Zagęszczanie mleka: Czym, kiedy i w jakich proporcjach zagęszczać mleko modyfikowane i mleko matki?

Zagęszczanie mleka modyfikowanego i mleka matki jest czasami niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. W jakich sytuacjach zdarza się, że pojawia się taka potrzeba? Czym zagęszcza się mleko modyfikowane, a czym mleko matki?

Zagęszczanie mleka: Czym, kiedy i w jakich proporcjach zagęszczać mleko modyfikowane i mleko matki?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zagęszczanie mleka jest częstym sposobem stosowanym przy problemach z ulewaniem, nieprzesypianiem nocy i brakiem satysfakcjonującego przyrostu wagi.
  • Zagęszczane może być mleko modyfikowane, ale także mleko matki - w tym drugim przypadku jednak możliwe jest to dopiero od 4. miesiąca życia.

Zagęszczanie mleka

Zagęszczanie mleka powinno być zawsze przeprowadzane po konsultacji z pediatrą prowadzącym malucha i nigdy nie powinno być stosowane przez rodziców “na własną rękę”. Zagęszczanie mleka modyfikowanego, jak i zagęszczanie mleka matki, kleikiem oraz innymi specjalnymi preparatami, może być zalecone przez eksperta jako remedium na ulewanie, brak przyrostu wagi, a także brak nocnego snu.

Czym zagęszczać mleko modyfikowane?

Na pytanie, czym zagęścić mleko dziecku, większość specjalistów od dietetyki podaje kleik. Jest to mieszanka przygotowanego już mleka z odpowiednią proporcją preparatu bazującego na ryżu lub kukurydzy. Taka kaszka do zagęszczania mleka modyfikowanego rozpuszczona w odpowiedniej proporcji mleka sprawia, że jest ono bardziej sycące. Zagęszczanie mleka kleikiem może być wykonywane na dwa sposoby: albo poprzez dodanie stosownego produktu do odmierzonej porcji gotowego mleka modyfikowanego albo przez zakup i przygotowanie mleka modyfikowanego posiadającego już w swoim składzie kleik.

Zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką

Mleko modyfikowane powinno być dostosowane do wieku malucha, a także jego potrzeb żywieniowych. Oznacza to, że nie zawsze dawkowanie mleka sugerowane przez ogólne poradniki będzie zgodne z potrzebami żywieniowymi dziecka. Niektóre niemowlęta potrzebują częstszego karmienia, niż przewiduje to producent mleka modyfikowanego (ich zapotrzebowanie kaloryczne okazuje się większe, niż wskazywałoby na to opakowanie mleka modyfikowanego). W takiej sytuacji, przede wszystkim zawsze należy skonsultować się z pediatrą – ważna jest ocena przyrostu wagi dziecka, jego ogólnego rozwoju i wykluczenie ewentualnych innych kłopotów związanych z układem pokarmowym.

Jeśli dziecko rozwija się zgodnie z siatkami centylowymi, ale ewidentnie będąc karmione zgodnie z zaleceniami producenta, jest głodne – pediatra najczęściej zaleca zagęszczenie mleka. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, czym i jak zagęszczać mleko modyfikowane. Kaszka lub kleik to dwa sposoby uznawane za bezpieczne i – stosowane zgodnie z zaleceniami – pozbawione skutków ubocznych. Absolutnie nie należy zagęszczać mleka modyfikowanego zwiększając podaż miarek mleka bez zwiększania ilości płynu, w którym jest rozpuszczane! W ten sposób można w najlepszym przypadku spowodować gwałtowny rozstrój żołądka dziecka, a w najgorszym – doprowadzić do przeciążenia jego nerek.

Sprawdź:  Rogal do karmienia: wymarzona poduszka ciężarnej

Sprawdź: Jaki wpływ na menstruację ma laktacja?

Kaszka do zagęszczenia mleka modyfikowanego produkowana jest przez wszystkich wiodących producentów mlek modyfikowanych. Wybierając odpowiednią dla siebie warto zwrócić uwagę na zawartość cukru. Niektóre kaszki posiadają go bardzo dużo, a to z kolei może prowadzić nie tylko do zwiększenia ryzyka otyłości, ale także negatywnie wpływa na uzębienie. Należy pamiętać, że zęby mleczne także mogą chorować na próchnicę. Co więcej, zdarza się to coraz częściej, ponieważ wielu rodziców nie jest informowanych o konieczności mycia zębów nawet bardzo małych dzieci, które posiadają ich dopiero parę. Tymczasem bakterie zawarte w jamie ustnej, w połączeniu z cukrem (obecnym także w mleku matki – laktoza), prowadzą do rozwoju tej niebezpiecznej choroby.

Na sklepowych i aptecznych półkach dostępnych jest jednak wiele kaszek opartych głównie na zbożach i nie dosładzanych.

Od kiedy stosować zagęszczanie mleka modyfikowanego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku niektórych dzieci zagęszczanie mleka może być zalecone przez pediatrę już w pierwszych miesiącach życia, u innych – nigdy nie będzie konieczne. Należy pamiętać, że w przypadku małych dzieci bardzo istotna jest metoda zagęszczania mleka – używanie w tym celu kleiku ryżowego lub kukurydzianego polecane jest dopiero po 4. miesiącu. Wcześniej należy wybierać mleka modyfikowane zagęszczane już przez producenta.

Sprawdź: Jakie właściwości ma siara, czyli pierwsze mleko mamy?

Rodzice decydują się najczęściej na zagęszczanie mleka w następujących sytuacjach:

Ulewanie się

Zagęszczone mleko często jest odpowiedzią na problem z częstymi wymiotami i “cofaniem się” pokarmu. Jest lepiej tolerowane przez żołądek, przez to treść pokarmowa nie powraca do przełyku. Zmniejszają się kłopoty z karmieniem i złym samopoczuciem dziecka.

Brak odpowiedniego przyrostu wagi

Przybieranie na wadze to podstawowy czynnik, który w pierwszych miesiącach życia determinuje ocenę zdrowia dziecka. Jeśli pediatra uzna, że dziecko przybiera zbyt wolno, z pewnością będzie chciał wykluczyć szereg powodów odpowiadających za ten stan. Przy braku konkretnych medycznych przyczyn, w pierwszej kolejności zostanie zasugerowane częstsze karmienie. Jeśli to nie pomoże, może zostać polecone przejście na bardziej sycące mleko (mieszanka R) lub dodawanie do już stosowanego mleka – kleiku albo kaszki.
Mieszanki oznaczone symbolem R są przeważnie ok. 15% bardziej sycące od swoich zwykłych odpowiedników i są przez producenta zagęszczane kleikiem ryżowym. Samodzielne dodawanie kleiku do zwykłego mleka modyfikowanego pozostawia jednak więcej możliwości stopniowania zagęszczenia posiłków lub zagęszczania tylko niektórych.
Dowiedz się: Czym są piersi bulwiaste i czy mają wpływ na karmienie piersią

Sprawdź:  Butelka dla noworodka: która butelka jest najlepsza dla noworodka?

Brak odpowiedniej ilości snu

Kwestia “przesypiania nocy” przez niemowlęta jest kwestią mocno różnicującą specjalistów i ekspertów od metod wychowawczych. Dla niektórych wyznacznikiem dobrego rozwoju dziecka jest przesypianie 6-8 godzin “cięgiem”, inni uważają, że fizjologia noworodka wymaga częstego – także nocnego – karmienia. Niezależnie od wyznawanych przekonań należy wiedzieć, że bardziej obfity posiłek zwiększa szansę na mocniejszy sen. Tutaj jednak bardzo istotne okazują się proporcje – zbyt obciążający żołądek posiłek będzie powodować dyskomfort. Część rodziców decyduje się na zagęszczanie posiłków “na noc” celem wydłużenia czasu snu swojej pociechy.

Rozszerzanie diety

Dzieci karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym powinny mieć rozszerzaną dietę od 6. miesiąca życia (w przypadku karmienia piersią może to następować później). Jako jeden z etapów przejściowych pediatrzy zalecają dodawanie do stosowanego aktualnie mleka modyfikowanego kaszek bazujących na jaglance, kaszy gryczanej, płatkach owsianych.

Rodzice pytają o zagęszczanie mleka

Ile wsypać kleiku do mleka modyfikowanego?

Kleik ryżowy przyjmowany w zbyt dużych ilościach często powoduje zaparcia – dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Zazwyczaj wynoszą one pół łyżeczki na 100 ml mleka. A jeśli i te proporcje okażą się zbyt wysokie (dojdzie do zaparć) – warto spróbować kleiku kukurydzianego.

Jak zagęścić mleko modyfikowane kleikiem kukurydzianym?

Kleik kukurydziany markowych producentów zwiera dokładny opis proporcji – przeważnie jest to ok. 0,5 łyżeczki na 100 ml mleka.

Od kiedy zagęszczać mleko matki?

Mleko matki może być zagęszczane kleikiem ryżowym lub kukurydzianym od 4. miesiąca życia.

Czy mleko modyfikowane trzeba zagęszczać jak dziecko ma już 10 miesięcy?

Wszystko zależy od stopnia przybierania przez dziecko na wadze. Jednak 10-miesięczne dziecko spożywające mleko modyfikowane powinno mieć już wprowadzone do swojej diety inne produkty spożywcze i kleik jest jednym z nich.

Sprawdź:  Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Źródła:
  • Materiały producentów: Bebiko, Bebilon, Hipp.
  • Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, 2014

Dodaj komentarz

Dom i ogród
Plakaty do pokoju dziecka – podaruj swojemu maluchowi piękny wystrój
By udekorować dziecięcy pokój będziemy potrzebować nie tylko plakatów, natomiast to właśnie ścienne ozdoby mogą stać się punktem wyjścia do stworzenia efektownej aranżacji. Posłużą nam jako motyw przewodni, do którego
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Różowe plamienie w ciąży - norma czy powód do niepokoju?
Z dzieckiem pod piersią każda anomalia, a już na pewno różowe plamienie w ciąży, potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Czy zaróżowiona bielizna rzeczywiście sygnalizuje jakieś problemy? Co zwiastuje plamienie w
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Czy pokarm w piersiach może się zepsuć? 8 mitów związanych z karmieniem piersią!
Karmienie piersią jest jednym z najbardziej problematycznych zagadnień pojawiających się po porodzie. Problemy laktacyjne niejednokrotnie spędzają sen z powiek młodym rodzicom, nie pozwalają na relaksację i powodują ciągłe zamartwianie się.
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Dlaczego warto karmić piersią, czyli wszystko o mleku kobiecym
Produkowane w piersiach mleko to naturalny pokarm, który stymuluje rozwój naszego malucha. W jaki sposób tego rodzaju karmienie wpływa na jego zdrowie? Jakie składniki naszego mleka okazują się niezbędne dla
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Wątróbka dla dzieci – od kiedy powinna pojawić się w diecie dziecka?
Wątróbka dla dzieci, szczególnie tych małych nie będzie najlepszym pomysłem. Chociaż mięso z uwagi na swoje właściwości odżywcze powinno znajdować się w codziennej diecie dziecka, to należy bardzo uważać na
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt
Ile powinno jeść 3 tygodniowe dziecko?
Mamusiu, to ja, Twoje trzytygodniowe dziecko. Wiem, że z niecierpliwością czekasz na te dni, kiedy będziesz mogła zrozumieć wszystko, co chcę Ci powiedzieć. Ale zanim one nadejdą, pozwól, że opowiem
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Budyń dla niemowlaka: Od kiedy i z czym podawać budyń dla dziecka?
Gdy przychodzi czas na rozszerzenie diety malucha, młode mamy często decydują się na budyń. Jest to proste do przygotowania danie, które może być jedzone nawet przez bezzębne niemowlęta. Kontrowersje jednak
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt
Karmienie mieszane noworodka i niemowląt
Karmienie mieszane to sposób żywienia niemowląt polegający na jednoczesnym stosowaniu mleka kobiecego i mleka modyfikowanego. Jest ono zwykle zalecane w przypadku niedostatecznej produkcji pokarmu, a także dzieciom, które nie przybierają
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt
Piramida żywieniowa dla dzieci, czyli zdrowie zamknięte w piramidzie
Komponowanie codziennego menu starszych dzieci i dorosłych powinno opierać się na zasadach zawartych w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia. Odpowiednie ilości i proporcje produktów oraz
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
Kto z nas nie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Pewnie nikt, ponieważ to zdanie jest nam powtarzane już od najmłodszych lat. Śniadanie to rzeczywiście bardzo ważny
Czytaj dalej