W Wielką Sobotę, mimo że przypada na dzień przed Wielkanocą, w Kościołach w całej Polsce również odbywają się ważne uroczystości. Zgodnie z tradycją tego dnia święci się pokarmy przyniesione do świątyni w koszyczkach, aby następnego ranka zjeść je podczas oficjalnego śniadania. Wielu wiernych zastanawia się jednak, czy oprócz wizyty w kościele, muszą zachować także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Czy w Wielką Sobotę jest post? Kiedy obowiązuje post przed Wielkanocą 2024?
Czy w Wielką Sobotę jest post?
Post to czas, w którym ludzie powstrzymują się od jedzenia niektórych pokarmów lub całkowicie od jedzenia. Jest to praktyka religijna, która ma na celu oczyszczenie duszy i zbliżenie się do Boga. Jest to tradycja szczególnie ważna w przypadku odpowiedniego przygotowania się do przeżycia Świąt Wielkanocnych, czyli najważniejszych uroczystości dla chrześcijan z całego świata.
Wielki Post oficjalnie kończy się w Wielki Czwartek. Kolejnego dnia, na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa na krzyżu, wiernych w Kościele katolickim obowiązuje post ścisły. Nie dotyczy to już jednak Wielkiej Soboty, co oznacza, że możemy jeść mięso i inne produkty, które normalnie spożywamy na co dzień. Wielka Sobota jest raczej uroczystością radosną, dniem nadziei i oczekiwania, ale tego dnia często kontynuuje się post piątkowy. Tradycyjnie sobotni post określa się mianem paschalnego.
Warto jednak zaznaczyć, że w wielu regionach Polski wierni stosują zasady postu ścisłego również w Wielką Sobotę. Najczęściej przedłużają sobie piątkowy post do momentu pójścia do kościoła ze święconką. Dopiero po powrocie z koszyczkiem do domu zaczynają normalnie spożywać posiłki.
Zobacz: Od ilu do ilu lat obowiązuje post w piątek? Zasady są bardzo rygorystyczne
Kiedy obowiązuje post przed Wielkanocą 2024?
Zgodnie z aktualnymi zasadami panującymi w Kościele katolickim Wielki Post trwa przez 40 dni poprzedzających Święta Wielkanocne i kończy się dokładnie w trakcie mszy Wieczerzy Pańskiej, czyli w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek natomiast obowiązuje post ścisły. Polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu do jednego sytego posiłku w ciągu dnia. Dotyczy on wszystkich wiernych od 14. do 60. roku życia, bez wyjątków.
Sprawdź: Post ścisły w ciąży. Czy ciężarne kobiety muszą pościć? Kościelne reguły nie są jednoznaczne
Czytelnicy pytają, kiedy jest post 2024
Wszystkich wiernych od 14. do 60. roku życia.
Wielki Post trwa do mszy Wieczerzy Pańskiej, czyli do wieczornej mszy w Wielki Czwartek.