Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Data ma związek nie tylko z tradycją, ale też z astronomią

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone na całym świecie przez miliony ludzi. Jednak, w przeciwieństwie do innych świąt, data Wielkanocy nie jest stała i co roku przypada w innym dniu. Święta ruchome to jednak nie tylko Wielkanoc, ale także m.in. Zielone Świątki czy Boże Ciało. Ich daty są wyznaczane na podstawie specjalnych kościelnych ustaleń, które opierają się na cyklu księżycowym. Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

W Ewangeliach Św. Marka, Św. Mateusza i Św. Łukasza można znaleźć informację, że Chrystus został ukrzyżowany w dniu żydowskiego święta Paschy (na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej). Zgodnie z tradycją uroczystość tak była przez Żydów wyznaczana na podstawie kalendarza księżycowego. I to właśnie do tego nawiązuje data chrześcijańskiej Wielkanocy.

Szczegółowe zasady ustalania daty Świąt Wielkanocnych są ściśle związane biblijnym nakazem, z którego wynika, że przygotowania do święta Paschy powinny przypadać na 14. dzień miesiąca nissan, a samo święto 15. dnia tego miesiąca. Miesiącem nissan określano pierwszy miesiąc wiosenny, pierwszy miesiąc żydowskiego roku liturgicznego. Żydzi wykorzystywali kalendarz księżycowy, według którego miesiące rozpoczynają się w okresie nowiu, a na ich środek, czyli noc z 14. na 15. dnia miesiąca – przypada pełnia. To właśnie w dzień pełni celebrowano Paschę, dlatego fazy księżyca bierze się go pod uwagę również przy wyznaczaniu daty Wielkanocy.

Tradycja chrześcijańska nie pokrywa się jednak z żydowską w stu procentach. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po wspomnianej pierwszej wiosennej pełni księżyca. Może ona wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. 

Zobacz: 12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?

Daty Wielkanocy w najbliższych latach

Korzystając z kalendarza księżycowego, można wyliczyć, w jakich terminach Wielkanoc będzie przypadała w nadchodzących latach. W 2024 roku jest to niedziela 30 marca, a jak będzie później?

  • 2025 – 20 kwietnia,
  • 2026 – 5 kwietnia,
  • 2027 – 28 marca,
  • 2028 – 16 kwietnia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo