Post praktykuje się w wielu religiach i kulturach na całym świecie. Zgodnie z tradycją chrześcijańską ma on na celu przede wszystkim duchowe oczyszczenie, uwolnienie od przyziemnych trosk i zbliżenie dzięki temu do Boga. Nie chodzi wyłącznie o powstrzymanie się od spożywania niektórych produktów – najważniejsze jest to głębsze przesłanie – uwolnienie się od grzechu i pokuta. Do ilu lat obowiązuje post w piątek? Od ilu lat obowiązuje post ścisły? Czy popielec jest obowiązkowy? Czy dzieci obowiązuje post? Od którego roku życia obowiązuje post ścisły?
Do ilu lat obowiązuje post w piątek?
Post jest niezwykle ważnym elementem religii dla wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego. W znaczeniu dosłownym jest to po prostu powstrzymanie się od spożywania niektórych produktów i zmniejszenie liczby posiłków w ciągu dnia. Tak naprawdę jednak ważniejsze jest to, aby okres postny poświęcić na duchowe oczyszczenie, refleksję i pokutę. Wierni powinni powstrzymywać się przede wszystkim od wszystkiego co szkodliwe, czyli od niewłaściwych zachowa i od grzechu. W ten sposób osoba wierząca ma szansę zbliżyć się do Boga.
Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, okres postnej pokuty obowiązuje w każdy piątek w roku oraz w Środę Popielcową. Co ważne jednak, w przepisach kościelnych wyróżnia się dwa pojęcia – post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Post ścisły obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Zgodnie z zasadami wierny może spożyć w ciągu dnia wyłącznie jeden posiłek bezmięsny do syta i ewentualnie dwa mniejsze. Do przestrzegania ścisłego postu zobowiązani są wszyscy wierni do momentu ukończenia 60 roku życia.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy natomiast każdego piątku w ciągu roku i w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Każdy wierny powinien w ten dzień tygodnia powstrzymać się od jedzenia mięsa oraz pokarmów mięsnych. Nie obowiązuje tu górna granica wieku.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość, np. Boże Narodzenie.
Zobacz: Modlitwa wielkanocna. Jaką modlitwę odmówić przed śniadaniem wielkanocnym?
Od jakiego wieku obowiązuje post?
Post ścisły (obowiązujący w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek) dotyczy wszystkich wiernych od ukończenia 18. roku życia do momentu skończenia 60 lat. Od jedzenia mięsa w każdy piątek powinni natomiast powstrzymać się wszyscy powyżej 14. roku życia.
Od ilu lat obowiązuje post w Środę Popielcową?
Od spożywania mięsa i posiłków mięsnych w Środę Popielcową powinni powstrzymać się wszyscy katolicy, którzy osiągnęli 14. rok życia (brak górnej granicy). Post ścisły w Środę Popielcową dotyczy natomiast wiernych między 18. a 60. rokiem życia.
Kto nie musi pościć w piątki?
Dyspensa od piątkowego postu dotyczy tych wiernych, którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, np. leżą w szpitalu lub mieszkają w domach pomocy społecznej.
W jakie dni obowiązuje post ścisły?
Post ścisły obowiązuje w dwa wyjątkowe dni w roku – w Środę Popielcową, która jest jednocześnie pierwszym dniem Wielkiego Postu, a także w Wielki Piątek, tuż przed Wielkanocą.
Czytelnicy pytają, kogo obowiązuje post w piątek
Post ścisły obowiązuje od 18. roku życia.
Post ścisły – od 18. roku życia, a powstrzymywać się od jedzenia mięsa powinni już wierni od 14 lat.
Od 18. roku życia.
Post ścisły – do 60. roku życia, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki – dożywotnio.