Pierwsze urządzenie elektroniczne dla dziecka. Jakie wybrać? Jak zdiagnozować ewentualnie występujące problemy?

W dobie nowoczesnych technologii proces rozwoju najmłodszych odbywa się bardzo często za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Laptop czy desktop są pomocne w zakresie realizacji obowiązku szkolnego i nieformalnej edukacji. Za zgodą oraz pod nadzorem rodzica komputer pozwala też dzieciom na rozrywkę. Jednak, aby użytkowany sprzęt długo służył nauce i zabawie, opiekunowie powinni umieć zdiagnozować potencjalnie występujące problemy z urządzeniem. A następnie zdecydować, czy oddać komputer na przegląd techniczny oraz naprawę oferowaną przez profesjonalną firmę.

Kiedy najlepiej kupić pierwszy laptop lub desktop?

Rodzice starają się, aby zakup pierwszego komputera dla dziecka nastąpił relatywnie późno. Wielu znawców tematu otwarcie podkreśla, że realna potrzeba korzystania z urządzeń elektronicznych przez najmłodszych pojawia się w momencie pójścia dziecka do szkoły, czyli w wieku 7-8 lat.

Jednak dzieci wchodzą w posiadanie swoich pierwszych cyfrowych urządzeń (w tym komputerów) coraz szybciej. Raport z badania “Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat” wykazuje, że nieco ponad połowa najmłodszych w wieku od 0 do 6 lat (54%) korzysta z urządzeń mobilnych takich jak smartfon, tablet, smartwatch czy laptop[1]. Według przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia badania, rodzice, podczas korzystania z urządzeń mobilnych przez ich podopiecznych, obawiają się głównie ekspozycji niepożądanych treści oraz instalowania płatnych aplikacji[2].   

Pozostawienie dziecka sam na sam z urządzeniem elektronicznym i Internetem może generować różne problemy. Gdy zabraknie kontroli rodzicielskiej, a najmłodszy będzie nieumiejętnie i/lub ryzykownie korzystał z komputera i sieci, może dojść nie tylko do sytuacji przemęczenia czy przebodźcowania pozyskiwanymi treściami (bajki, gry, rozmowy z rówieśnikami). Dziecko może być narażone na dużo poważniejsze konsekwencje swoich zachowań, takie jak oglądanie nieadekwatnych do wieku treści. 

Dlatego podopiecznemu, który dostanie pierwszy sprzęt elektroniczny, należy tłumaczyć i uczyć go, że komputer to nie tylko centrum rozrywki, a już tym bardziej narzędzie, które źle użytkowane może wyrządzić mu krzywdę. Urządzenie elektroniczne to przede wszystkim pomoc, dzięki której rozwinie swoją wiedzę, kompetencje (np. językowe, informatyczne), a nawet znajdzie swoje hobby!” – mówi Krzysztof Zając, Product Manager z Fixit. 

Należy przy tym pamiętać, że przygodę z laptopem czy desktopem można śmiało zacząć od zakupu urządzenia z drugiej ręki. Dzięki temu komputer uzyska nowe życie, a dziecko będzie nabywało pierwsze zdolności obsługi elektronicznego sprzętu bez obaw o utratę znacznych środków finansowych w przypadku jego uszkodzenia. Jeśli pociecha okaże się na tyle odpowiedzialna, że będzie dbać o urządzenie i dobrze się nim posługiwać, w tym mądrze korzystać z Internetu, rodzice mogą zdecydować się na zakup nowego komputera.

Urządzenie elektroniczne nie jest zabawką

Dziecku trzeba wyjaśniać, że wszelkie urządzenia nie są niezniszczalne. Często z łatwością można je uszkodzić, nawet nieumyślnie. Dlatego wciąż prawdziwe są uwagi dorosłych, które przestrzegają, że przy komputerze nie jemy, nie pijemy, a w chwilach zdenerwowania czy nawet frustracji niczym nie uderzamy w urządzenie. Komputer jest czuły na wszelkie mechaniczne bodźce, dlatego podczas jego obsługi trzeba być delikatnym. Należy uczulić także dziecko na sytuacje, w których pojawi się jakiś niepokojący komunikat na ekranie elektronicznego sprzętu lub kiedy urządzenie nie funkcjonuje poprawnie. Najmłodszy powinien wtedy niezwłocznie zgłosić ten fakt rodzicowi.

Dziecko często nie jest świadome, że jego urządzenie wymaga naprawy. Dlatego  rodzic powinien regularnie edukować najmłodszego w obsłudze komputera. Pojawianie się jakichkolwiek nieznanych okienek czy samoczynne otwieranie się stron internetowych może wskazywać na to, że komputer lub tablet został zainfekowany. Jeżeli dziecko potrafi zgłosić fakt wadliwego działania urządzenia rodzicowi, opiekun powinien natychmiast zareagować na opisane zdarzenie. Nie należy dopuścić do sytuacji, aby sprzęt elektroniczny uległ całkowitemu uszkodzeniu, a dziecko mogło być odbiorcą niepożądanych treści.

Nieodzownym może okazać się instalacja oprogramowania antywirusowego, które w swojej funkcjonalności posiada możliwość blokowania nieodpowiednich stron www oraz ma wbudowany firewall – zaporę sieciową, zapewniająca kompleksowe zabezpieczenie przed wirusami“- dodaje Krzysztof Zając z Fixit.

Jaki sprzęt może być alternatywą dla komputera?

Coraz częściej widuje się tablety z doczepianymi (wbudowanymi w etui) klawiaturami, które mogą okazać się świetną alternatywą dla pierwszego komputera. Ciekawym jest fakt, że wydajność takiego urządzenia może okazać się wystarczająca dla początkującego użytkownika, a jego cena jest znacznie niższa niż w przypadku laptopa. Natomiast te sprzęty elektroniczne mają ograniczenia instalacji programów, określonych przez program nauczania w szkole. Nie każdemu dziecku odpowiada także pisanie na klawiaturze dołączonej do tabletu. Minusem jest też to, że w związku z ich ultramobilnością są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne (np. stłuczenia ekranu). Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji takiej usterki trzeba bezwzględnie udać się do serwisu oferowanego przez profesjonalną firmę.   

Dobry fachowiec skutecznie naprawi urządzenie mobilne dla dziecka, zarówno nowe, jak i sprzęt pogwarancyjny, czyli kupiony na „dobry start”, tj. komputer czy tablet z drugiej ręki. Ważne, by usterka była relatywnie wcześnie dostrzeżona przez najmłodszego, zgłoszona opiekunowi oraz umiejętnie usunięta przez pracownika firmy, która oferuje przeglądy i naprawy urządzeń elektronicznych – kontynuuje Krzysztof Zając.

Zakup pierwszego komputera dla dziecka należy do ważnych decyzji opiekuna, nie tylko pod względem budżetowym. Rodzic musi przemyśleć, jaki rodzaj urządzenia elektronicznego będzie najbardziej odpowiedni dla najmłodszego członka rodziny. Następnie powinien regularnie oraz umiejętnie edukować dziecko, by to wiedziało jak bezpiecznie korzystać z urządzenia i Internetu. A w chwilach różnych ryzyk i zagrożeń wiedziało do kogo się zwrócić o pomoc.      


[1] https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=11479398, str. 2. 

[2] Ibid., str. 24.

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo