Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2023? Na naukę jest coraz mniej czasu. Z czym będą musieli zmierzyć się uczniowie?

Egzaminy ósmoklasisty to poważne wyzwanie dla wszystkich uczniów kończących edukację w szkole podstawowej. Od ich wyniku zależy, w jakiej szkole średniej młodzież będzie kontynuować naukę. Już wkrótce tysiące ósmoklasistów zmierzy się z językiem polskim, matematyką i językiem polskim. W arkuszach znajdą się pytania podsumowujące wiedzę zdobywaną przez całe osiem lat. Na naukę nie pozostało już jednak wiele czasu. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2023?

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023?

Przystąpienie do egzaminów na koniec ósmej klasy jest jednym z warunków ukończenia tego etapu edukacji. Uczeń nie zostanie absolwentem, jeśli nie uzyska pozytywnych ocen ze wszystkim obowiązkowych przedmiotów i nie napisze wszystkich trzech egzaminów. Co ważne, zgodnie z zasadami na testach nie obowiązują punktowe progi zdawalności, a zatem w praktyce nie da się go nie zdać. Wyniki będą jednak miały olbrzymi wpływ na rekrutację do szkół średnich – im wyższy wynik, tym oczywiście większe szanse na dostanie się do wymarzonej placówki.

Egzaminy odbywają się już od kilku lat właściwie dopiero pod koniec roku szkolnego, a dokładnie w końcówce maja. Nie inaczej będzie tym razem. Na naukę pozostało już tylko kilka miesięcy.

Terminy egzaminów ósmoklasisty 2023:

  • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty 2023 polski,
  • 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty 2023 matematyka,
  • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty 2023 angielski.

Jeśli z uzasadnionych powodów, np. ze względu na poważną chorobę, pogorszenie stanu zdrowia czy pobyt w szpitalu, uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w pierwszym terminie, będzie mógł napisać go w dodatkowym terminie. Został on wyznaczony na 12-14 czerwca (również o godzinie 9.00).

Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, z matematyki – 100 minut, a z języka obcego – 90 minut.

Zobacz: Temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2022. Z jakim motywem zmierzyli się uczniowie? Co może pojawić się w 2023?

Egzaminy próbne ósmoklasisty 2023

Próbne egzaminy organizuje się głównie po to, aby uczniowie mogli dokładnie zapoznać się z formułą, wiedzieli, jak wyglądają zadania i co powinni jeszcze powtarzać. W ubiegłym roku CKE przeprowadziło własne próbne testy, ale wiele wskazuje na to, że w roku szkolnym 2022/2023 nie ma takich planów. W szkołach odbywają się jednak próbne egzaminy z różnych wydawnictw, np. Nowej Ery czy Operonu. Kiedy próbne egzaminy ósmoklasisty 2023?

Próbny egzamin ósmoklasisty 2023 z Operonem odbył się już w części szkół na początku grudnia. Kolejna tura planowana jest na marzec, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Sprawdź: Jedynka za brak pracy domowej. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?

Egzamin ósmoklasisty 2023 arkusze

Arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat można przejrzeć na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (pod tym linkiem). To bardzo dobry pomysł, aby zapoznać się z typem zadań oraz poćwiczyć rozwiązywanie. W razie czego przykładowe arkusze do powtórek można także kupić – oferują je wydawnictwa m.in. Operon, Nowa Era, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe itd.

Zobacz: Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki. Kluczowy jest schemat

Wyniki egzaminów ósmoklasisty – kiedy?

Wyniki egzaminów – zarówno tych przeprowadzonych w terminie majowym, jak i tych w terminie dodatkowym – zostaną ogłoszone tego samego dnia – 3 lipca. Trzy dni później, 6 lipca, OKE przekażą do szkół zaświadczenia o wynikach do szkół i wówczas powinny one zostać przekazane uczniom.

Sprawdź: Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!

Rodzice pytają o testy ósmoklasisty 2023

Arkusze egzamin ósmoklasisty 2023 – gdzie je znaleźć?

Arkusze można znaleźć pod tym linkiem, na stronie CKE: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/arkusze/

Egzamin ósmoklasisty 2023 kiedy próbne?

Termin egzaminów ósmoklasisty 2023 próbnego z Operonem ustalono wstępnie na marzec, ale dokładna data nie jest znana.

Za ile egzamin ósmoklasisty 2023?

Egzaminy odbędą się pod koniec maja, a więc za niecałe 5 miesięcy.

Czego uczyć się na egzamin ósmoklasisty z polskiego 2023?

Przede wszystkim należy powtórzyć lektury obowiązkowe oraz ćwiczyć pisanie wypracowań (do wyboru będzie rozprawka lub opowiadanie).

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 kiedy?

Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca, a 6 lipca szkoły wydadzą zaświadczenie o wynikach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo