Dlaczego marchew czernieje? Już podczas zakupu zwróć uwagę na jedną rzecz

Marchew jest jednym z najchętniej kupowanych przez nas warzyw. Sprawdza się jako dodatek do zup czy szybka przekąska dla dzieci. Czasem jednak już po kilku dniach okazuje się, że pokrywa się czarnym, brzydkim nalotem i nie nadaje się do spożycia. Dlaczego tak się dzieje i jak tego uniknąć? Podpowiadamy.

Marchew cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie zupy bez tego warzywa. Sprawdza się również jako dodatek do wielu innych dań – można z niej szybko przygotować surówkę czy dodać do sosu. Niektórzy kupują spore ilości marchewki, by na długi czas nie zabrakło jej w domu. Czasem jednak już po kilku dniach robi się ciemna i brzydka. Dlaczego tak się dzieje i jak przedłużyć jej świeżość?

Sprawdź: Idealne ciasto na pierogi? Dodaj jedną łyżkę! Po chwili będzie miękkie i elastyczne

Dlaczego marchewka robi się czarna? Takiej lepiej nie spożywać

Kupując marchew, która została wcześniej spakowana w plastikowy pojemnik, warto sprawdzić, czy została umyta. W wielu marketach na opakowaniach marchwi można znaleźć dopisek, iż została wcześniej poddana oczyszczaniu. Okazuje się, że takie warzywo może czernieć po zakupie znacznie szybciej niż to, które wyłożone jest luzem i sprzedawane na kilogramy. Dlaczego? Wszystko ze względu na wcześniejszą obróbkę. Naruszenie skórki marchwi sprawia, że ze względu na reakcje chemiczne szybko robi się ciemna i niezbyt ładna. Innym problemem powodującym zmianę koloru jest namnażanie się szkodliwych grzybów. Taka marchew nie nadaje się już do spożycia, dlatego w trosce o zdrowie warto ją wyrzucić i pod żadnym pozorem nie podawać dzieciom i innym domownikom.

Jak przechowywać marchew w piwnicy? Zwróć uwagę na warzywo już podczas zakupu

Jeśli chcemy mieć pewność, że marchew nie została wcześniej umyta i nie zepsuje się zbyt szybko, warto kupować ją na lokalnych straganach lub od zaprzyjaźnionych rolników. Takie warzywo nie zepsuje się zbyt szybko i będzie znacznie dłużej zdatne do spożycia.

Sprawdź: Pyszna surówka za grosze? Wykorzystaj składnik, który zwykle trafia do kosza!

Marchew warto przechowywać w nieogrzewanej piwnicy. Przed zaniesieniem jej do pomieszczenia należy włożyć warzywo do lnianych woreczków, by zapewnić mu dostęp do powietrza. Jeśli schowasz je do foliowego opakowania, możesz mieć pewność, że ze względu na parowanie i sporą wilgoć szybko spleśnieje i się zepsuje. Jeśli nie masz piwnicy, przechowuj marchew w lodówce w półce przeznaczonej do przechowywania warzyw.

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general