Dieta niemowlaka w 7 miesiącu

Gdy dziecko rozpoczyna 7 miesiąc życia to już najwyższy czas, by jego dieta została rozszerzona o pokarmy stałe. Do tej pory maluchowi wystarczały składniki odżywcze dostarczane przez mleko mamy lub mleko modyfikowane, ale ukończenie 6 miesiąca oznacza konieczność zapoznania szkraba z nowym jedzeniem.

Specjaliści w najnowszych badaniach przekonują, że dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia, dziecko jest gotowe na wprowadzenie pokarmów stałych. Wcześniej jego układ trawienny oraz nerki są zbyt niedojrzałe. Za wczesne podawanie maluszkowi pokarmów innych niż mleko, może skutkować rozwojem infekcji bakteryjnych oraz wirusowych.

Gdy dziecko kończy szósty miesiąc życia, mleko matki i mleko modyfikowane przestają wystarczać jako główne źródło niezbędnych składników odżywczych

Żywienie niemowląt w 7 miesiącu

Dieta niemowlaka po 7 miesiącu powinna być stale rozszerzana o nowe produkty spożywcze. Siedmiomiesięczne niemowlę powinno mieć już za sobą okres kilkutygodniowego zapoznawania z nowymi smakami. Należy robić to stopniowo. Na początku można podawać kilka kropel soków warzywnych lub owocowych, by maluch zapoznał się z nowymi smakami. Może to być sok z marchwi, pietruszki, jabłka lub gruszki. Następnie można podawać gotowane warzywa, takie jak marchew, ziemniak, pietruszka czy kalafior. Pamiętaj, że muszą one być roztarte i mieć postać papki, najlepiej półpłynnej. Niemowlę znało do tej pory jedynie płynną konsystencję mleka, połykanie nieco bardziej gęstych potraw jest dla niego nowością.

Pierwsze pokarmy stałe podawaj na łyżeczce, która nie jest pełna – wystarczy w zupełności połowa łyżki lub nawet odrobinę mniej. Zacznij od karmienia dziecka 3-4 łyżkami nowego pokarmu, resztę posiłku uzupełnijcie w tradycyjny sposób – piersią lub butelką. Podczas pierwszych dni nowej diety wystarczy podawać pokarm stały do jednego posiłku dziennie. Ilość posiłków oraz podawanych łyżeczek zwiększaj stopniowo.

Dieta po 7 miesiącu

W siódmym miesiącu życia Twojego dziecka możesz podawać mu gotowane warzywa oraz papki i musy z owoców, takich jak jabłka, morele czy gruszki. Gdy dziecko ukończy 7 miesięcy, możesz robić pierwsze próby z podawaniem mięsa, makaronów, kasz i ryżu. Nie pomijaj jaj ani ryb.

Pamiętaj, by poszczególne produkty do diety wprowadzać pojedynczo. Obserwuj czy nie występuje reakcja alergiczna na nowe pokarmy. Pamiętaj, by nie doprawiać dań przygotowanych dla malucha. Dla Ciebie są one prawdopodobnie mdłe, dla szkraba to prawdziwa bomba smakowa. Nie przyzwyczajaj dziecka do słodkich i słonych smaków.

Co może jeść 7 miesięczne dziecko?

Lista produktów, które może spożywać maluch w tym wieku jest nadal dosyć ograniczona, niemniej jednak dla dziecka to sporo nowości.

Warzywa: marchew, ziemniaki, buraki, pietruszka, seler, dynia, cukinia, kabaczek, kalarepa, kalafior, zielony groszek, fasolka szparagowa, soczewica, kapusta biała, kapusta czerwona

Owoce: jabłka, gruszki, morele, czarne jagody, maliny

Nabiał: masło, można przeprowadzać pierwsze próby z pasteryzowanym mlekiem krowim

Produkty zbożowe: pieczywo, mąka pszenna, mąka zbożowa, makarony, ryż biały, kasza ryżowa

Mięso: indycze, kurczaka, jagnięce, królicze, mięso ryb

Inne: jajka na twardo, oliwa z oliwek

 

Rady dla rodziców siedmiomiesięczniaków:

  1. Pozwól dziecku na samodzielne jedzenie. Na razie bez użycia sztućców, przy pomocy wyłącznie paluszków.
  2. Zacznij podawać maluchowi większe kęsy jedzenia, które będzie mógł przeżuć samodzielnie. Może to być miękki kawałek mięsa, rozgotowana cząstka marchewki czy ziemniaka. Dziecko uczy się dzięki temu przełykać większe elementy oraz ćwiczy aparat mowy
  3. Zakupcie kubek-niekapek. Świetnie uczy trzymania przedmiotów w określonej pozycji oraz samodzielnego picia

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo