Jak dbać o siebie w ciąży, żeby dziecko było zdrowe?

8 rzeczy, które powinnaś robić w ciąży, żeby twoje dziecko było zdrowe

Jak dbać o siebie w ciąży, żeby dziecko było zdrowe? Okazuje się, że nie jest to wcale trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a nie tylko przyszła mama będzie miała lepsze samopoczucie, ale i dziecko, gdy już przyjdzie na świat, będzie zdrowsze i szczęśliwsze.
A zatem co robić w ciąży aby dziecko było mądre, spokojne i zdrowe?

Jak dbać o siebie w ciąży, żeby dziecko było zdrowe?

Po pierwsze – aktywność fizyczna

Gdy ćwiczymy regularnie, a jednocześnie nie przemęczamy się, nie tylko lepiej się czujemy. Badania prowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych potwierdzają, że nasza aktywność fizyczna podczas ciąży może wpłynąć na… inteligencję dziecka. Dzieci mam aktywnie gimnastykujących się miały lepszą kondycję, szybciej się uczyły, a nawet wykazywały lepsze umiejętności językowe. Mama przyszłego geniusza nie powinna więc siedzieć w domu.

Po drugie – relaks

Każdy ma prawo do drobnych przyjemności. Ma je więc również przyszła mama zastanawiająca się, jak dbać o siebie w ciąży, aby dziecko było zdrowe. Stres nie służy ani jej, ani dziecku, każdy sposób relaksowania się jest więc gorąco rekomendowany przez lekarzy.

Po trzecie – czekolada

Zdrowa ciąża, która bazuje na czekoladzie? Fińscy naukowcy już ponad dziesięć lat temu udowodnili, że nie jest to wcale szokujące połączenie. Substancje znajdujące się w czekoladzie poprawiają nastrój, okazuje się przy tym, że zyskuje na tym i kobieta, i płód. Oczywiście, żadna przesada nie jest dobra. Czekolada pozostaje posiłkiem kalorycznym, a ciężarne nie mogą zapominać i o tym, że jednym z jej składników jest kofeina. Tą można przyjmować w ciąży, nie powinno się jednak przekraczać dawki 200 mg w ciągu dnia.

Po czwarte – witaminy

Jeśli nadal nie mamy pewności, że robimy wszystko, aby nasze dziecko było mądre, powinnyśmy zastanowić się i nad tym, czy otrzymuje ono odpowiednią ilość witamin. Nieoceniony okazuje się zwłaszcza kwas foliowy, który może zapobiegać wielu wadom wrodzonym. W ciąży warto też wzbogacić codzienną dietę o witaminę D. Buduje ona mocne kości dziecka i poprawia humor mamie.

Po piąte – mleko

Mleko nie zbiera obecnie najlepszych opinii. Jeśli jednak pijemy przede wszystkim te, które pochodzi od krów z wolnego wypasu, możemy ochronić dziecko przed astmą, alergią, a nawet – przed chorobami skóry.

Co jeść w ciąży żeby dziecko było zdrowe?Dieta ma w czasie ciąży olbrzymie znaczenie dla mamy i dziecka. Dowiedz się jakie składniki są wskazane dla ciężarnych. Sprawdź się co możesz i powinnaś jeść:

Po szóste – ryby

Ryby to pokarm dla mózgu, dlaczego więc nie jeść ich w ciąży? Naukowcy z Kanady zalecają zwłaszcza tłuste ryby morskie bogate w kwasy omega-3. Wpływają one nie tylko na rozwój czuciowy, ale także – ruchowy i poznawczy. Nie można z nimi jednak przesadzać, dwie porcje w ciągu tygodnia z pewnością będą więc wystarczające.

Po siódme – jajka

Jeśli chcemy, aby mające przyjść na świat dziecko miało dobrą pamięć, trudno o lepszy sposób na osiągnięcie tego celu, niż sięganie po jajka. Co więcej, stanowią one naturalną ochronę przed rakiem piersi, nowotworem, który ciągle jest ogromnym zagrożeniem dla kobiet.

Po ósme – jabłka

Brytyjczycy już od stuleci zachwycają się prozdrowotnymi właściwościami jabłek. Od niedawna wiemy dzięki nim, że jabłka w ciąży to również znakomity pomysł. Istnieją badania naukowe potwierdzające, że już jedno jabłko dziennie jedzone podczas ciąży może ochronić dziecko przed astmą. Korzyści odczuwa jednak również sama ciężarna, jabłka chronią ją bowiem przed uciążliwą zgagą.

Jak dbać o siebie w ciąży, żeby dziecko było zdrowe? Prosta recepta!

Ciąża to okres, w którym towarzyszy nam niepewność. Każda kobieta ma też przynajmniej kilka chwil zwątpienia. Jeśli jednak przyszła mama będzie pamiętała tak o regularnej aktywności fizycznej, jak i o urozmaiconym, zdrowym odżywianiu, nie będzie musiała martwić się o to, jak dbać o siebie w ciąży, żeby dziecko było zdrowe.

Komentarzy: 2

  • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt
Łóżeczka dla bliźniaków, czyli jakie najlepiej kupić?
Przybycie na świat bliźniaków to dla rodziców ogromne wyzwanie, szczególnie, jeśli bliźniaki będą pierwszymi dziećmi, a rodzice nie są jeszcze doświadczeni. Z jednej strony bliźniaki to podwójne szczęście, a z
Czytaj dalej
Rozrywka
Najlepsze filmy dla dzieci w 2017 i zapowiedzi 2018
Uwielbiam filmy dla dzieci. Bawią, pozwalają się oderwać od szarej zimowej rzeczywistości, ale też zastanowić nad głębszym przesłaniem bajki. I choć minął czas niesamowitych Disney'owskich produkcji, takich jak Piękna i
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży? Co jeść podczas karmienia piersią?
Arbuz w ciąży i podczas karmienia piersią
Arbuz to owoc, który kojarzy się z latem. Podany schłodzony prosto z lodówki smakuje fantastycznie w upalne dni. Jest doskonałą bazą sałatek, sprawdza się także jako dodatek do nich. Idealny
Czytaj dalej
Dieta w ciąży
Herbata w ciąży: Jakie gatunki herbaty może pić przyszła mama?
Herbata w ciąży może być lekarstwem na wiele dolegliwości - od ciążowych objawów do przeziębienia, ponieważ wiele zawartych w niej ziół wykazuje właściwości prozdrowotne. Jednak, czy wszystkie rodzaje herbaty są
Czytaj dalej
Upały Dieta w ciąży
Woda gazowana w ciąży: Fakty i mity na temat picia wody gazowanej podczas ciąży
Według niektórych osób, nic nie gasi pragnienia lepiej, niż woda gazowana. W ciąży jednak przyszłe mamy dokładniej przyglądają się swoim wyborom żywieniowym i często zastanawiają się nad tym, czy dwutlenek
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży?
Czy można jeść jajka w ciąży? [jajecznica, jajka na miękko, sadzone i nie tylko]
Jedzenie jajek w ciąży wydaje się nieco kontrowersyjnym tematem. Zdania są podzielone, co przyszła mama może zobaczyć na wielu forach internetowych, a także usłyszeć od swoich koleżanek, ciotek i babć.
Czytaj dalej