Skaza białkowa u niemowlaka: dieta mamy i dziecka

Co to jest skaza białkowa i jakie są jej objawy? Jak bardzo szkodliwa jest dla organizmu dziecka? Ile trwa? I co wspólnego ma z AZS?

Skaza białkowa u niemowlaka: dieta mamy i dziecka
Wikipedia

Skaza białkowa u dzieci: co to jest?

Skaza białkowa jest alergią na białka mleka krowiego, znajdujące się również w jego przetworach, ale nie tylko one mogą wywołać u naszego dziecka nieprzyjemne objawy. Czego jeszcze nie jeść przy skazie białkowej? Wśród uczulających produktów znajdują się: mięso wieprzowe i wołowe, jajka, owoce cytrusowe, kakao, orzechy, miód.

Najbardziej narażone na skazę białkową są niemowlęta z rodzin alergików. Schorzeniu sprzyjają również alergie na pyłki, roztocza, sierść.

Kiedy organizm dziecka nie radzi sobie z rozbijaniem białka na aminokwasy, pojawia się stan zapalny. Nieleczona skaza białkowa u niemowlęcia może przejść w dalszych latach w tzw. marsz alergiczny. Gdy zastosujemy się do zaleceń lekarza, powinna minąć około 2-3 roku życia dziecka.

Skaza białkowa: kiedy się pojawia?

Objawy skazy białkowej można zaobserwować u niemowląt w 2-3 miesiącu życia. Dotyka ona także dwulatki, a nawet starsze dzieci. Symptomów schorzenia nie zauważymy od razu: często pojawią się dopiero po kilku dniach od zjedzenia alergizującego pokarmu. Jeszcze dłużej trzeba czekać na ich ustąpienie: aż 3-4 tygodnie.

Na głowie dziecka: policzkach, w okolicy uszu, pojawiają się czerwone krostki. Skóra staje się miejscami błyszcząca, zaczerwieniona, a jednocześnie bardzo się łuszczy. W okolicy małżowiny usznej pęka, co nazywane jest efektem naderwanego ucha. Podobne objawy skazy białkowej obserwujemy również na skórze szyi, tułowia, rąk, zwłaszcza w zgięciach łokci, i nóg, pod kolanami. Do tego dochodzi uczucie swędzenia. Drapiąc się, dziecko uszkadza skórę jeszcze bardziej, narażając ją na dodatkowe zakażenie bakteriami, wirusami i grzybami.

Leczenie skazy białkowej polega m.in. na łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Skórę niemowlęcia pielęgnuj emolientami i ubieraj je w przewiewne bawełniane ubranka, które nie wywołają dodatkowych podrażnień. Jeśli wysypka wywołana przez skazę białkową nie schodzi, lekarz może przepisać dziecku kortykosteroidy.

Inne objawy skazy białkowej

Objawy skazy białkowej nie ograniczają się tylko do atopowego zapalenia skóry. Na alergię mogą wskazywać:

  • kolki, częste ulewanie pokarmu, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, krew i śluz w kupkach, zbyt mały przyrost masy ciała,
  • kaszel, sapka niemowlęca, powtarzające się zapalenia ucha, stan podgorączkowy,
  • rozdrażnienie, płaczliwość i nadpobudliwość dziecka.

Nie zawsze objawy występują w sposób ciągły, co bywa mylące dla rodziców. Organizm dziecka przez pewien czas radzi sobie z alergenem i poddaje się np. dopiero po tygodniu. Wówczas mamy do czynienia z szeregiem objawów skazy białkowej u dziecka, które po pewnym czasie zanikają, by pojawić się po upływie kilku dni. Ta nieregularność bywa myląca, dlatego rodzice nie kojarzą symptomów z alergią na białko.

Na szczęście bardzo rzadko spożycie uczulającego pokarmu kończy się wstrząsem anafilaktycznym.

Skaza białkowa u niemowlaka a mleko matki

Mleko matki zawiera przeciwciała ułatwiające walkę z alergią, nie rezygnuj więc z karmienia piersią dziecka ze skazą białkową. Przyjrzyj się jednak uważnie swojej diecie, by wykluczyć z niej pokarmy powodujące uczulenie. Na liście podejrzanych produktów na pierwszym miejscu zawsze znajdują się mleko i wszystkie jego przetwory. Zaleca się ostrożność w spożywaniu: mięsa wieprzowego i wołowego, cytrusów, orzechów oraz owoców drobnopestkowych. Niestety, uczulenie mogą wywołać nawet śladowe ilości wspomnianych alergenów, trzeba więc bardzo uważnie czytać etykiety, zanim produkt trafi ze sklepowej półki do naszego koszyka.

Jakie mleko na skazę białkową?

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, zwróć się do pediatry o przepisanie specjalnej mieszanki, czyli preparatu mlekozastępczego. U maleństwa karmionego takim mlekiem objawy skazy białkowej powinny ustąpić, ale bywa że wywoła ono inne niepożądane dolegliwości takie jak bóle brzuszka. Czasem konieczne staje się wypróbowanie więcej niż jednej mieszanki.

Twoje dziecko znajduje się w grupie ryzyka, ale nie wystąpiły u niego objawy skazy białkowej? Wypróbuj najpierw mleko z symbolem HA, stworzone by zapobiegać alergii. Nie podawaj go jednak niemowlęciu z potwierdzoną alergią na białko mleka krowiego. Cząsteczki białka nie są w nim bowiem rozdrobnione tak jak w preparatach mlekozastępczych i spowodują uczulenie.

Rozszerzanie diety dziecka przy skazie białkowej

Eliminujemy z diety dziecka wszelkie pokarmy zawierające mleko, również kozie i owcze. Niektóre maluchy dobrze tolerują tzw. mleko sojowe, ale nie jest to regułą – soja także znajduje się na liście często alergizujących produktów.

Przy skazie białkowej u niemowlaka jajka kurze wprowadzamy bardzo ostrożnie. Mogą pojawić się dopiero w diecie dwuletniego dziecka. Wcześniej można podać dziecku jaja przepiórcze (jeśli nie zdiagnozowano u niego uczulenia na jaja kurze; wtedy zachowajmy ostrożność).

Produkty należące do grupy najsilniej alergizujących, takie jak ryby i orzechy, wprowadzamy do jadłospisu malucha dopiero około 3 roku życia. Jeśli nasza pociecha je już produkty przetworzone, dokładnie sprawdzamy, czy na etykiecie nie ma informacji o zakazanych składnikach. Każdy nowy pokarm podajemy w niewielkiej ilości przez kilka dni, bo objawy skazy białkowej uwidocznią się prawdopodobnie po kilku dobach.

Zobacz też: Niemowlę nie robi kupy

1 komentarzy: Skaza białkowa u niemowlaka: dieta mamy i dziecka

Justyna Dodane ponad rok temu,

w ciąży piłam za dużo mleka, na które podobno też jako dziecko byłam uczulona. Synek urodził się z plamami, łuszczącą się i czerwoną skórą. Żeby karmić piersią musiałam przejść na totalnie bezmleczną dietę. Zero nabiału i wszystkiego co zawierało mleko. Chodziłam jak cień człowieka, ale dałam radę. Synka smarowałam Linomagiem i myłam emolientami z tej serii. Po ok. pół roku skóra synka zaczęła wyglądać normalnie

Dodaj komentarz

Rozrywka
Najlepsze filmy dla dzieci w 2017 i zapowiedzi 2018
Uwielbiam filmy dla dzieci. Bawią, pozwalają się oderwać od szarej zimowej rzeczywistości, ale też zastanowić nad głębszym przesłaniem bajki. I choć minął czas niesamowitych Disney'owskich produkcji, takich jak Piękna i
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt
Dieta niemowlaka w 7 miesiącu
Gdy dziecko rozpoczyna 7 miesiąc życia to już najwyższy czas, by jego dieta została rozszerzona o pokarmy stałe. Do tej pory maluchowi wystarczały składniki odżywcze dostarczane przez mleko mamy lub
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Atopowe zapalenie skóry [przyczyny, objawy, dieta, leczenie]
Sucha skóra, swędzenie, wysypka, czerwone plamy, problemy ze snem — wielu rodziców dzieci, u których diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry, wymienia takie właśnie objawy, pojawiające się u malucha. Atopowe zapalenie
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i postępowanie [Wyprysk kontaktowy]
Egzema to zgodnie z medyczną definicją "wyprysk kontaktowy", manifestujący się w postaci przewlekłego stanu zapalnego skóry o różnym nasileniu. Egzema może przybierać różne formy: nadżerek, przesuszonej skóry, strupków czy grudek.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Zdrowie dziecka
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej