Obowiązkowa religia już od 2023 roku? Minister Czarnek wprowadza poważną zmianę. Uczniowie nie będą zachwyceni

Od września 2023 w polskich szkołach mają zacząć obowiązywać zupełnie nowe zasady dotyczące lekcji religii. Zmiany były planowane przez resort ministra Czarnka już od dłuższego czasu, a teraz wreszcie staną się faktem. Uczniowie nie będą już mogli po prostu zrezygnować z uczęszczania na katechezę. Czy religia stanie się obowiązkowa? Nowe przepisy budzą wiele zastrzeżeń i kontrowersji.

Religia w szkole 2022/23. Jak wyglądają aktualne przepisy?

Religia w szkołach z każdym rokiem staje się coraz bardziej dyskusyjną kwestią. Coraz większa liczba uczniów z różnych powodów rezygnuje z uczęszczania na te zajęcia lub wybiera etykę. Okazuje się jednak, że w przyszłym roku kwestia ta nie będzie już prosta, ponieważ ministerstwo edukacji szykuje spore zmiany w tym zakresie.

Dotychczas każdy uczeń miał prawo wyboru – mógł zapisać się na religię, etykę lub nie chodzić na żadne z tych zajęć. Jeśli zdecydował się na ten ostatni wariant, to mógł skończyć wcześniej lub po prostu spędzał czas w bibliotece szkolnej, podczas gdy reszta klasy brała udział w katechezie. Minister Czarnek już od dawna wspominał, że w jego ocenie tak swobodny wybór pozostawiony uczniom jest nieodpowiedni i należy go zmienić.

Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wypowiedź dla Gazety Polskiej, wiosna 2021 roku

Zobacz: Jak wypisać dziecko z religii? Kilka praktycznych informacji dla rodziców [wzór oświadczenia]

Wszystko wskazuje na to, że szef resortu edukacji dopiął swego i już w przyszłym roku część uczniów będzie miała ograniczone możliwości wyboru. Jeśli nie będą chcieli uczęszczać na religię, będą musieli wybrać etykę. Nie będą więc mogli już zrezygnować z obu tych opcji.

Wybór niczego oznacza osłabienie wychowawczej funkcji szkoły, a szkoła ma funkcję wychowawczą, służebną wobec funkcji wychowawczej rodziny, ale jednak konieczną. I dlatego jeśli ktoś nie wybiera religii, będzie musiał wybrać etykę.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Zobacz: Dni wolne 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Czy religia będzie obowiązkowa w szkole?

Obowiązkowy wybór pomiędzy etyką a religią będzie wchodził w życie stopniowo. Według opublikowanego harmonogramu lekcje etyki staną się obowiązkowe:

  • od 1 września 2023 r. – klasy IV szkół podstawowych i klasy I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 r. – klasy IV i V szkół podstawowych oraz klasy I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 r. – klasy IV – VI szkół podstawowych oraz klasy I – III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 r. – klasy IV-VII szkół podstawowych i klasy I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 r. – klasy IV-VIII szkół podstawowych i wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Projektowane zmiany budzą jednak niepokój i wiele wątpliwości zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. Nie brakuje komentarzy, że działanie resortu Przemysława Czarnka to nic innego jak próba powstrzymania fali rezygnacji z lekcji religii. Być może jeśli nie uczeń nie będzie miał wyboru, a więc i tak będzie musiał spędzić ten czas na jakichś zajęciach, to pozostanie już na religii. Nie od dziś wiadomo przecież, że szkoły mają problem ze znalezieniem nauczycieli do etyki, a koniec końców z brakami kadrowymi radzą sobie nawet w ten sposób, że etykę prowadzą katecheci.

Jeszcze więcej wątpliwości może pojawić się po sprawdzeniu, na jakich uczelniach i wydziałach mogą kształcić się przyszli nauczyciele etyki. Według TVN24 są to m.in.:

  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, 
  • Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Collegium Intermarium (wykładają tam specjaliści Ordo Iuris)
  • Akademia Ignatianum w Krakowie, 
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 
  • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka), 
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Sprawdź: Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów na zimę? Odpowiedzi mogą zaskoczyć

Rodzice i uczniowie pytają, czy będzie obowiązkowa religia 2023

Czy religia jest obowiązkowa w szkole średniej?

Nie, ale od września 2023 roku będzie obowiązkowy wybór między religią a etyką dla klas IV szkół podstawowych i dla klas I szkół ponadpodstawowych.

Religia czy jest obowiązkowa?

Nie jest, ale od września 2023 obowiązkowy stanie się wybór między religią a etyką, nie będzie już można zrezygnować z obu tych zajęć.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo