Dzień kropki w przedszkolu – scenariusz, zabawy. To niezwykłe święto od lat inspiruje dzieci na cały świecie

Dzień kropki to święto dedykowane dzieciom w różnym wieku, dlatego obchodzi się je przede wszystkim w szkołach i przedszkolach. Nazwa brzmi dosyć niepozornie, ale w rzeczywistości kryją się pod nią niezwykle atrakcje dla najmłodszych i – co najważniejsze – wspaniałe przesłanie. Kiedy obchodzimy dzień kropki 2024? Jakie przygotować scenariusz i pomysły na Dzień kropki w przedszkolu?

Dzień kropki – co to za święto?

Dzień kropki to naprawdę wyjątkowe święto. Obchodzi się je 15 września w 196 krajach na całym świecie. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stało się dzieło pod tytułem „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Opowieść wydana w 2003 roku szybko zyskała popularność wśród najmłodszych, głównie za sprawą wciągającej fabuły. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti, która właśnie dzięki zwykłej kropce i mądrej nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę w swoje możliwości. Jak to możliwe?

Zrezygnowana i pozbawiona pewności siebie Vashti usłyszała od nauczycielki: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Chociaż początkowo dziewczynka była sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, szybko okazało się, że nawet malutka kropka ma ogromną moc. “Dzieło” Vashti w postaci czarnej kropki na środku kartki wkrótce zawisło na ścianie, oprawione w złotą ramę. W tym momencie rozpoczęła się piękna, pełna kreatywności przygoda. Dziewczynka zdała sobie bowiem sprawę, że ogranicza ją jedynie wyobraźnia i że w każdym z nas drzemie talent, który potrzebuje jedynie impulsu, aby pokazać się światu.

Dlatego też Dzień Kropki stał się świętem kreatywności, a opowieść Petera H. Reynoldsa inspiracją dla tysięcy dzieci i nauczycieli. Świętuje się je przede wszystkim w przedszkolach oraz w młodszych klasach w szkołach, ale także w rozmaitych instytucjach kultury z całego świata. Zajęcia koncentrują się wokół rozwoju talentów i pracy wyobraźni, dlatego najczęściej dzieci zajmują się tworzeniem własnych dzieł sztuki lub rozwiązywaniem kreatywnych zagadek.

Zobacz: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe). Kto może je wystawić? Od września nowe zasady?

Dzień kropki – scenariusz zajęć w przedszkolu

Obchody Dnia kropki w przedszkolu najlepiej rozpocząć od przeczytania dzieciom opowiadania Petera H. Reynoldsa „Kropka”. Po lekturze można krótko z maluchami porozmawiać na temat fabuły. Następnie warto poświęcić kilka minut na opowiedzenie dzieciom, jaki jest cel i najważniejsze przesłania tego święta. Należy podkreślić, że każdy z nas ma jakiś talent i trzeba dbać o jego rozwój.

W dalszej części można zaproponować dzieciom różne kreatywne zadania, np. rysowanie lub wyklejanie. Warto zachęcić dzieci do tworzenia „kropkowych” dzieł, czyli takich, których główną bohaterką będzie właśnie, np. kropkowe zwierzątka, kropkowe domki itd.

Można także przygotować dzieciom naklejki w kształcie kropek z różnokolorowego papieru, którymi będą mogły udekorować swoje ubrania i plecaki. Ciekawą opcją jest również tworzenie prac z wykorzystaniem stempli w kształcie kółek.

Ciekawą zabawą na ten dzień jest „Do pary”, która polega na tym, że rozdaje się dzieciom półkola, w rytm muzyki maluchy poruszają się po dywanie, a gdy muzyka cichnie, szukają osoby z tym samym wzorem na półkolu do pary.

Sprawdź: Zwolnienie z WDŻ [WZÓR]. Jak napisać rezygnację z udziału w zajęciach, aby była ważna?

Zagadki na Dzień kropki dla dzieci

Skoro to święto kropki, to wiadomo, że to właśnie ona będzie w centrum uwagi tego dnia. I wcale nie będzie pełniła swojej standardowej funkcji, czyli kończenia zdania jak znak interpunkcyjny. Zazwyczaj nauczyciele proponują tworzenie dzieł sztuki w opartych na kropkach. Mógłby to być na przykład kolaż w kształcie kropek wyciętych z kolorowego papieru – elementy można łączyć w dowolny sposób, tworząc abstrakcyjne wzory lub bardziej konkretne obrazy.

Dzieciom można zaproponować również zabawę w poszukiwanie kropek, które wcześniej nauczyciele poukrywali w sali. Drużyna, która odnajdzie ich najwięcej, wygrywa. Można przygotować ciekawe grafiki i różne wzory stworzone z kropek, które następnie dzieci muszą połączyć w całość. Dzieci mogą również stworzyć na plakacie wielką biedronkę, na której wykleją czarne kropki.

Jeśli pogoda dopisze, dzieci można zabrać na zewnątrz i zaproponować rysowanie kropek kredą na dziedzińcu. Ciekawym pomysłem jest także konkurs na stworzenie jakiegoś rysunku za pomocą kropek, np. drzewa, samochodu, domu czy kwiatka. To nie tylko kreatywna zabawa, ale przede wszystkim mnóstwo śmiechu i wspaniała rozrywka dla dzieci.

Sprawdź: Co zrobić w klasie na Dzień Chłopaka? Najciekawsze propozycje zabaw

Rodzice i uczniowie pytają o scenariusz na Dzień kropki w przedszkolu

Dzień kropki kiedy obchodzimy?

15 września.

Kiedy dzień kropki?

Co roku 15 września.

Dzień kropki scenariusz 3 latki – co robić z dziećmi?

Ciekawe zajęcia na Dzień kropki to m.in.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo