościelne reguły nie są jednoznaczne

Czytelnicy pytają, kiedy jest post 2024

Post ścisły Wielki Piątek – kogo obowiązuje?

Wszystkich wiernych od 14. do 60. roku życia.

Kiedy kończy się Wielki Post?

Wielki Post trwa do mszy Wieczerzy Pańskiej, czyli do wieczornej mszy w Wielki Czwartek.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo